Võsukese Jüriloppeti suusamaraton sai justkui tellitud lume

Veebruari keskel Jüri terviseradadel toimunud Jüriloppeti suusamaratonist võttis osa 262 kuni 11-aastast last. Kui lisada siia ka lastevanemate hulk, külastas üritust üle poole tuhande inimese.

 „Mulle nii meeldib see!“ õhkab Jüriloppeti sarja peakorraldaja, Võsukese lasteaia direktor Margery Lilienthal, kui temalt sportliku sündmuse idee kohta pärin. „Sära laste silmis on see, miks me siin oleme. Tavaliselt tehakse lastevõistlusi täiskasvanute võistluste ühe osana. Minu soov oli korraldada lastele omaette üritus suurvõistluse kujul. Et kõik oleks nagu päris – stardikaar, finišisirge, söök-jook ja melu selle ümber.“

Lilienthali sõnades pole põhjust kahelda. Joogipunktis oli võimalus end turgutada mustikakisselli ja batoonikesega, finišis anti igale osalejale (kõik kandsid rinnanumbrit 1) diplom, puidust medal kirjaga „Oled parim“, Rae valla helkur ning peotäis komme. Võistluslinnakus sai kelgutada, jäähokit mängida ning kinnitada keha hapukapsasupi, lõkkel küpsetatud viinerite ja sooja joogiga. Seda kõike tasuta!

Kaks aastat järjest on soe talv suusasõpru kurvastanud, kuid mõlemal korral on külmalaine ja lumesadu just enne Jüriloppeti suusamaratoni Eestimaad väisanud. „Eelmisel aastal oli Tallinnas must maa, kuid Jüris sadas lumi ööl vastu võistlust maha ja sulas õhtul ära. Seekord sulab lumi ära kahe päeva pärast. Ma ei muretsenud, et võistlus ära jääb. Olen uskunud, et kui teed õiget asja, siis tuleb ilm kaasa,“ märgib Lilienthal naerdes.

Lilienthal ei korralda kõikidele huvilistele avatud Jüriloppeti etappe – sügisel oli duatlon ja 29. aprillil tuleb orienteerumine – üksinda. Kaasa lööb kogu Võsukese lasteaia kollektiiv, nende kaasad ja sportlikust eluviisist lugu pidavad lapsevanemad – kokku umbes 70 inimest. Meenete ja suupoolise eest hoolitsevad sponsorid ning nõu ja jõuga toetab üritust ka Rae vald.

Enda sõnul 20+ vanuses sporti armastama hakanud Lilienthal on ka ise tegudega lastele eeskujuks. Särtsakas naine on pärjatud Worldloppet Master tiitliga ehk ta on läbinud üle kümne maailma suusamaratonide sarja Worldloppet etapi.

Andres Kalvik

Foto: erakogu

Võistleja Egert Kopajev Männivõsude rühmast.