2023. aastal algatas Põhja-Harju Koostöökogu (PHKK) koostööprojekti, mille eesmärk on suurendada Rae, Viimsi ja Jõelähtme valla arukate külade võrgustikku ning projekti tegevuste kaudu võimestada ja motiveerida kogukonna eestvedajaid. Tegemist on jätkuprojektiga 2021–2023 toimunud üle-eestilisele arukate külade pilootprojektile, milles osales ka Uuesalu küla. Näiteks paigaldati selle projekti raames Uuesalu küla kelgumäele innovaatilised päikesepaneelidega autonoomsed valgustuspostid.
Pooleteise aasta jooksul on üheksal külal/alevikul olnud võimalus viia oma kogukonnaga ellu enda vajadustele vastavalt koostatud motivatsioonipakett väärtusega 3000 eurot ning koostada või uuendada küla arengukava. Projekti raames toimus mitmeid kohtumisi ning väljasõite eesmärgiga tugevdada erinevate valdade külade/alevike omavahelist võrgustumist. Ka külade enda kokkupandud motivatsioonipaketid viisid tihtipeale külla just teiste kogukondade juurde üle Eesti.
Projekti lõpetuseks külastasid Aaviku ja Suursoo külaseltside juhatuse ning Lagedi alevikuseltsi liikmed koos Viimsi ja Jõelähtme külade esindajatega Hollandi Hilvarenbeeki omavalitsust ja kohalikke kogukondi. Reisi eesmärk oli tutvuda sellega, kuidas toimub kohalike kogukondade juhtimine Hollandis ning millised on nende tegevused, õnnestumised ja murekohad. Suurim erinevus Eestiga seisneb kogukondade toimimise vormis. Kui Eestis tegutsevad seltsid enamasti mittetulundusühingutena, siis Hollandis on levinud ühistud. Kuigi ühistud on sarnased Eestis tuntud tarbijate ühistutega, keskenduvad need kogukondlikele ja laiematele eesmärkidele. Ühistu liikmed on enamasti kõik või enamus neist kogukonna elanikud, kuid liikmemaksu pole, sest igaühel on võimalus panustada just neile huvipakkuvatesse projektidesse või tegevustesse.
„Hollandis avaldas mulle kõige rohkem muljet see, et kogukondadel oli olemas pikaajaline tegevusplaan ja selged eesmärgid. Kõik tegevused olid ette planeeritud ja põhjalikult läbi analüüsitud,“ tõi PHKK juhatuse esimees Meelis Kasemaa välja teda Hollandis enim kõnetanud asjaolu. Kasemaa sõnul üllatas teda väga positiivselt projektis osalevate kogukondade esindajate piiritu huvi ammutada uusi teadmisi ja kogemusi kogu projekti vältel: „See näitab, et oleme PHKK-ga ellu kutsunud ja läbi viinud õige projekti meie piirkonna jaoks.“
MTÜ Lagedi Alevikuseltsi kogemus
BÄRBEL SALUMÄE
MTÜ Lagedi Alevikuselts otsustas kandideerida Arukate Külade programmi, kuna tundsime, et oleme jäänud pisut oma raamidesse kinni. Pärast rohkem kui kümmet aastat aktiivset tegutsemist sattusime paratamatult mugavustsooni. Lisaks oli aleviku eelmine arengukava just aegunud, mistõttu oli võimalus koostada uus kava mentorite ja teiste tublide külade liigutajate abiga enam kui motiveeriv.
Meil oli hea meel saada valituks programmi, mis tähendas tihedat tööd, koolitusi, õppereisi, oma meeskonna motivatsiooniüritust ning uut valminud arengukava, mis võeti vastu Lagedi aleviku üldkoosolekul septembri lõpus.
Mida on Lagedi alevik sellest programmist võitnud?
· Uus arengukava, mis keskendub piirkonna väärtustele ja inimestele.
· Motiveeritud eestseisus.
· Aktiivgruppi on lisandunud nii uusi elanikke kui ka vanu, n-ö tagasitulijaid.
· Mitmed liikmed on osalenud erinevatel koolitustel ja õppereisidel, kust on saadud uusi kogemusi ja ideid aleviku arendamiseks.
Me oleme väga tänulikud selle võimaluse eest ja julgustame ka teisi külasid ja alevikke tulevikus kandideerima programmi, kui see uuesti avaneb.
Foto: Hilvarenbeeki linnavalitsuse ees. Rae valla kogukondade delegatsiooni kuulusid: Veiko ja Anu Parts Aaviku külast; Gerli ja Fredy Lehe Suursoo külast ning Bärbel Salumäe ja Kristiina Jurnas Lagedi alevikust. Foto: erakogu.