11.–17. märtsil osalesid neli Rae gümnaasiumi õpilast – Meribel Meriloo, Christina Alexandra Oja, Lilian Luukas ja Johannes Pallo – Portugalis noortevahetuses, mille korraldaja oli DCTR Kultuuriühing (DCTR – Cultural Association). Noortevahetuse projekti rahastas Erasmus+ programm, eestipoolne organisaator oli Rae noortekeskus.
Projekti nimi oli „Trash to Treasure“, eesti keelde tõlgituna „Prügist aardeks“, ning keskendus see noorte harimisele keskkonnateemadel. Noortevahetuses osalesid noored kuuest Euroopa riigist: Eestist, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Itaaliast, Portugalist ja Küproselt.
Projekti esimestel päevadel tutvusid noored üksteisega ning jagasid, kuidas nende riigis keskkonnateemadele lähenetakse ning milliseid erinevaid lahendusi riikides rakendatakse. Osalejad proovisid välja mõelda lahendusi levinud keskkonnaprobleemidele ning esitlesid oma ideid kogu grupile. Samuti kaardistati, milliseid tegevusi noored oma igapäevaelus teevad, et kaasa aidata keskkonnareostuse vähendamisele.
Projekt toimus väikeses Portugali linnakeses nimega Fermentelos. Osalejad suunati ka kohalikega tutvuma ning neilt uurima, mida Fermentelose elanikud keskkonnaprobleemidest arvavad, kuidas nad oma tekitatud prügiga toimetavad jne. Projekti viimastel päevadel käisid noored linna pealt prügi korjamas. Kogutud prügist loodi üheskoos loomingulised kunstiteosed sümboliseerimaks, et prügi saab veel uuesti kasutada. Kunstiteosed toimetati kohalike kätte, et suunata nende tähelepanu Fermentelost puudutavatele keskkonnaprobleemidele.
Eesti noored jäid noortevahetusega väga rahule. Christinale meeldis enim teha koostööd eri riikidest noortega. „Selle kaudu sain palju teada nii osalejate isikliku kui ka nende päritolu riigi suhtumisest keskkonna probleemidesse.“ Ka Johannese arvates oli projekt haruldane võimalus teisi kultuure tundma õppida ja seda vaid ühe nädala jooksul toimunud tegevuste kaudu.
Noored arendasid projekti käigus oma inglise keele oskust ning said tänu projektile juurde kuhjaga enesekindlust. „Projekt oli hea viis oma mugavustsoonist välja astumiseks,“ ütleb Meribel. „Inglise keeles suhtlemine noortega üle maailma nõudis palju enesekindlust ja julgust, mis tuleb kindlasti edasises elus kasuks.“ Kindlasti sooviksin ka tulevikus sarnasest projektist osa võtta ning soovitame teistel noortel taolistest võimalustest kinni haarata, sest isiklik areng sellistes projektides osaledes on meeletu.
Vasakult: Johannes Pallo, Mari-Liis Küüsmaa, Lilian Luukas, Christina Alexandra Oja, Meribel Meriloo. Foto: Rae noortekeskus.