Sallivust ja mõistmist soodustav „Mittelaager“ sai uhke tunnustuse

Noortevaldkonna tunnustuskonkursil „Noorte heaks tänu 2024“ sai aasta noortemaleva või -laagri tiitli Rae valla „Mittelaager“. Mis peitub selle natukene omamoodi nime taga?

2023. aasta suvel sündis meie vallas midagi erilist – „Mittelaager“. Idee laagriks tuli Rae vallavalitsuse eri valdkondade spetsialistidelt, kes osalesid teenusedisaini koolitusel. Lepiti kokku, et eesmärk on luua erivajadustega noorte ja nn tavaliste noorte jaoks ühise kvaliteetse vaba aja veetmise võimalus, mis soodustaks sallivust ja üksteise mõistmist. Ehkki esialgu polnud eelarvelisi vahendeid, ei takistanud see meeskonnal ideed teostamast. Valdkondade-ülene koostöö, kohalike ettevõtete kaasamine ja suur tahe aitas luua laagri, mis pakkus elamusi ja häid mälestusi kõigile osalejatele.

Laagri korraldamine ja planeerimine ei olnud alati lihtne, kuna tuli arvestada osalejate erinevate ootuste ja vajadustega. Selleks tehti koostööd nii Rae valla noortevolikogu, Eesti Puuetega Inimeste Koja kui mitmete teiste asutustega, et luua päevakava, mis arvestaks kõikidega.

Laagripäevad olid täis soojust, hoolivust ja avatud suhtlemist. Kõige eredamalt jäid meelde osalejate ühised tegevused: kunstipäev, esmaabi õppimine, looduse ja loomade avastamine, samuti rütmipillide valmistamine ja kaasaegse tantsu töötuba. Laagri lõpp, kus noored koos oma peredega tantsisid, oli liigutav ja väga emotsionaalne. 

„Mittelaager“ ei jäänud vaid ühekordseks ettevõtmiseks, kohe peale esimest laagrit oli selge, et sellega tuleb jätkata.  2024. aastal toimuski teine laager, kus olid nii spordipäevad, väljasõidud, kunstilised tegevused kui südamlikud hetked, mis ühendasid erinevaid noori omavahel. 

See, et „Mittelaager“ sai tunnustuse osaks „Noorte heaks tänu“ konkursil, oli kinnituseks laagri mõju ja väärtuse kohta. Tunnustus oli südamlik hetk kõigile korraldajatele ja meeskonnale. See tõstis teadlikkust ning toetas uskumust, et erivajadustega noorte osalus tavapärastes tegevustes on tähtis samm ühiskondlikus muutuses. Meeskond võttis tunnustuse vastu suure tänulikkusega, sest see tähendas, et kõik tehtud pingutused olid olnud õiged ja olulised. 

„Mittelaager“ tuleb kindlasti ka sel aastal, sest see on tõestanud oma väärtust. „Mittelaager“ on koht, kus iga noor, olenemata oma erivajadusest, saab osa võtta samadest toimetustest ja kogemustest nagu iga teine noor.

 

Sobiva laagri leidmine erivajadusega noorele võib olla väljakutse

MAARJA KRAIS-LEOSK
EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA TEGEVJUHT

Rae vallavalitsuse plaan korraldada laager, kuhu on oodatud ka erivajadusega lapsed ja noored, kõnetas mind kohe. Tean, et sobiva laagri ja vaba aja tegevuse leidmine võib erivajadusega noorele ja tema perele olla väljakutse. Takistused võivad tuleneda nii füüsilisest kui ka vaimsest eripärast, terviseseisundist, aga ka stigmadest ja hirmudest. Juba laagri planeerimisel olid olulised märksõnad nii kaasamine ja normaliseerimine kui ka turvalisus ja hoitus.

Väheoluline ei olnud ka viis, kuidas korraldusmeeskond erivajadusega noori liituma julgustas. Kusagil ei olnud rasvaselt ja punaselt kirjas: „Hei, puudega noor, tule ka laagrisse!“, vaid hoopis justkui märkamatult, muuseas, loomulikult muu info hulgas: „Sul võib vabalt olla kaasas tugiisik või mõni toetav abivahend, võid julgelt öelda, kui sul on mõne tegevuse jaoks rohkem aega vaja, soovid puhkamisest pisikest pausi teha või julgust koguda.“

Eks saadud tunnustus näitab ka seda, et Rae vald on taas ühes teemas teenäitajaks, innustades loodetavasti ka teisi Eesti piirkondi sääraste tegemistega algust tegema ja julgustades erivajadustega noori osalema ning kodu- ja kooliväliselt aktiivsed olema.

Palju õnne tunnustuse puhul ja säravail silmil edasi!

 

Foto: Rasmus Kooskora