Rae valla 155. juubeliaasta algab kingitustega

Rae valla asutamise kuupäevaks loetakse 1866. aasta 23. novembrit, mil Aleksander II väljaantud maakogukonna seadus Eesti kubermangule võimaldas kohalikel kokku tulla ja hakata omal maal ise võimu teostama. Kolm aastat hiljem liideti Baltimaades teostatud kohtureformiga omaaegsed väikevallad Rae, Lagedi, Aruküla, Vaida, Arovalla ja Kautjala ühtseks Rae vallaks. Teistest väiksem Jüri kirikuvald oli liidetud juba aasta varem.

Tänavuse Rae valla 155. juubeliaasta jooksul jõuame tähistada mitmeid teisigi olulisi tähtpäevasid – Rae valla taasasutamisest möödub 30 aastat, mitmetel valla küladel ja alevikel möödub 780 aastat esmamainimisest ja Jüri raamatukogu asutamisest saab 115 aastat. Jüri Muusikaseltsi asutamisest möödub samuti 155 aastat.

Sünnipäevaks tehakse ikka kingitusi. Esimene neist – rattaparkla – sai loodud Rae Kultuurikeskuse ette, Veetorni bussipeatusesse. Eelmise aasta detsembris alustasime uue pilootprojektiga koostöös Bikeep rattaparklate tootjaga, et populariseerida rattaga liikumist ning võimalust mugavalt ratast parkida.

Rae valda on viimaste aastate jooksul juurde ehitatud ligi 12 kilomeetri  ulatuses kergliiklusteid. Meie koolide ja lasteaedade juures on samuti parklad nii ratastele kui ka tõukeratastele ning on rõõm näha, et meie valla noored valivad liikumiseks tihti just need vahendid auto või bussi asemel. Senisest suurema rõhu asetamine ratastele ja nendele suunatud infrastruktuurile on loomulik samm, asuvad ju Rae vallas nii Euroopa hinnatud rattatootja AMPLERi tehas kui ka trikiratturite meelispaik Spot of Tallinn. Esimene rattaparkla Jüris on sümboolne, sest on see ju Rae valla keskus ning kindlasti leiab parkla tihedat kasutust.

Pikem plaan on katta vald innovaatiliste Bikeepi rattaparklatega kõigis meie transpordisõlmedes – Lagedi rongijaam, Peetri keskus, Assaku bussipeatus, Vaida keskus. See võiks olla realiseeritav paari aasta jooksul.

Valmis on saanud ka nutirakendus „Rae rajad“. Tegemist on rakendusega, millel on Rae valla teedele märgitud kaheksa kultuuriloolist matkarada. Igale rajale on märgitud punktid, kus saab lugeda ja kuulata mõnd selle paiga või objektiga seotud legendi, muistendit või muud põnevat informatsiooni. Rajad kulgevad mööda Rae valla kergliiklusteid. Raja läbimise tulemusena saab lisaks füüsilisele aktiivsusele teada natuke rohkem Rae kultuuriloost ehk ühendada meeldiva kasulikuga ja vastupidi.

 Esindatud on järgmised rajad: Jüri, Kautjala-Patika, Lagedi, Limu, Peetri-Kurna, Rae-Lehmja, Vaida-Suursoo, Vaskjala.

Kaardi kasutamiseks tuleb oma nutiseadmes alla laadida tasuta Navicupi rakendus.
Rajad koostas OÜ Umbekuiva koostöös Tartu Ülikooli eesti kirjanduse õppetooli, Eesti Kirjandusmuuseumi ning Eesti Rahvaluule Arhiiviga.

Need toredad projektid said loodud kingituseks Rae valla 155. juubeliaasta alguseks ning loodetavasti leiavad tihedat kasutust.

Suuremaid üritusi ja tähtsamaid sündmusi 2021. aastal SIIT lk 7


Põnevat lisandub siia nimekirja kindlasti juurde, valla juubelit tähistatakse ka mitmete läbi aasta toimuvate sündmustega. Infot neist ja täpsustunud sündmuste kohta avaldame lehes, Rae valla kodulehel ja sotsiaalmeedias.