Armastus käib kõhu kaudu

Rae vallale laekus eelmise aasta lõpus täiendav riigieelarveline toetus Ukrainast saabunud sõjapõgenikele noorte lõimumist ja keeleõpet toetavate tegevuste elluviimiseks noortevaldkonnas.

Tegevustena viisime Rae valla koolides läbi kokandus- ja käsitööringe ning Järveküla Noortekeskuse eestvedamisel kaks väljasõitu. Esimene väljasõit pakkus noortele võimalust osaleda Õpetajate Maja poolt korraldatud vanalinnamängus ning ümbruskonnaga tutvumiseks sõita Skywheel of Tallinn vaaterattal. Teine väljasõit toimus Eesti vabaõhumuuseumisse. Muuseumis toimus hobusõit vankriga, osaleti muuseumiprogrammis „Rahvalikud mängud“, jalutati muuseumialal ning peeti ühiselt piknikku.

Jüri Gümnaasiumi kokandusringid toimusid juhendajate Evelyn Esajase ja Ene Nurmsoo juhendamisel. Esimesel kohtumisel andsid juhendajad ülevaate, mis kokandusringis on ees ootamas ning juba esimeses praktilises tunnis oli eelroogade valmistamine ning toitude teoreetiline õpe. Teises tunnis said noored valmistada pearoogasid. Vahepealses tunnis valmistati maitsvat kohupiima-rullbiskviiti värskete marjadega ning eelviimane tund oli suviste kokteilide päralt. Värskendavaid jooke pakuti ka naaberklassile, kus toimus usin õmblusmasinate vurin. Päris viimases tunnis valmistasid õpilased lemmiktoite.

Kokandusring toimus ka Järveküla Koolis, seal juhendasid noori Gerda Kättmann ja Kelli Rinne. Juhendajad Triinu Sepp ja Merike Randmaa viisid Kindluse Koolis läbi käsitööringi. Huviringides osales kokku 29 noort.

Noorte ettepanekul korraldati juunikuu keskel Rae Kultuurikeskuse huviringides osalenud noortele ning nende peredele lõpupidu, kus kõiki külalisi ootas väike kehakinnitus ja joogipoolis. Juhendajad tänasid huviringides osalenud noori andes neile kingituseks kvaliteetsed spetsiaalselt selleks ürituseks tellitud Eesti ja Ukraina lippude tikanditega põlled. Rae Vallavalitsus tänas omalt poolt ka juhendajaid ning Rae valla Ukraina koordinaatorit Natalia Kaptyugi. Õhtu lõpetas tsirkusestuudio Folie noorte etendus.

Üheskoos tõdeti, et selleks korraks nüüd juba lõppenud kokandus- ja käsitööringid olid arendavad nii õpilastele kui ka juhendajatele ja eriti kasulikud keelelise väljenduse poolest kui ka uute praktiliste oskuste omandamisel. Väljasõidud võimaldasid noortel tutvuda eesti kultuuri, sh keele ja rahvustoitudega, ajaloo ning olulisemate kohtadega, mis aga kõige tähtsam: seda tehti üheskoos – Eesti ja Ukraina noortega.