Sind huvitab investeerimine, kuid napib teadmisi, kas eelistada aktsiaid, krüptoraha või midagi kolmandat ning tahad teada, mida tähendavad lühendid NFT, XRP, IPO jne? Sel juhul lae alla Jüri Gümnaasiumi 8. klassi õpilaste Trevon Roger Kuuse ja Rainer Ahi poolt loovtöö raames tehtud nutirakendus Studenx. Põhikooliõpilaste rahatarkus avaldab muljet!
Taskurahast on huvitatud ilmselt kõik lapsed. Mismoodi tärkas mõte, et maiustuste ja muu pudi-padi asemel võiks raha säästa ning koguni investeerida?
Trevon: Teame, et täiskasvanuna on keeruline hea töökohata raha teenida ning investeerimine tagab meile säästud ja mõningase kindluse juhuks, kui tasuva töö leidmine võtab aega.
Rainer: Mida varem alustada, seda parem. Toimiv ja mitmekesine portfell võimaldab näiteks ülikoolis õpingutele keskenduda.
Kuidas on teie peres taskurahaga seonduv korraldatud?
Trevon: Mina saan iga kuu teatud summa ja mul on vabad käed, mida sellega teen.
Rainer: Mina olen sünnipäevadeks ja muudeks puhkudeks saadud raha investeerinud. Mul lihtsalt ei ole midagi paremat sellega teha.
Loovtöö raames tegite rakenduse Studenx, mis annab lihtsal kujul põhjaliku ülevaate erinevatest investeerimise võimalustest. Rahatarkusest on viimasel ajal palju räägitud, miks otsustasite äpi teha?
Trevon: See on väga lihtne ja konkreetne jutt, mis on ühte kohta kokku koondatud. Paljud klassikaaslased olid investeerimisest huvitatud, kuid neil ei olnud teadmisi selle kohta. Tulime neile appi.
Rainer: Rakendus on tehtud noortelt noortele – arvame end teadvat, mis võiks meievanustele huvi pakkuda. Lisaks nõuannetele ja selgitavatele tekstidele saavad kasutajad läbi mängude ka oma teadmisi proovile panna.
Kuidas on võimalik, et kaks 8. klassi õpilast rakenduse loomisega algusest lõpuni iseseisvalt hakkama saavad?
Trevon: Tänapäeval on asi väga lihtsaks tehtud, sest internetis on palju informatsiooni.
Rainer: Suureks abiks oli Youtube, kus on palju videomaterjali. Rakenduse tegemine on kättevõtmise asi.
Studenxi tunnuslause on „From Rags To Riches!“ („Räbalatest rikkuseni!“). Millal saab inimene öelda, et ta on rikas?
Trevon ja Rainer: See on iga inimese enda otsustada. Mõne jaoks piisab 10 000, teise jaoks 100 000 eurost.
Aga teie jaoks?
Rainer: Kunagi võiks olla 100 000 euro suurune portfell.
Trevon: Mul umbes sama.
Üheks rakenduses antud soovituseks oli investeerida Eesti ettevõtetesse. Olen aga edasijõudnud investoritelt kuulnud, et kui tahad päriselt teenida, siis tuleb USA börsile minna.
Rainer: Alustajatel on turvalisem kohalikesse ettevõtetesse panustada, sest nende kohta on Eesti meediast lihtsam infot hankida ja alahinnata ei tasu ka siinse turu tunnetust.
Trevon: USA-s liigub rohkem raha, kuid sellega kaasnevad ka suuremad riskid – ettevõtteid on oluliselt rohkem ja nende tausta keerulisem kontrollida.
Kuhu teie olete oma säästud paigutanud?
Rainer: Olen investeerinud krüptosse, erinevate riikide aktsiatesse ja aktsiafondidesse.
Trevon: Mul on lisaks ka NFT-sid. Isiklikult soovitan raha roheenergiasse paigutada. Praegu on majanduskriisi tõttu turud languses, kuid see on hea aeg ostmiseks, et pärast kasu lõigata.
Kirjutate rakenduses, et teie arvates on tulevik krüpto päralt, millest kujuneb peamine arveldusvahend. Väga vabandan, kuid mina küll ei usalda niivõrd volatiilset valuutat, mille väärtus võib päeva lõikes kordades muutuda. Astud poest sisse, et piima osta, kuid maksma hakates tuleb välja, et polegi piisavalt vahendeid.
Rainer: Krüptosid on erinevaid. On ka selliseid, mis jälgivad dollari hinda.
Trevon: Kuna kõik krüptoga seonduv on uus ja väga spekulatiivne, siis võtab turu väljakujunemine aega, kuid usun, et tulevikus see ei kõigu nii palju.
Usute siiralt, et krüpto tõrjub välja dollari, euro, jeeni…?
Rainer: Näen, et krüpto esiletõus võiks alata väikestest ja suure inflatsiooniga riikidest. Näiteks El Salvadorist sai esimene riik, mis võttis bitcoini rahvusvaluutana kasutusele.
Trevon: Krüptoraha kontroll toimib plokiahela põhimõttel, mistõttu on sinna väga raske sisse häkkida. Oluliselt keerulisem kui pangakontole. Miinusteks on see, et rahapesu juhtumeid on just turvalisuse tõttu keerulisem kontrollida ja tehinguid ei saa tühistada.
Kuuldavasti pöörasite investeerimiseusku ka oma loovtöö juhendaja Carolina Remmeti.
Trevon: Mainisime talle, et mõistlik on säästud investeerida, vastasel juhul „sööb“ inflatsioon raha ära.
Kas alaealised saavad ka iseseisvalt aktsiatesse, fondidesse, ühisrahastusplatvormidesse investeerida?
Rainer: Alla 18-aastased üksinda tegutseda ei saa, protsessi peab olema kaasatud vanem. Üheltpoolt nõuab seda seadus, teisalt kuluvad elukogenuma inimese nõuanded marjaks.
Mismoodi Studenx teile tulu teenib?
Rainer: Rakenduse loomine oli meile eelkõige väljakutse, tahtsime näha, kas saame hakkama. Kuna me sinna reklaami veel ei müü, siis tulu ka ei tule.
Trevon: Kaalume tõsiselt õpilaste teadusfestivalil osalemist. Oleme teinud korraliku töö ja unistame võidust!