Mariliis Kalinina: tipptasemel elu elamiseks peab julgema riskida!

Noorte tunnustuskonkursil Hea Eeskuju finaali jõudnud Rae valla elanik Mariliis Kalinina jõuab palju. Erakordselt palju. Õppida korraga kahes Tallinna eliitkoolis, juhtida Rae valla noortevolikogu, korraldada üritusi ning leida selle kõrvalt aega ka sportimiseks ja sõprade jaoks. Selleks on vaja tugevat selgroogu ja vaimutugevust, aga ka oskust ühistranspordis koolitükke teha.

Noorte tunnustuskonkursile Hea Eeskuju esitamine tuli Sulle suure üllatusena. Kas oled saanud teada, kes taotluse saatis?

Ma pole tõesti teadlik, kes mu kandidatuuri sinna esitas. Kindlasti saadab seda teadmist sisemine tänu märkajale. Omamoodi hea tunne, et noorte tegemisi märgatakse, tunnustatakse ning julgustatakse edasi toimetama. See annab motivatsiooni ja jõudu edasi toimetada.

Kuidas konkursi finalistide hulka jõudmine Sinu elu muutis?

Heameel ja üllatus on tõesti, et finaali pääsesin. Samas tahaks uskuda, et inimesena olen ikka endine. Konkursiga seoses olen andnud mõned intervjuud, pälvinud tunnustuse kooli poolt, saanud õnnitlusi pereliikmetelt ning ohtralt õlale patsutusi lähematelt sõpradelt ja tuttavatelt.

Sisemiselt oli see kinnitus, et tuleb julgelt ringi vaadata, võimaluste piires sekkuda, käivitada protsesse ning et muutused läbi projektide ja teiste sarnaste tegevuste on võimalikud, kui vaid ise seda tahad. Finalist olla on uhke tunne, aga tean ka seda, et ilma lähedaste ja vallas tegutsevate heade inimeste toetuseta seda poleks toimunud. Aitäh kõigile, kes on toetanud kõiki minu tegemisi nende aastate jooksul ja sellel teekonnal!

Oled alates käesolevast aastast Rae valla noortevolikogu president. Milliseid algatusi olete teinud ja kas need on leidnud toetust ka nn suures vallavolikogus?

Üks suurim ettevõtmine, mille olen enda mandaadi ajal teinud, on õpilasvahetuse määrus, kus stipendiumiga toetatakse 14–19aastaseid üldhariduskooli või kutseõppeasutuse tasemeõppes õppivaid õpilasi välismaal vahetusõppes osalemaks. Stipendiumi suurus ühele õpilasele on kuni 800 eurot üheks õppepoolaastaks või kuni 1600 eurot õppeaastaks.

Tõuke selleks protsessiks andis minu õde, kes oli just minemas rahaliselt koormavale vahetusaastale Suurbritannias. Pere otsis toetust kõikvõimalikest allikatest. Nii sai pöördutud ka Rae vallavalitsuse poole. Tol hetkel ei olnud vallal sellist toetust ette nähtud. Asusin läbirääkimistele ja lahenduse otsingule. Inspiratsiooni sain ka Mark Võrklaevalt, kes innustas antud projekti julgelt ette võtma. Lõpptulemusena moodustati täiesti uus määrus, millega toetatakse rahaliselt noori, kes soovivad minna ennast täiendama vahetusaastale välismaal.

Noortevolikogu esimehena on minu eesmärk volikogus kaasarääkimine, kogukonnas esile tulnud murede ja probleemide südameasjaks võtmine, sihipärane tegevuste kaardistamine ning tulemustele orienteeritud tegutsemine. Mõtteid on mitmeid ja minna on veel pikalt.

Sinu kõige värskem tegevus on seotud teenusdisaini loomisega, olles grupi üheks juhtfiguuriks koos kolme teise aktiivse noorega. Mida see projekt endast kujutab?

Projekt ise kasvas välja mentori Kädi Kuhlapi ettepanekust noortevolikogule, et võiksime oma oskused proovile panna ja osaleda Eesti Noorteühenduste Liidu teenusdisaini projektis. Projekt kestis mitu kuud ja selle ülesandeks oli luua vallale oluline teenus, üritus vms.

Noortevolikogu juhina leidsin, et meil on vallas palju noori andekaid artiste, kes võiksid saada võimaluse ennast tutvustada ning saada kogemust enda muusika levitamisega, pakkudes seeläbi vajalikku meelelahutust noortele. Ja seda põhjusel, et maailmas on tekkinud olukord, kus inimeste omavaheline suhtlus on järsult ja pikaajaliselt takistatud. Soovisin muuta  olukorda ning anda võimalus noortele artistidele ja peolistele sotsialiseeruda ning luua midagi täiesti uut, värsket suhtlusvormi Rae vallas. 

Nii sündis Jüri Rannafest Vaskjala veehoidlas, kus osales umbes 300 Rae valla noort. Artistidest olid esindatud suuremalt jaolt meie andekad ja üliägedad noored muusikud, nagu näiteks Berit ja Vova, Leis ja Godjako, SHLATT$, DJ Classix. Kaasasime ka noorte õpilasfirmasid oma toodete tutvustamiseks ja turundamiseks. Suureks abiks oli sponsorite tugi (Orkla, Itaaliapitsa) ning Rae vald ja noortevolikogu toimekad liikmed. See oli esmakordne suur ja tasuta avalik üritus noortele. Vaikselt loodan, et üritus saab jätku ning sellest kujuneb igasuvine noorte kohtumispaik.

Noortevolikogu liikmed löövad aktiivselt kaasa ka ürituste korraldamisel. Juba oli jutuks, et läinud suvel viisite läbi Jüri Rannafesti, kus noortel oli võimalus üles astuda. Kui palju on Rae vallas uusi nublusid ja liislemsalusid?

Usun, et selleks on Rae vallal suur potentsiaal. Siin toetatakse läbi erinevate projektide noorte loometegevust, vajaka jääb aga esinemisvõimalustest. Meil on tohutult palju andekaid artiste ja ülilahedaid loovaid inimesi. Seda kinnitas ka Jüri Rannafest ning seal osalenud muusikud.

Olles ise muusikaga seotud ja Jüri Gümnaasiumis õppinud, leian, et noortel napib võimalusi enda loomingut esitada, välja arvatud ehk muusikakooli kohustuslik esinemispraktika. Noored mängivad iseseisvalt kodus instrumenti ja esitavad oma komponeeritud laule ning võib-olla need isegi jõuavad sotsiaalmeediakanalitesse. Aga see on ka kõik ja kehtib vaid julgemate interpreetide puhul.

Varju jäävad veidi tagasihoidlikumad, kuid siiski tunnustust ja ärakuulamist väärt muusikud. Usun, et olukord on muutumas, kui suudame luua võimalused esinemisteks erinevates formaatides ja noori julgustada.

Minu sõnum noortele on: et elada tipptasemel elu, peate julgema riskida. Peate astuma vastu uutele väljakutsetele ja ronima uutele mägedele. Et jätta oma jälg maailma, peate seisma kohas, kus te pole kunagi varem olnud ning käinud. Teil peab olema julgust väljakutsete poole pürgida, sest kogu elu on üks eksperiment. Mida rohkem katsetusi elu jooksul teha, seda julgem enda ettevõtmistes oled. Iga inimene on staar ning oma hirmudele tuleb vastu astuda. Inimesed unistavad, kuid nad ei julge riskida, sest kartus läbikukkumise ees on suur. Kõik unistused on võimalikud – kes ei riski, see šampust ei joo.

Sa oled erakordne noor inimene, omandades haridust korraga kahes koolis: Gustav Adolfi Gümnaasiumis (12. klassis) ja Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakooli põhiõppes viiuli erialal. Miks oled endale nii suured väljakutsed võtnud?

Mulle tõesti meeldivad väljakutsed ning pean tõdema, et ükski päev ei ole mul igav ega sarnane teisega. Valisin Gustav Adolfi Gümnaasiumi, kuna see kool oli mu unistustes juba põhikoolis. Maja kujundus ning õpitase on super ning väiksena pidasin seda Sigatüükaks. Olin tohutu Harry Potteri fänn ning seepärast oli see kool minu esimene valik, kui gümnaasiumisse mineku valikuid pidin tegema.

Pean tunnistama, et loomult olen gümnasistina alalhoidlik, aukartus püsib hinges põhjusel, et GAGis õppides näen palju andekaid õppureid ja toetavaid õpetajaid. Samas väljastpoolt tulnuna on raske sõprussidemeid luua ning kuna minu klassis on 39 õpilast, siis nad väga ei tea minu tegemistest midagi. Pean mainima, et on uhke tunne õppida selles pika ajalooga koolis. See annab jõudu edasi minna.

Samas ma ei kujutaks elu ette ilma muusika ja Otsa koolita, kuna muusikud on täiesti teisest maailmast ning ma armastan seda maailma ja neid inimesi. Mulle meeldib olla avatud ja uudishimulik ning minu eesmärk on öelda avanevatele võimalustele „jah“.

Palun kirjelda oma nädalakava, et kuidas üldse on võimalik kahes koolis korraga õppida!

Hommikust lõunani õpin GAG-is ja seejärel ruttan Otsa kooli. Kuna osad õppeained kattuvad, siis ma ei pea Otsa koolis näiteks matemaatikat, keemiat ja füüsikat õppima.

Minu päev lõpeb õhtul veidi enne „Aktuaalse kaamera“ uudiseid. See kõik on võimalik vaid tänu heale ajaplaneerimisele ja võimele õppida ühistranspordis. Harjutamised ja õppetöö jätkuvad õhtutundidel. Ja kui hästi läheb, saan enne südaööd magama. Nädalavahetustel harjutan viiulit ja klaverit, teen volikogutööd ja kirjutan projekte.

Tõsi, mul on küll toimekad päevad ja nädalavahetused, aga teisiti ma seda kõike ette ei suudaks kujutada. Päevad on täis põnevust ja toimekust. Lisaks hoiab uudsus üleval uudishimu ja entusiasmi.

Peale selle on Sul veel hobisid.

Üheks suuremaks kireks on muusika ning seetõttu alustasin viiuliõpinguid Otsa kooli põhiõppes. Vabal ajal meeldib mulle sõbrannadega jalutamas käia, visata kossupalli ning harrastada terviserajal jooksmist. Samuti on mul suur kirg raamatute lugemise vastu ning leian, et see on laiendanud minu silmaringi.

Kui mingil perioodil tekib ajaline võimalus, siis väga soovin jätkata rahvatantsuga. Nimelt põhikoolis sain rahvatantsupisiku ning üheksa aastat sellega tegeledes on jätnud igatsuse taaskord naasta rahvatantsukingade juurde.

Pean ka mainima, et mulle pakub väga suurt huvi keemia. GAGis on minu keemiaõpetaja väga auväärt naine, kes on tekitanud veelgi suurema tungi õppida ainet ning avastada keemia põhitõdesid süvendatumalt.

Mõnel tegusal noorel tekkis intervjuud lugedes kindlasti küsimus, et kuidas on võimalik Rae valla noortevolikoguga liituda?

Kõik huvilised on oodatud. Meiega saab ühendust võtta Instagrami ja Facebooki (@raenoortev) vahendusel. Oleme seal aktiivsed ning võtame noortega kindlasti ühendust. Noortevolikoguga saab esialgu liituda vabaliikmena. See tähendab, et on võimalus osaleda kõikidel üritustel, ent puudub hääletamisõigus otsuste tegemisel. Täisliikmeks saamiseks tuleb kandideerida. Näiteks on praegu hääletamisõigus neil täisliikmetel, kes on selleks saanud 2-aastase mandaadi (perioodil 2020–2022). Järgmised valimised toimuvad 2022. aasta oktoobris.

Millised on noortevolikogu järgmised suuremad ettevõtmised?

Meie kõige uuem algatus on lähiperioodil teha Rae vallas korda majadevahelised korvpalliplatsid. Leian, et tuleb soodustada noorte tegevusi välitingimustes. Igasugune liikumine mõjub positiivselt õpitulemustele ning soodustab sotsiaalset suhtlust, lisaks toetab aktiivne pallimäng üldist kehalist toonust, parandab koordinatsiooni jne. Vähem ekraaniaega, rohkem liikumist ja taaskohtumisi, positiivseid suhteid ning võib-olla uusi põnevaid kontakte – see kõik on oluline investeering tervise heaks. Lisaks soovime tõsta noorte teadlikkust poliitika ja volikogu töö vastu. Järgmisel aastal on ees ootamas üks veel suurem ja laiahaardelisem festival, mida noortevolikogu korraldab. Aga selle jätan praegu saladuseks, kuna projekt on väga uus.

Fotol: Mariliis Kalinina ei tee saladust, et mõne aasta pärast on tal plaanis ka välismaale õppima minna. Üheks meelisriigiks on Jaapan. Fotograaf: Andres Kalvik.