Põhuelamud Rae valda – miks ka mitte!

Kas tulevikus võiksime ka Rae vallas näha elamurajoone, kus majad on ehitatud põhust? Kohalik noor arhitekt Roosmarii Kukk usub, et see on võimalik ja isegi soovitatav. Neljandat põlve Jürist pärit Roosmarii uurib põhku kui ehitusmaterjali, millel on potentsiaali tuua kinnisvaraarendusse ökoloogilisem ja jätkusuutlikum tulevik.

Rae vallas, mis on üks kiiremini arenevaid piirkondi Eestis, võiks Roosmarii Kuke arvates põhuehitust kaaluda mitmel põhjusel. Lisaks keskkonnasõbralikkusele on põhust majad ka majanduslikult mõistlikud, eriti piirkonnas, kus on jätkuvalt palju põllumaid ja põlluharijaid.

„Uurimisprojektiga 1+X soovime kombineerida nii traditsioonilisi ehitusmeetodeid kui ka kaasaegseid tehnoloogiaid. Tahame mõtestada kaasaegset eluviisi ja seda, millistes keskkondades inimesed võiksid elada,“ selgitab Roosmarii. Ehitamise juures on arhitekti sõnul olulised ka materjalid. „Põhku on võimalik saada erinevatest piirkondadest. Ostes seda kohalikelt põllupidajatelt, hoiame kokku transpordikulusid ja toetame kohalikke tootjaid.“ Nii saaks põhk olla esimene laiemalt kasutatav Eestis toodetud isolatsioonimaterjal vastukaaluks laialt levinud sünteetilistele soojustusmaterjalidele. „Praegu ehitame Paide Arvamusfestivali jaoks lava ja valmistame ette töötuba, kus kasutame just Rae vallas pressitud põhku,“ räägib Roosmarii.

 

Miks on põhk parem kui traditsioonilised ehitusmaterjalid?

Põhk on looduslik ja taastuv materjal, mis pakub mitmeid eeliseid võrreldes traditsiooniliste ja üldjuhul sünteetiliste ehitusmaterjalidega. „Põhk on suurepärane soojustaja, aidates tagada  hoonete energiatõhususe. Lisaks parandab põhk ruumide akustikat ja sisekliimat, muutes elamise mugavamaks ja tervislikumaks,“ avab Roosmarii Kukk põhu plusse.

 

1+X ja nende visioon

Arhitektidest ja ühest insenerist koosnev uurimisrühm 1+X, mille liige on Roosmarii Kukk, töötab välja ehitussüsteemi, kus tehases toodetud põhupaneelidest elemente saab kombineerida erinevateks hooneteks. Projekti nimi 1+X tähistab valemit, kus 1 märgib n-ö tarka moodulit, mis on hoone süda, kus asuvad tehnosüsteemid ja märgruumid (WC, vannituba, köök). Targa mooduli ümber saab välja töötatud elementidest luua määramata hulga ruumikombinatsioone, mida tähistab antud valemis X. Selline lähenemine võimaldab luua paindlikke ja kohaldatavaid eluruume, vastates kiiresti muutuva maailma vajadustele. Põhust valmistatud paneele saaks kasutada nii uusehitiste rajamiseks kui ka olemasolevate korterelamute renoveerimiseks.

 

Kas põhuelamud võivad saada uuselamurajoonide tulevikuks?

Roosmarii ja 1+X visioon on tuua ökoloogiline ehitamine au sisse ja muuta see kättesaadavaks kõigile. Nende eesmärk on vähendada ehitussektori jalajälge ja arendada targa hoone lahendusi, mis pakuvad jätkusuutlikke elamisvõimalusi.

Rühma tegemistega saavad inimesed tutvuda peatselt saabuval Paide Arvamusfestivalil, kus on nende projekteeritud ja ehitatud põhulavainstallatsioon, mis demonstreerib põhu praktilisi ja esteetilisi võimalusi. Lisaks näidatakse veebipõhise konfiguraatori kaudu süsteemi, kuidas põhupaneelidest ehitada erinevat tüüpi hooneid.

 

Faktid põhu kohta:

Põhk pakub suurepärast soojusisolatsiooni, mis võib vähendada kütmiskulusid.

Vastupidiselt levinud uskumusele, et põhumajad on tuleohtlikud, on tegelikkuses tihedalt kokku pressitud põhk üllatavalt tulekindel. See on tingitud õhu puudumisest põhupaneelides, mis takistab tule levikut.

Põhuseinad pakuvad head heliisolatsiooni, mis on eriti kasulik linnapiirkondades või lärmakates keskkondades.

Kuigi võib arvata, et põhumajad ei kesta kaua, on ajaloos näiteid, kus korralikult ehitatud ja hooldatud põhumajad on püsinud sajandeid.

 

Foto: 1+X