Septembri keskpaigas alustas Assaku Lasteaia direktorina tööd Marju Männiksaar, kellel on mitmekülgne haridusvaldkonna kogemus. Rae Sõnumid vestles temaga, et kuulda esmaseid muljeid ja mõtteid ning saada pisut lähemalt tuttavaks.
Millised on Teie esimesed muljed uuest töökohast ja meeskonnast?
Minu esimesed muljed on väga positiivsed, meeskond on särasilmne ja sõbralik. Püüan igapäevaselt rühmades käia ja nii personali kui lastega tuttavamaks saada. Kuigi mul on lasteaia juhtimise kogemus olemas, siis uut infot on ikka päris palju, alates siis nt töökorraldusest kuni õppetöö läbiviimiseni. Igal majal oma eripärad. Mulle väga meeldib, et lastel on õues suur ühine õueala ja nt õppeköök, mis kahjuks ka paljudes koolides puudub. Positiivne on ka see, et uuele tulijale on toeks mentor.
Milliseid suuremaid väljakutseid/ võimalusi näete oma töös Assaku lasteaia juhina?
Kuna olen intervjuu toimumise ajaks vaid nädala ametis olnud, siis ilmselt väljakutsed alles tulevad (naerab – toim). Võimalustega on sama lugu – kui olen veidi rohkem olukorraga tutvunud, siis oskan kindlasti ka rohkem öelda.
Milline on Teie varasem tööalane taust ja kogemused? Kuidas on need teid juhina kujundanud?
Mul on kolmeaastane lastekaitsespetsialisti töökogemus, mis kindlasti toetab mind töös laste ja peredega. Lisaks on mul haridusalane töökogemus alushariduse pedagoogina, alg- ja põhikoolis käsitöö- ning kunstiõpetajana, samuti klassijuhatajana. Aastane töökogemus ka lasteaiaõpetajana.
Veel olen töötanud kutsekoolis rahvusliku käsitöö kutseõpetajana ning viis aastat olnud kutsekoolis õppedirektor. Ligi neli aastat töötasin Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses õppeosakonna juhina. Viimased kaks aastat juhtisin Aruküla lasteaeda Rukkilill.
Seega oman töökogemust erinevates haridustasemetes ja -asutustes, mis on andnud mulle väga hea ülevaate haridus- ning sotsiaalmaastikul reaalselt toimuvast. Eks iga amet on oma jälje jätnud ja suure kogemuse võrra rikkamaks teinud.
Kui mul ei oleks olnud lasteaiaõpetajaks olemise kogemust, siis ma ilmselt ei oleks ka lasteaiajuhiks kandideerinud. Lastekaitsetöö oli emotsionaalselt väga raske, kuid kasvatas mind inimesena kindlasti väga palju. Astangult sain hindamatu kogemuse ja teadmiste pagasi tööks erivajadusega õppijatega – neid teadmisi ei omandata õppides, vaid just sellises asutuses töötades. Selle kogemuse pealt oskan ise kindlasti rohkem märgata ja suunata, et juba lasteaialaps saaks vajadusel õige abi või toe.
Mida peate oma töös oluliseks? Mis Teid töö juures kõige rohkem motiveerib?
Minu jaoks on oluline, et Assaku Lasteaia laps oleks iseenda ja ümbritsevaga hästi toimetulev laps, kellel on parim võimalik ettevalmistus sujuvaks üleminekuks lasteaiast kooli. Kindlasti on oluline, et laps oskaks oma tunnetega toime tulla, märkaks ka teisi enda ümber, oskaks teistega arvestada.
Juhina soovin, et lasteaias töötaks samu väärtusi kandev, ühtne meeskond, kelle jaoks püüan olla inspireeriv ja motiveeritud eestvedaja. Minu kui juhi jaoks on kõige tähtsamad inimesed ehk minu meeskond, alles seejärel eesmärgid ja tegevused, sest ilma inimesteta ei ole viimased võimalikud.
Pean väga oluliseks inimese soovi õppida ja areneda. Juhina toetan ja loon võimalused, et lasteaia personal oleks orienteeritud elukestvale õppimisele ja enesearengule. Töötan selle nimel, et toimuks konstruktiivne koostöö erinevate huvigruppide vahel, kes toetavad laste ja lasteaia arengut. Kuna oman varasemat kogemust tööst erivajadustega noortega, siis see teema on minu jaoks tähtis ja kindlasti fookuses.
Kuidas veedate oma vaba aega?
Mulle väga meeldib käsitööd teha, erilisteks lemmikuteks on kudumine, heegeldamine, lapitöö. Õmblen ka tegelikult päris palju. Mulle väga meeldib lugeda: krimkad, põnevikud, biograafiad. No ja loomulikult ka erialane kirjandus. Mängin sulgpalli ja teen pikemaid jalutuskäike pere lemmikloomaga.