Esimene karjääripäev tõi kokku 9. klasside noored üle valla

Sel kevadel toimunud noortevaldkonna koostöötoas sündis idee korraldada noorte karjääriteadlikkuse tõstmiseks ülevallaline karjääripäev. Mõeldud, tehtud!
25. septembril see üritus Järveküla koolis aset leidiski. Karjääripäev tõi kokku kõik Rae 9. klasside noored, nende õpetajad ja erinevad õppeasutused üle Eesti. Üritusel osales ligi 370 õpilast.

Päevaplaani oli noortele pandud Karjäärikeskuse läbi viidud haridussüsteemi ja õppimisvõimaluste töötuba, aulas sai kuulata huvitavaid vestlusringe ning messialal ringi uudistada, saada vastuseid oma  küsimustele ja vastata ka ise küsimustikule.

Messiala oli mitmekesine, esindatud olid mitmed kutsekoolid ja muud haridusasutused, pakkudes Rae valla õpilastele karjäärinõu ja võimalusi tulevikuks. Karjääripäeval osalesid ja oma haridusvõimalusi tutvustasid koolid üle Eesti, sh Kuressaare Ametikool, Haapsalu Kutsehariduskeskus, Kehtna Kutsehariduskeskus, Tallinna Ehituskool ning Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool. Lisaks kutsekoolidele olid esindatud ka gümnaasiumid: Rae Gümnaasium, Pelgulinna Riigigümnaasium (PERG) ja Kiili Gümnaasium.

Karjääripäeval tutvustasid oma programme ka rahvusvahelised organisatsioonid, sealhulgas ERASMUS+, YFU õpilasvahetus, United World Colleges Eesti Ühing ja MTÜ EstYES. Need organisatsioonid pakuvad noortele võimalust õppida ja areneda ka väljaspool Eestit, andes neile väärtuslikke rahvusvahelisi kogemusi.

Üritusel olid kohal ka noorte heaolu spetsialist, ettevõtted Via3L ning ABB. Viimane neist oli kohal hommikul, et soovida noortele põnevat ja harivat päeva ning jagada noortele kasulikke telefonipaelu. ABB julgustab kõiki noori olema uudishimulikud tehnoloogiamaailma vastu.

 

Vestlusringides räägiti karjäärivõimalustest ja hariduse olulisusest


Päeva jooksul said õpilased kuulata aulas toimunud kolme vestlusringi teemal „Minu haridustee valikud“ (kutse- ja gümnaasiumihariduse võimalused). Seal räägitu ulatus karjäärivõimalustest ja hariduse olulisusest kuni isiklike kogemuste ja saavutusteni. Need diskussioonid pakkusid õpilastele olulisi teadmisi ja inspireerisid tulevikus oma eesmärkide poole püüdlema.

Esimeses vestlusringis osalesid Liis Süsmalainen (Eesti Töötukassa karjäärikeskuse juht), Iren Tomski (Rae Ettevõtete Liidu juhatuse liige ja värbamisjuht CVPartner OÜ-st), Laura Prits (laulja) ja Roman Kasak (Jüri Gümnaasiumi vilistlane, õpetaja, Saksamaa Rahvusvahelise Parlamendistipendiumi stipendiaat).

Noortel oli võimalus ka küsida küsimusi, millest huvitavamad päevajuht ka panelistidele esitas. Küsijate vahel loositi hiljem välja ka ABB ning Rae valla auhindu. Kõlama jäid mõtted: „Töö- ja eraelu on üks tervik“, „Kui sinu töö on sulle pidevalt igav, siis on aeg töövahetuseks“, „Ära lase hirmul end juhtida, vaid vastupidi: väike ärevus uute asjade ees on inimlik ja normaalne. End ületades sa arened“.

Teises vestlusringis arutlesid Kristi Tarik (Tallinna Teeninduskooli juht), Aljona Koch (Teko vilistlane, kokk restoranis Farm ning aasta noorkokk 2023) ja Liis Süsmalainen (Eesti Töötukassa karjäärikeskuse juht). Teise paneeli juhtmõtted olid: „Julgege vastu võtta erinevaid väljakutseid“, „Sa võid eksida, sa võid ümber mõelda, sa võid otsast alustada, kunagi ei ole liiga hilja“.

Tauri Tilk (Rae Ettevõtete Liidu esindaja, valikaine õpetaja, aktivist), Robert Ossipov (Tallinna Täiskasvanute Gümnaasiumi ja Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasiumi juht), Kristi Tammik (Tallinna Ehituskooli projektijuht) ning Miia Ott (Eesti noor kergejõustiklane) arutasid viimases paneelis õppimise ning töötamise teemadel.

Seal toodi välja: „Sa ei pea midagi tegema, ei ole kohtustust minna gümnaasiumisse õppima ja sealt edasi ülikooli. Otse loomulikult tuleb koolikohustust täita, aga kõigil on oma tee, mida mööda käia. Igaüks teeb oma valikud ise. Tähtis on, et sa tegeled valdkonnaga, mis sind huvitab. Tegelemine võib tähendada ka seda, et oled kuskil vabatahtlik, osaled erinevatel kursustel, kuulad loenguid, kohtud inimestega, kel sarnased huvid, kuulud kusagile gruppi jne. Peaasi, et ei jää kusagile niisama, nt koju passima, et sinu elul oleks eesmärk. Eesmärgid on kasulik läbi arutada enda iidolitega ja/või pereliikmetega. Isegi, kui pereliikmed sind täielikult sinu otsuse tegemisel ei toeta, on oluline, et sina ise oled langetatud otsusega rahul, sest sina oled see, kes seda rada mööda kõndima hakkab.“

Ürituse päevajuht oli karismaatiline Urmas Vaino, kes hoidis päeva tempoka ja kaasahaaravana.

Jüri Kooli õpilane Sarah: „Tulin karjääripäevale kuna kool pakkus sellist võimalust ja uskusin, et saan uusi teadmisi, mille põhjal otsustada kuhu minna edasi õppima. Minu meelest oli see väga kasulik ja usun, et andis paljudele uusi mõtteid, mida edasi teha. Edasiõppimise plaan on mul küll juba paigas, aga sain sellele kinnitust.“

Peetri Põhikooli õpilane Erik: „Ma tulin karjääripäevale, et saada rohkem teada kohti, kuhu on võimalik edasi õppima minna. Mulje oli päris hea ja see oli väga kasulik. Mul enne ei olnud plaan paigas ja messilt sain kindlasti uusi mõtteid.“

Lagedi Kooli õpilane Lisette: „Tulin karjääripäevale, kuna kool soovitas vägagi seda üritust ning neil oli õigus! Muljed olid imelised. Sain tutvuda erinevate koolidega nii kutsekoolidega kui ka riigigümnaasiumiga. Minu arust oli see päev vägagi kasulik. Tuleviku plaan oli mul enne paigas, aga küsimärkidega. Messialal uurisin rohkem neid koole, kuhu ma ise tahaksin minna näiteks Rae Gümnaasium ning vahetusõpilaste programm YFU.“

Rae Vallavalitsus tänab Järveküla Kooli meeskonda: Triinu Luiga, Anu Pärn, Mart Usin, Jarmo Saareoja ja Reelika Kõlli külalislahkuse ning edukale päevale kaasa aitamise eest! Täname ka õpilasesinduse noori, kes aitasid koolimaja ürituseks valmis seada. Samuti soovime välja tuua korraldusmeeskonda kuulunud inimesed: Veronika Koppel, Kaia Roots, Jaanika Kutsar, Robin Orgulas, Egle Hollman, Anneli Rannak, Siiri Laid, Nele Pilman, Merilyn Saarkoppel, Laura Vaikma, Kristina Firsova ja Sten Loov. Aitäh ka Rae Huvialakooli õpilastele Ranno Mürkhain ja Marten Vesik (juhendaja Aivar Oroperv), kes panid karjääripäevale meeleoluka punkti hoogsate akordionipaladega.