„LUGEMISISU“ programm Lagedi Raamatkogus

„Lugemisisu“ on Eesti Lastekirjanduse Keskuse programm, mille eesmärgiks on innustada 5-10 aastaseid lapsi lugema. Pilootprogramm viidi läbi 2019. aasta kevadel, tol korral osales 26 raamatukogu üle Eesti. 2020/2021 hooajal liitus ka Lagedi Raamatukogu, selleks ajaks oli liitunud raamatukogusid juba 147. Tänavuseks hooajaks on huvi programmi vastu veelgi kasvanud, ning osalejaid on üle 200. Tore on näha, et ka meie naabrid Jüri ja Peetri  raamatukogud on see aasta kambas!

Programm kestab see aasta 1.oktoobrist 2021 kuni 31. maini 2022. Lapsed saavad raamatukogust nö lugemispassi. Lugemispassis on viis teemat, mille alla tuleb kas soovitusnimekirjast või enda eelistusest lähtuvalt leida sobivad raamatud. Teemad on laiad (nt Eesti autori raamat, loomateemaline raamat, raamat lastest) ja kerge on passi kirja saada ka kooli poolt antud kohustuslik lugemine. Iga teema lõpus on ka väike ülesanne. See kõik on võimalikult palju seotud ka riikliku õppekavaga. 

Programmis osalevatele klassidele on ELK poolt kasutamiseks antud ka erinevad teematunnid ning väiksemad mängud. Näiteks saavad lapsed teada, kuidas üks raamat nendeni üldse jõuab või õpivad tundma erinevaid illustraatoreid. Teoreetilise osa juurde kuulub alati ka väike loov ülesanne. Need tunnid olid meil väga populaarsed eriti kevadel, vahetult enne kooli lõppu. 

Oma osalemise kinnitamiseks joonistavad lapsed osalejamärgi - ümmargune paber, millel nende nimi ning väike joonistus enda soovi järgi. Peale tutvustavat tundi (passi saamine ja märgi joonistamine) saab klass või rühm see aasta kaasa ka tõendi, mis kinnitab nende suurt lugemisisu! See on tore meeldetuletus klassiseinal õpilastele endile või uhkuseasi teistele näidata. Kõik, kes tagastavad täidetud passi hiljemalt 31. mail saavad ka väikese üllatuse. Tublimatel on võimalik soovi korral "täis lugeda" ka mitu passi. Ühele lapsele olemegi juba teise andnud!

 Eelmisel aastal osales meil programmis kolm klassi ja üks lasteaiarühm. Koroonapiirangud ilmselt võtsid palju hoogu maha - edukaid lõpetajaid oli kolm last ning üks lasteaiarühm. Eelmise aasta lõpetajate eeskuju ja ehk ka natuke kadedus auhindade üle on see aasta meil huvi kõvasti tõstnud. Peale edukat suvelugemist, milles osalema kutsus meid lahkesti Harju Maakonnaraamatukogu, ei jõudnud lapsed „Lugemisisu“ algust ära oodata ja juba septembri alguses käidi uusi passe küsimas.

 2021/2022 hooajaks on tutvustavas tunnis käinud ja oma materjalid kätte saanud kuus klassi ning kaks lasteaiarühma, kokku 124 last. Väiksemate klasside (eelkõige esimesed ja teised klassid) ja lasteaiaõpetajate huvi koostöö vastu meiega on suur. Olemegi võtnud suuna hakata oma lugejaskonda nö kasvatama juba lasteaiast alates. Kui lapsed juba 5-6 aastasena tihti raamatukokku satuvad, siis on vast lootust, et nad on aktiivsed lugejad ja 15-16 aastasena. Õnneks tulevad klassijuhatajad meie kutsega kaasa - klassilugemise valimiseks tullakse kõik koos raamatukokku, loetud raamatute tutvustamise tund tehakse meie juures, ka lasteaiarühmad käivad koos omale lugemist valimas.

 Kõige parem programmi juures ongi see, et lasteaias alustatud harjumust saab ka koolis veel neli aastat jätkata. Vahva seik on siinjuures seegi, et kaks klassijuhatajat hakkasid koos lastega passi täitma. Loevad küll täiskasvanute raamatud, kuid samadel teemadel nagu lapsed. Eeskuju missugune!

Head lugemislusti kõigile!  

Fotol: Rae valla helkurkampaania jõudis ka Lagedi Raamatkogusse. Fotol 2a klassi klassiõhtu-„Raamatukoguöö“. Lahendati liikulusteemalist ristsõna, mille eest said kõik helkuri.