Prahi põletamine tiheasustusalal – mida pead teadma?

Kuigi oma aias prahi põletamine võib tunduda süütu tegevusena, on oluline siiski meeles pidada, et see võib häirida naabreid ja avaldada negatiivset mõju õhukvaliteedile ning keskkonnale laiemalt. Tiheasustusalal küttekoldevälist tuld tehes austa palun nii enda kui ka naabrite heaolu. 


Täpsemalt on tuletegemine reguleeritud „Rae valla heakorraeeskirjaga“. Muuhulgas on seal ära toodud, mida tohib põletada: põletada võib ainult puhast puitu, sütt, briketti, paberit, oksi ja lehti, v.a tiheasustusaladel, kus on keelatud aia- ja haljastujäätmete põletamine ehk siis tiheasustusalal tohib lõkkes põletada ainult kuiva puitu ja oksi, immutamata puitmaterjali, paberit ja kiletamata pappi. 
Samuti tuleb lõkkekoha valikul meeles pidada tuleohutuse seadust. Lõkkekoha valikul peab arvestama tuleohutust mõjutavaid tegureid, eelkõige lõkkekoha kaugust hoonetest ja põlevmaterjalist, pinnase kuivust, tuleohtu metsale ja taimestikule, tuule suunda ja tugevust ning tulekustutusvahendite kasutamise võimalikkust. Lõkkekoht peab asuma lähimast hoonest ja muust põlevmaterjalist vähemalt kaheksa meetri kaugusel. 


Olmejäätmete põletamine on seadusega keelatud tegevus seetõttu, et seda tehes kahjustad nii enda kui ka naabrite tervist. Jäätmete põletamisel tekkinud mürgised ained ei saasta mitte ainult õhku, vaid ladestuvad ka maapinnale, sealt aiasaadustesse ja kanduvad edasi ka põhjavette. Jäätmete põletamisel välisõhku paiskunud mürgised saasteained on silmale nähtamatud ja nende mõju tervisele ei avaldu kohe. 
 
Seega kui hakkad tiheasustusel prahti põletama, siis pea meeles, et põletada tohib ainult  kuiva puitu ja oksi, immutamata puitmaterjali, paberit ja kiletamata pappi! 
  
 
Kui märkate: 
 
- jäätmete põletamist või jäätmetega ettevalmistatud lõkkekohta  
- et põletamine ja küttekoldeväline tuli on hoonele lähemal kui 8 meetrit 
- et tule juures puudub järelevalvet teostav isik 
 
siis tuleb sellest teada anda riigiinfo telefonil 1247 või hädaabi numbril 112.  
 
Tuleohutuse seaduse väärtegude kohtuväline menetleja on Päästeamet. Tuleohutusnõuete vastu tihti eksijaid saavad lühimenetluse korras vajadusel trahvida nüüd ka selleks õigust omavad ja koolituse saanud päästemeeskonna juhid ning päästemeeskonnad on kättesaadavad 24/7.