Uuesalu lasteaia juht: „Minu soov on luua lasteaed, kus lapsed saaksid nautida iga päeva“

Oktoobrist on Uuesalu lasteaia direktor Carol Tarre, kes on olnud pühendunud haridusvaldkonnale juba üle 20 aasta. Ta on töötanud nii lasteaiaõpetaja kui pikalt ka lasteaia juhina. Rae Sõnumid tegi uue juhiga väikese intervjuu, et teda ka lugejatele veidi tutvustada.

 

Millised on Teie esimesed muljed uuel töökohal?

Uuesalu lasteaia praegune maja on väike, armas ja kodune. Mul oli tore võimalus oma esimesel tööpäeval saada osa lasteaia sünnipäevapeost ning tervitada lapsi ja töötajaid. Tunnen, et tiim on mind hästi vastu võtnud. Olen alustanud oma uute töökaaslaste tundma õppimist, püüan tajuda organisatsioonikultuuri ja oma rolli selle edasi kujundamisel.

 

Milliseid suuremaid väljakutseid ja võimalusi näete oma töös Uuesalu lasteaia juhina?

Uuesalu lasteaed kasvab peagi palju suuremaks: järgmisel sügisel valmib uus lasteaiamaja kaheksa rühmaga. Uue lasteaia loomine on minu jaoks väga põnev väljakutse, samas ka suur vastutus.  Minu soov on luua lasteaed, kus lapsed saaksid nautida iga päeva, kus meeskond peab oluliseks hoolivaid ja häid suhteid, kus iga laps saab teha jõukohaseid pingutusi, et oma oskuseid edasi arendada, ja kus lapsi kaasatakse õpi- ja mängukeskkonna loomisesse.

Juhina pean oluliseks jõuda selleni, et kahe maja töötajad tunneksid end ühtse tiimina, ja meil on ühine eesmärk, mille poole liigume.

 

Millised on Teie varasemad tööalased kogemused? Kuidas on need teid juhina kujundanud?

Olen töötanud pikalt kahes eralasteaias: ühes 7 aastat õpetajana ja teises 13 aastat juhina. Kui alustasin juhina, sain eelmise lasteaia õppejuhilt kaasa mõttetera vaadata iga planeeritavat otsust läbi „lapse filtri“. Olen püüdnud sellest lähtuda ja see on suunanud mind liikuma aina lapsest lähtuvama õpikeskkonna poole.

Juhi töö kõrvalt olen olnud aastaid paar korda nädalas eelkooli õpetaja rollis. See on andnud võimaluse oma oskuseid edasi arendada, kuidas õppimise protsess lastele huvitavaks ja tulemuslikuks kujundada.

Mul on olnud imeline võimalus olla uue kooli loomise juures: ligi kümme aastat tagasi unistasin koolist, kus õpitut saab praktikas kasutada ja kus raamatute lugemine on üks kooli eripära. Tekkis grupp mõttekaaslasi ja sündis Emili Kool, mis on nüüdseks üheksaklassiline projektõppe kool, kus projektide valmimise käigus saab tundides omandatut rakendada. Samuti on seal raamatute lugemine iga päeva loomulik osa.

Viimase poole aasta jooksul olen teinud koostööd ka Tallinna Ülikooliga, kus lõime väikse töögrupiga programmi, mis on edaspidi toeks alustavatele lasteaia direktoritele. Oktoobris alustas esimene lend ja osalejate rõõm on olnud siiras, et alustavad juhid saavad olla oma väljakutsetes toetatud. Soovin sellele programmile pikka lendu!

 

Mida peate oma töös oluliseks? Mis Teid töö juures kõige rohkem motiveerib?

Tunnen, et olen inimeste inimene, naudin tiimiga koostööd. Toimiv meeskonnatöö ja head suhted on mulle väga olulised. Usun, et kui õpetaja tahab hommikul tööle tulla, tal on toredad töökaaslased – alles siis saavad ka lapsed tema ümber õnnelikud olla.

Lasteaed on haridusasutus, aga kindlasti mitte ainult lastele. Haridusteaduses ja -psühholoogias on alati midagi uurida ja kui neid teadmisi rakendada, saab kogeda eduelamust – näha innustunud ja motiveeritud õppijat.  Mind innustab võimalus toetada töötajaid oma oskuseid aina paremaks lihvima ja kui näen, et laps naudib lasteaias tegutsemist, siis see pakub suurimat töörõõmu.

 

Kuidas veedate oma vaba aega?

Armastan olla kodus, veeta aega oma perega ja toimetada aias. Naudin lugemist, loen ilukirjandust, aga ka reisikirju ja elulugusid. Mul on tore haridusjuhtidest sõpruskond, kellega on traditsioon käia kord kuus teatris. Need kohtumised annavad rohkelt energiat, kuna mõistame üksteist tihti sõnadetagi. Talvel käin lumelauaga sõitmas ja mägede ilu nautimas – kõrgete mäetippude keskel olles muutub nii mõnigi muremõte tühiseks, perspektiivid loksuvad paika. Kuna mägedesse tihti ei saa, siis igapäevaselt laen ennast pikkade kõnnitiirudega.

Foto: erakogu