Rae valla kõige lõunapoolsem küla pidas sel aastal oma 605. aasta juubelit ja juhtus nii mõndagi tähelepanuväärset.
Start sai antud jaanuaris, kui kohale jõudsid kolm kauaoodatud pop-up-telki, mille ostu rahastas Kohaliku Omaalgatuse Programm. Meil on küla ürituste korraldamiseks nüüd 56 m² teisaldatavat katusealust!
Noored soovisid külaplatsile võrguplatsi. Vaida koolil jäid üle võrkpallipostid ning korvpallirõngas ja Vaida kogukond kinkis need meile. Suur aitäh naabritele! Paigaldustööd tegime mai alguses kevadkoristuse ajal. Planeerimist, betoneerimist ja värvimist jagus mitmeteks tundideks, kuid loomulikult ei jäänud koristamata ka küla teeääred. Talgupäeva lõpetas maitsev hernesupp. Tee võrguplatsile ei ole rohtunud ja paistab, et ka Aruvalla ei saa tulevikus läbi discgolfita! Külaplatsi kasutus ja niiduala kasvasid tublisti. Kirjutasime uue projekti Kohaliku Omaalgatuse Programmi, mis õnneks rahastati ja saime külale osta murutraktori.
Juunis tegime külaplatsil lõõgastava kunstide päeva, mis oli ühtlasi hea võimalus lähemalt tuttavaks saada meie küla tegevkunstnikega Lilleorult. Kadri Kangilaski viis läbi pastellmaali-, Kaija Kesa graafika- ja Stina Valgma keraamikatöötoa. Raamatukogude aasta puhul tõid meile sõna- ja kirjakunsti Vaida ja Jüri raamatukogude töötajad.
Aasta tippsündmuseks oli muidugi Aruvalla 605 – Suur Sünnipäevapidu! Katsime ühise laua, sõime ära 15 kg torti, võistlesime murumängudes. Tants bändi Endri Restart ning DJ Tiit Priideli retrodisko saatel kestis hommikutundideni. Lõbus oli nii noortel kui ka vanadel. Piirangud pole meie kogukonnavaimu murdnud! Täname Rae valda nende kahe ürituse toetamise eest mittetulundusliku tegevuse eelarvest!
Tegus kuu oli ka august. Mobiilne noorsootöö tõi külaplatsile Rae Noortekeskuse, selline uus koostöövorm võiks kindlasti tulevikus tiheneda.
Valla toel saime valgustatud kõik meie küla 11 bussipeatust! Aruvalla on tänavavalgustuse ja kõnniteedeta hajaküla. Nüüd on meil palju turvalisem bussi oodata ja pole ka muret, et buss peatuses ootavatest inimestest mööda sõidaks. Valgustid töötavad päikesepaneelidel – neil puudub püsivkulu. Septembris said uue kuue ka meie 4 bussiootepaviljoni, mis on nüüd kaunilt Jüri kihelkonna tüdruku sinises seelikumustris. Väga-väga uhke! Värskelt on paigaldatud ka Veeaugu bussipeatuste teepeenrakõrgendused, mis nüüd oluliselt kergendavad meie liikumispuudega või eakate elanike bussikasutamist. Aitäh! Väga ootame veel Vaida-Aruvalla kergliiklusteed ja ühistranspordiühendust valla keskuse Jüriga. Küllap saame sellega seoses koos naaberküladega veel vallamaja külastada.
Augustis pälvis Lilleoru Rae valla Kauni Kodu konkursil parima rekreatsiooniala ehk puhkeala eripreemia. Aplaus ja palju õnne! Preemia antakse üle novembris, Rae valla aastapäeval ja uut tiitlit hakkab kandma siin asuv Elulille park. Elulille mustri maastikule rajamine algas 2004. aastal Lilleoru asutaja Ingvar Villido ja peaarhitekti Ain Padriku eestvõttel ning see on teadaolevalt suurim selline geomeetriline rajatis maailmas. Siin asuvad erineva tähenduse ja mõjuga väekohad. 2021. aastal püstitati Elulille keskpunkti Ishwara tempel, mustri keskosa laoti kiviparketina ning rajati uued kroonlehed-peenrad, kus kasvavad ravimtaimed.
Meie külas asuv inimeste arengut toetav Lilleoru õppekeskus avas sel aastal uksed mitmes mõttes uuenenuna. Kevadel alustati juhendatud ringkäikude ja pikemalt kohapeal olemise võimaluste pakkumisega. Ettetellimisel saab tulla teraapiatesse ja õhtuti käia joogatundides. Septembrist alates toimuvad kohapeal iseennast tundma õpetavad Practical Consciousness kursused. Viiendat õppeaastat alustas Lilleoru põhikool, kus käivad lapsed tervest Rae vallast ja kaugemaltki. Esimesse klassi läks sel aastal juba 14 last, mis oli muide sama palju kui koolitee alustajaid Vaida põhikoolis.
Ettevõtted on oodatud oma üritusi korraldama Lilleoru õppekeskuse hubastes ruumides. Kohapealt saab juurde tellida toitlustuse, ekskursiooni või mõne põneva töötoa. Kohvikus pakutakse igapäevaselt ka lõunat ja kaasa saab tellida küpsetisi. Sündmuste ajal ja nädalavahetusel on avatud Lilleoru pood, kus on müügil kohalik mesi, taimeteed, raamatud, keraamika ja palju muudki.
Jah, sünnipäevaaasta oli meil tõeliselt toimekas. Selle esimene pool tõi külavanemale Kaia Talvikule ka kogukonna eestvedaja stipendiumi. Stipendium anti Kodanikuühiskonna Sihtkapitali poolt välja esmakordselt, sellele kandideeris 121 inimest, kellest stipendiumi sai 26. Septembris veetsime selle raames külaaktiiviga toreda motivatsioonipäeva – mõttetalgud Anija mõisas. Kaasatud olid ka lähimad naabrid – Vaidasoo külavanem Kristi Saluste, endine külavanem Kaia Pilvik ja Vaida alevikuvanem Raili Salvet. Mõtestasime lahti, mida meie kogukond meile tähendab ning kuhu võiksime tulevikus liikuda. Suur rõõm oli näha küla noori selle üle arutlemas ning oma ideid välja pakkumas. Et silm säraks ja me vabatahtlikust tööst ei väsiks, tuleb aasta lõpus külaellu panustanutele pidulik tänuõhtu Kõue mõisas.
Meie loodus, maalähedane elustiil linna lähedal ja kokkuhoidev kogukond on väga suured väärtused. Me hoiame neid ja oma koduküla.
Täname Rae vallavalitsust ja kõiki toredaid vallaametnikke, erilised tänud teehoiuspetsialist Hannes Karonile ja piirkonnapolitseinik Malle Tiirussonile. Aitäh headele naabritele ja kõigile Aruvalla sõpradele!
Järgmise aasta tippmargiks saab kuus-null-kuus ehk seis on ikka Aruvalla kasuks!