Ühel lastevanemate koosolekul vestlesime raamatutest, mida me rühmas loeme ning üks vanem mainis, et kirjanik elab ju meie vallas. Sealt sai alguse idee kutsuda külla Katrin Väljataga, kuna tema raamat „Ümarmudil otsib kodu“ meid kõnetas ning inspireeris.
Raamat jutustab meile põneva loo ümarmudil Ülost, kes satub Mustast merest võõrasse Läänemerre. Raamatu peategelane imatakse koos veega laeva mahutisse ning nii algabki seiklus. Esimene tegelane, kellega Ülo kohtub, on torpeedona läbi vee kihutav hiiglane, lõhe Indrek, tuntud kui Läänemere Lainelõikaja. Indrek on abivalmis ning sõbralik, kes pakub taksoteenust väiksele ümarmudilale. Heategu päästab Ülo ründava merikotka käest. Läänemeres seigeldes kohtub ta värvikate tegelastega: merikilk Satu, viiger Viki, ainsa delfiiniliigi esindaja Läänemeres – pringel jt.
Anu Kalmu poolt illustreeritud raamat valiti ka 2020. aasta kaunimate raamatute hulka.
Enne kirjaniku külaskäiku käsitlesime Sinilille rühmas Läänemere teemat. Lugesime ette veelkord raamatu põnevamad osad, kirjutasime tahvlile tegelaste nimed ning joonistasime pastellkriitidega mereloomi. Peale vestlusringi lugemispesas suundusime mängult kunstisaali, kus lapsed tutvustasid kirjanikule oma kunstitöid. Kirjanik leidis iga lapse töös midagi huvitavat, mida välja tuua ning tunnustada.
Raamatu lõpus kohtub ümarmudil Ülo kauni liigikaaslase Melaniaga. Mitmed lapsed uurisid kirjanikult, kas raamatule kirjutatakse ka järg. Kõlas ka filosoofilisemaid küsimusi, et miks sa tahad kirjanik olla, kas sa olid rõõmus raamatut kirjutades ning kas ümarmudil leiab ikka kodu. Lastekirjanik vastas laste küsimustele, meenutas oma lapsepõlve ning näitas endast ja oma pereliikmetest fotosid.
Kokkuvõtvalt öeldes räägib raamat sõprusest, üksteise märkamisest ning toetamisest. Põneva seikluse kõrval annab raamat algteadmisi Läänemere elukeskkonnast ning kuidas me kõik saame elutingimusi parandada.
Katkend raamatust: Ükski elusolend pole hea ega halb. Kui tahame anda loodusele aega ja jõudu kohaneda muutustega, siis saab igaüks midagi ära teha. Me saame hoida õhu ja vee puhtama lihtsate asjadega: ei viska prahti loodusesse, ei osta toitu äraviskamiseks, sorteerime prügi, toast lahkudes kustutame lambi, ei soovi kingituseks igal aastal uut (nuti)telefoni.
Pildil: Katrin Väljataga lastele oma raamatut tutvustamas