Rae vallas vaikusekabiinide tootmisega tegelev ettevõte Silen OÜ on kasvanud Eesti suurimaks büroomööblitootjaks ning pälvis hiljuti EASi ja KredExi ühendasutuse ning Eesti Tööandjate Keskliidu korraldatud konkursil „Ettevõtluse auhind“ aasta eksportööri auhinna. Tegemist on kõrgeima riigipoolse tunnustusega ettevõtjatele ja ettevõtlikkusele. Rae Sõnumid uuris Sileni ühelt asutajalt ja tegevjuhilt Endrus Argelt, miks vaikus maailmas nii hästi müüb.
Tiitel „Eesti aasta eksportöör 2023“ on suur tunnustus. Palun avage auhinna tagamaid, milliste näitajate põhjal just Silen selle pälvis?
Aasta eksportööri auhind on väga suur tunnustus meie suurepärasele tiimile, tänu kellele on Silen suutnud mitu aastat järjest näidata kahekordset aastakasvu ning tänaseks saanud Eesti suurimaks büroomööblitootjaks. Näitajatest hinnati lisaks ekspordimahule ka näiteks innovatsiooni ning meie edusamme jätkusuutlike toodete ja teenuste arendamisel.
Vaikus on kuldne – nii laulab ansambel Kollane Allveelaev G. Mis asjaoludel tekkis Teil kirg vaikuse vastu?
Kasvades üles lärmaka kesklinna tänava ääres, õppisin juba lapsena hindama vaikust ning vaikuse olulisust heade mõtete tekkimiseks. Hilisem teekond vaikusega on seotud siiski tööga, mille käigus tekkis vajadus kasvada eksperdiks helikindlate vaheseinte alal. See omakorda lihtsustas klientide kontorites müraprobleemide lahendamist vaikusekabiinidega, millega eksperimenteerisime juba 2006. aastast, rohkem kui kümme aastat enne Sileni sündi.
Tänavu mais tuli ootamatult tellimus USA-st rohkem kui 1300 üheinimese kõnekabiinile. Pidite vastuse andma kahe nädalaga ja tellimuse teele panema üheksa nädalaga – kuidas suutsite nii kiiresti reageerida?
Ma ei ütleks, et see tellimus ootamatult tuli, olime selliste suurklientide võitmise nimel palju tööd teinud. Kuid tõepoolest, etteteatamise aeg oli kliendi poolt erakordselt lühike ja reageerida tuli välgukiirusel. Silen on oma ettevõtet ja tootmist algusest peale ehitanud selliselt, et meil oleks kiirelt võimalik tootmismahte kasvatada ja seetõttu õnnestus tänu suurepärasele planeerimisele ka antud töö edukalt teostada. Igapäevaselt väljus meie hoovist USA poole üks konteineritäis kaupa.
Kõnekabiinide tellijaks oli maailmas ülituntud tehnoloogiafirma, kuid leping keelab nime avaldada. Aga öelge vähemasti, millises osariigis Sileni tooted rakendust leiavad!
Tegelikult jõudsid tooted paarikümnesse USA osariiki ja osad isegi selle tehnoloogiafirma Kanada kontoritesse. Aga kuna USA on ka igapäevaselt meie põhiturg, siis meil on edasimüüjad 44-s osariigis ning meie tooteid võib isegi Hawaiilt leida.
Sileni vaikusekabiine leiab maailma erinevatest piirkondadest, kokku 60+ turgu. Kui suur on selles valdkonnas konkurents ja mis on eksootilisemad kohad?
Globaalsel tasandil konkureerime kolme-nelja ettevõttega, kuid pea igas riigis on ka mõned kohalikud tootjad, kes lihtsamal tasemel lahendusi pakuvad. Eksootilisi sihtkohti on mitmeid, näiteks avasime koos partneriga hiljuti uue lao Tšiilis, mis on Eesti mõistes üsna haruldane ekspordisihtkoht. Aga ilmselt kõige eriskummalisim koht, kust Sileni vaikuseruume leiab, on Gröönimaa.
Kuidas teil Eestis läheb ja kas Rae vallas on ka Sileni tooted rakendust leidnud?
Eesti on küll väike turg, kuid eestlased armastavad väga privaatsust ja seetõttu on võimalik ka Eestis üsna edukalt vaikuseruume müüa. Kindlasti teevad ka paljude Rae valla ettevõtete töötajad oma videokõnesid ja koosolekuid just meie kabiinides. Lisaks on Eesti meie jaoks oluline uute toodete ja teenuste piloteerimiseks enne välisturgudele laienemist. Näiteks tulime siin esimesena turule vaikuseruumide rendi- ja ringmajandusteenusega Silen Rent.
Eelkõige millised asutused on teie toodangust huvitatud?
Enamuses on need loomulikud kontorid, kuid meie tooteid leidub ka koolides, haiglates, NATO sõjaväebaasides ning isegi inimeste kodudes. Neid on lihtne kasutada kõikjal, kus on vajadus isikliku privaatse ruumi järele.
Olen isiklikult töötanud ainult avatud kontoriga asutustes – paljud ehitasid enda laua ümber nn kaitsevalli – , kuid kas maailm liigub praegu töökohtade mõistes pigem eraldatuse suunas?
Avatud planeeringud on pigem ikkagi püsivad, sest see on kõige efektiivsem viis ruumikasutuseks ning pakub paindlikkust vajadusel kontori ülesehitust ja funktsioone muuta. Küll aga tekitatakse inimeste jaoks mugavaid privaatseid tsoone helistamiseks, videokõnedeks ja nõupidamisteks, et kaastöötajaid vähem segada. Siinkohal mängivad olulist rolli just vaikuseruumid ning näiteks Sileni toodete puhul on neid ka väga lihtne vastavalt vajadusele ruumis ratastel liigutada, suuremaks või väiksemaks teha ning värve muuta.
Kui panna Sileni vaikusekabiin näiteks Manhattani tuiksoonele, siis mida seesolija kuuleb?
Kusjuures, Silen tuli esimese vaikuseruumide tootjana maailmas välja ka õuetingimustesse mõeldud tootega ja kes teab, ehk proovime varsti ära ka selle Manhattani tuiksoone. Aga sarnase tunnetuse saab tegelikult kätte ka meie Tallinna ringtee ääres asuva peakontori ees, kus üks selline Silen Outdoor vaikuseruum asub. Seal sees on väga mugav ja rahulik nõu pidada ning tööd teha, kõik on oodatud seda katsetama.
Paljud rahvusvahelised tööstusettevõtted, nagu näiteks Jüris tegutsev ABB on viinud täielikult või osaliselt tootmise Eestist välja, sest siinne palgatase ei võimalda olla konkurentsivõimeline. Millised on Sileni plaanid?
Meie kindel plaan on Eestis ka edaspidi tootmist jätkata. Me ei sõltu niivõrd odavast tööjõust, vaid loome koos tublide talentidega tipptasemel lahendusi. Oleme hetkel ka logistiliselt väga mugavas asukohas Jüri külje all, kus paljud meie tarnijad ja koostööpartnerid asuvad mõne kilomeetri raadiuses, mis omakorda vähendab meie keskkonnajalajälge tänu lühikesele transpordiahelale. Me küll plaanime tulevikus veelgi kiiremaks kasvamiseks teatud tootmisetappe viia klientidele lähemale, kuid see aitab pigem kasvada ka meie Eesti tootmisüksusel.
Ühes hiljutises intervjuus ütlesite, et loodate tänavu 75-protsendilist käibekasvu. See on ju tänases majandusolukorras metsik! Kas see on otseselt seotud USA tellimusega või loogiline areng?
Silen on sel aastal tugevas kasvus, kuid ka järgnevatel aastatel on eesmärk käivet mitmekordistada. See ei tulene niivõrd ühekordsetest tellimustest, vaid järjepidevast tööst uutele turgudele laienemisel ja olemasolevatel turgudel veelgi tugevama positsiooni haaramisel. Innovatsioon on kindlasti üheks Sileni kasvumootoriks, olgu selleks siis uuenduslikud tooted või ringmajandusteenused, kuid seeläbi oleme endale maailmas nime teinud. Näiteks just eelmisel nädalal sai Silenist esimene Eesti ettevõte, kes on võitnud vägagi prestiižse Archiproductsi disainiauhinna.
Kuidas Teie Sileni juhina Rae valla arengut üldiselt hindate – mida tuleks muuta või paremaks teha?
Hindan kõrgelt Rae valla algatust ringmajanduse pilootprojekti näol, mis tõi kokku sarnase keskkonnateadliku mõtteviisiga ettevõtted, et omavahelist koostööd arendada ja paremasse tulevikku koos panustada.
Pildil: Sileni üks asutajatest ja tegevjuht Endrus Arge kinnitab, et nad ei sõltu niivõrd odavast tööjõust ja asukoht Jüri külje all on logistiliselt väga mugav. Foto Rauno Liivand Photography