Assaku lasteaia roheline projekt

2020. aasta septembris alustasime Assaku lasteaias Erasmus+ rahastatud projekti „Lets Go Green!“. Meie partneriteks selles projektis olid Horvaatiast Osijeki linnast lasteaed Osijek ja Itaaliast San Remo linnast kool Instituto Comprensivo San Remo Levante.

Projektil oli 3 suuremat eesmärki – aianduse ning keskkonnasäästlikkuse arendamine (taaskasutus, prügi sorteerimine) ja sellega seoses ka aiandusega alustamine ning ise toidu kasvatamine. Kolmas suurem eesmärk oli haridusrobotite kasutamine õppetegevustes ja õpetajate IT-alaste teadmiste arendamine.

Iga projektipartner võttis endale oma tugevustest lähtuvalt eesmärgi, mida tutvustada. Keskkonnateadlikkusega tegeles Horvaatia, Itaalia tugevuseks oli aiandus ja Assaku lasteaed jagas oma teadmisi haridusrobotite ja IT-vahendite kasutamisest õppetegevustes.

Sügisel alustasime oma maade tutvustamisega, kuid Covid-19 olukord kogu Euroopas ei andnud meile võimalust reisida ning teiste maade lasteaedu oma silmaga näha. Õnneks oli meil abiks Zoom keskkond, mida kasutades said Eesti ja Horvaatia lapsed üksteisele lehvitada ja laulda ning Eesti lapsed ka mardipäeva traditsioone tutvustada. Valmis sai ka projekti koduleht https://letsgogreen.rae.ee/.

Kevadel saatsime oma partneritega üksteisele seemneid, mida lapsed hoolega kasvatama hakkasid.

Kevadel, maikuus, kui oli selge, et me oma õppereise selle projekti raames teha ei saa, alustasime seminaridega Zoom keskkonnas. Zoomi kõik head võimalused kasutasime hoolega ära!

Koostöös PRIA projektiga ostsime Assaku hoovialale ilusa kasvuhoone, peenrakastid ja mulla. Mais toimus Assaku lasteaias suur talgupäev, kus kogu personal koos suure hulga lapsevanematega rajas peenraala, tegi korda liivakastid ja õuealale ehitati ka esimene poriköök.

Peenrakastid istutati täis erinevaid taimi. Meil kasvas suvikõrvitsaid (Horvaatiast), muskaatkõrvits, kartulid, piparmünt, porgandid, peedid, kurgid, tomatid, paprikad (Horvaatiast), kasvuhoones ka füüsalid. Herned ka, siis saialilled, astrid, karulauk. Kindlasti oli midagi veel, mis kohe ei meenu.. ah jaa, salat, till ja redised ka!

Juulikuus oli suvikõrvitsa saak suurepärane. Kogusime kõrvitsaid suurde külmkappi ja jagasime laiali külalistele, aga saaki kasvas muudkui juurde. Augustis kogusid Hiirte rühma assistendid Jane eestvedamisel koos lastega kokku selleks ajaks külmkappi kogunenud ja ka peenral kasvanud suvikõrvitsad ning Jane viis need loomaaeda loomadele söögiks. Suvikõrvitsaid tuli kokku üle 40 kilogrammi!

Septembris, mihklipäeval, lõpetasime suvehooaja ja ühtlasi ka projekti suure mihklipäeva peoga.

Lasteaiale oleme projekti raames ostnud uusi robootikavahendeid ja põnevaid loodusteemalisi raamatuid. Hoovis on ka kaks uut kiirkompostrit.

Kokkuvõttes saab öelda, et tänu projektile on Assaku lasteaia õueala saanud väga tänuväärse arenduse aianurkade näol, lapsed on saanud esimese kogemuse endale toidu kasvatamisel, oleme õppinud esinema Zoomi keskkonda kasutades ja näitama, et teeme lasteaias head tööd. Tänu projektile on meil toredad tuttavad õpetajad Horvaatias, kes seal esimestena Osijeki linnas võtsid kasutusele haridusrobotid!