Hispaania teeteod saab viia jäätmejaama

Hispaania teetigu on laialt levinud üle Eesti, valmistades peavalu paljudele aiapidajatele. Tegu on võõrliigiga, mis tuuakse enamasti aedadesse potimulla või taime ümber oleva mullapalliga. Hispaania teetigu eelistab lopsaka taimestikuga vähehooldatud ja harva niidetavaid alasid, nagu aiad, rohumaad, pargid ja niisked laialehised metsad. Ta toitub meelsasti köögiviljadest (nt kurk, kõrvitsalised, lehtsalat), teraviljadest ja seentest.

Keskkonnaamet soovitab aias elavaid teetigusid pidevalt kokku korjata. Rae vallas saab kokkukogutud teod viia ööpäevaringselt Jüri jäätmejaama. Tigude kogumiseks mõeldud punane konteiner asub jäätmejaama värava juures. NB! Teod tuleb konteinerisse panna kas suletud kilekotis või purgis. Konteiner on videovalve all ning mõeldud ainult tigude jaoks, teiste jäätmete konteinerisse panek on keelatud.

Keskkonnaamet on välja toonud tegevused, mida teha, kui aias on Hispaania teeteod:

· Korja pidevalt ära täiskasvanud nälkjaid, sest iga isend võib muneda väga suure hulga mune.

· Löö leitud nälkjad kas labidaga pooleks või korja anumasse ning kalla peale keev vesi. Hukatud isendid võid matta labida sügavusele mulla alla, kus kindlasti ei ole munade arenguks sobilikud tingimused ja nälkjad välja roomata ei jaksa.

· Nälkjate kokku meelitamiseks sobivad ka peaaegu tühjaks söödud arbuusikoored ja õlleanumad, kust neid siis on lihtsam kokku koguda.

· Suhtle kindlasti naabritega, et ka nemad korjaksid oma aedadest nälkjad kokku, muidu on neist võimatu vabaneda.

· Kindlasti ei tohi elusaid nälkjaid viia mujale (metsaserva, niidule, parki), kuna nii hoopis levitad neid ja varem või hiljem levivad nad sinu aeda tagasi.

· Aiajäätmeid (nt riisutud lehed, lõigatud taimevarred ja -lehed, vana multš) ei tohi viia metsaserva, niidule, parki, võsa vahele või jäätmaale, sest selle kraamiga võivad kaasas olla ka nälkjad või nende munad. Sellistes kohtades saavad nad segamatult elada ja paljuneda, kuna keegi ei tegele seal nende korjamisega. Lisaks levivad nad sealt varem või hiljem aedadesse. Aiajäätmed tuleb kompostida oma aias või kasutada kohaliku omavalituse aiajäätmete jaoks ette nähtud lahendusi.

· Hoolda oma aeda – hoia muru madalana, mullapind kobestatuna. Pidevalt kontrolli võimalikke nälkjate ja munade peitumiskohti (suuremate lillepuhmaste ja põõsaste alused, terrassialused, igasugused servaalused), korrasta neid (kaeva ringi, niida). Hävita kindlasti ka munad (kalla üle keeva veega).

· Teomürgid ei ole võõrnälkjate tõrjumisel kuigivõrd mõjusad ja nende kasutamisel hävitad hoopis kohalikke kasulikke liike. Lisaks mürgitad seeläbi nendest toituvaid linde-loomi (nt siilid) ja mürk võib jõuda ka koduloomadeni (kassid-koerad).