Septembris kutsus Rae vald kõiki lapsi liikuma kooli või lasteaeda aktiivselt – jalgsi, ratta, tõukeratta või bussiga. Kampaania keskendus just nimelt kodu ja kooli või lasteaia vahelistele liikumistele, kuna sellel on väga palju positiivseid mõjusid laste tervisele ja heaolule. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab lastel liikuda mõõduka intensiivsusega vähemalt 60 minutit päevas. Märkamata ühendavad lapsed kasvõi osaliselt jalgsi või tõukerattaga kooli liikudes oma igapäevased toimetused aktiivse liikumisega, ilma sellele eraldi aega pühendamata.
Lasteaedades oli eesmärk koguda 10 autovaba liikumispäeva. Kui kasvõi viimased 200 m liikus laps aktiivselt, sai autovaba „linnukese“ kirja. Kuigi lasteaialastel ei ole üksi lasteaeda liikumine lubatud, siis vanema abiga oli aktiivseid liikujaid siiski peaaegu 200. Eriti eeskujulikud oli Võsukese, Õie ja Järveküla lasteaedade lapsed.
Jalgrattasõit oli populaarseim
Koolides oli oluline kampaanias osaleda kogu klassiga ning seeläbi müksata üksteist aktiivsemalt liikuma. Eesmärgiks oli liikuda võimalikult palju kõigil muudel viisidel kui autoga. Õpilased märkisid oma kooli saabumise ja lahkumise viisid tabelisse ning õpetaja edastas andmed vallale. Oluline oli, et iga klass koguks andmeid vähemalt kolm nädalat.
Koolidest osales kogu valla peale kokku 49 klassi, sealhulgas olid esindatud kõik valla koolid.
Osalenud klasside liikumisviiside statistika näitab, et jalgrattasõit oli septembris Rae vallas kõige populaarsem liikumisviis. 37% lastest liikusid kooli ja kodu vahel ratta või tõukerattaga, jalgsi liikus 28% õpilastest. Bussiga sõitis vaid 13% õpilastest, samas kui autoga toodiviidi 22% õpilastest. Kuna lapsed tõid eraldi välja oma kooli tulemise ja koolist minemise liikumisviisid, siis on väga positiivne asjaolu, et kui hommikul jõudis 25% õpilastest kooli autoga, siis koju viidi autoga vaid 16%. See viitab ilmselt sellele, et kui hommikuti on lapsevanemal lihtne ühendada tööleminek lapse kooli viimisega, siis koolipäeva lõppedes ei ole see paljudel võimalik ning kodutee läbitakse pigem jalgsi või vahel ka bussiga.
Kõige tublima soorituse tegi Vaida Kool
Koolide lõikes liikusid kõige aktiivsemalt Peetri Kooli klassid, kuigi koolist osales kampaanias vaid kaheksa klassi. Kõige tublima soorituse tegi Vaida Kool, kus kõik klassid kogusid andmeid kogu kuu jooksul. Tänu sellele on meil nüüd juba kaks aastat infot selle kohta, kuidas Vaida lapsed koolis käivad. Kui eelmisel aastal domineeris auto, siis sel aastal pingutati rohkem ja peaaegu pooled kodu ja kooli vahelised liikumised tehti jalgsi. Vaida Kooli 9.a klass käis koolis ainult jalgsi ja rattaga, olles seega valla kõige aktiivsem klass. Tubli saavutuse eest saadab Everaus Kinnisvara kogu klassi T1 Skyparki meelelahutuskeskusesse aega veetma.
Igast koolist kolme kõige aktiivsemat klassi premeeris Orkla Eesti maitsvate Kalevi maiustega. Lisaks loosisime välja magusaid auhindu kõigi osalenud klasside vahel. Eriauhinna andsime välja kõige rohkem rattaga ja jalgsi liikunud klassidele. Nemad said endale rattatuled, helkurkotid või helkurpaelad meie koostööpartnerilt Transpordiametilt.
Aitäh kõigile õpetajatele, õpilastele ja lapsevanematele, kes kampaanias osalesid või selle läbiviimist ja edukate tulemuste saavutamist toetasid. Järgmisel aastal kindlasti kordame! Suur tänu ka kampaania toetajatele Everaus Kinnisvarale, Orkla Eestile ja Transpordiametile.