Vaida Põhikoolis möödus 10.–14. veebruari koolipäevad lõbusalt ja loominguliselt, sest käimas oli stiilinädal, kus igal päeval oli oma teema. Õpilased said vastavalt riietuda ja osaleda põnevates tegevustes. Lisaks oli see ka pilootnädal mobiiltelefonide kasutamise piiramiseks koolis.
Teemapäevade raames võis kooli tulla pidžaamas, mõne eesti raamatu tegelaskujuna või riietudes nagu sõber. Iga päev pakkus hulgaliselt temaatilisi tegevusi, millest paljud õpilased aktiivselt osa võtsid. Samuti oli koolimaja laialdasemalt täidetud erinevate lauamängudega ning näha oli aktiivsemat omavahelist suhtlemist.
Kool leppis õpilastega kokku telefonide kasutamise piiramises
Üha valjemalt kõlavad üleskutsed reguleerida mobiiltelefonide kasutamist koolides. Vaida Põhikoolis käisid enne stiilinädalat kõikides klassides kooli direktor Piret Hallik ja huvijuht Robin Orgulas, et sel teemal arutada. Uuriti õpilaste arvamusi mobiilikasutuse ja selle võimalike probleemide kohta. Vestluste tulemusena lepiti ühiselt kokku nädalapikkuses pilootprojektis, mis piiraks mobiiltelefonide kasutamist, pakkudes samal ajal, lisaks tavapärastele saali vahetundidele, veel mitmekülgseid asendustegevusi.
Päeva jooksul jälgisid kokkuleppest kinnipidamist nii õpetajad kui ka kaasõpilased. Spetsiaalselt selleks nädalaks loodi fuajeesse suur plakat, kuhu iga õpilane sai kleepsuga jätta märgi selle kohta, kas ta suutis kuni kella 13ni mobiiltelefonita hakkama saada. See pakkus lisamotivatsiooni neile, kes eesmärgi edukalt täitsid, kuid oli ka eeskujuks teistele.
Loobumise tegi lihtsamaks mitmekülgne tegevusprogramm
5. klassi õpilased Daniel Cemil ja Sandra, kelle jaoks oli telefon varem vahetundides tihe ajaveetmise vahend, leidsid, et erinevad lauamängud suutsid selle rolli edukalt üle võtta. Abiturient Darina arvates oli eesmärki lihtne täita, samas kui tema klassiõde Marinel tunnistas, et mõnikord tuli telefon taskust siiski välja, et vaadata sõnumeid või tunniplaani. Paljud õpilased nägid telefonist loobumises väikest väljakutset, kuid nende jaoks tegi selle lihtsamaks mitmekülgne tegevusprogramm. 8. klassi õpilane Grete Kiara rõhutas, et stiilinädala hästi ära tabatud teemad aitasid luua positiivseid emotsioone. Samuti leidis ta, et koordineeritum liikumine vahetundides tegi telefoni unustamise lihtsamaks. Seda kinnitas ka 7. klassi õpilane Isabel, kes oma klassiga käis sel nädalal mitmetel tantsuvahetundidel saalis. 5. klassi õpilane Sandra, kes veetis palju aega saalis füüsiliselt aktiivsena, märkas, et telefon polnudki vajalik, sest kaasõpilastega suhtlemine ja erinevad saalitegevused pakkusid rohkem rõõmu.
Kui 8. klassi õpilastelt Grete Kiaralt, Lennalt, Liisalt ja Annaliilt küsiti, kas selline reegel võiks kehtida ka pikemalt kui üks nädal, vastasid nad üheselt jaatavalt. Ka teised õpilased nõustusid, kuid leidsid, et oluline on pakkuda vaheldusrikkaid asendustegevusi.
Foto1: Mobiilivabal nädalal pakuti palju erinevaid asendustegevusi õpilastele.
Foto2: Koolipere sai suurele ühisele plakatile märkida kleepsuga, kas suutsid pidada kella 13ni telefonita vastu.
Fotod: Vaida Põhikool