Eakate heaolu loeb!

Eakate vaimse tervise küsimused on üha olulisemad ühiskonnas, kus elanikkonna vananemine on üks peamisi väljakutseid. Seda nii vanemaealiste isikliku heaolu kui ka kogukonna tervise ja stabiilsuse seisukohalt.  Artiklis keskendume võimalikele muredele ja nende ennetamisele. Samuti räägime Rae valla teenustest, mis eakate vaimset tervist toetavad. 

Vaimne tervis hõlmab psühholoogilist, emotsionaalset ja sotsiaalset heaolu. Eakate seas on vaimse tervise probleemide tõenäosus sageli suurem kui nooremate hulgas.  Levinud vaimse tervise probleemid hõlmavad depressiooni, ärevust, dementsust ja isolatsiooni. Need mured võivad suurendada muid terviseprobleeme, vähendada elukvaliteeti ja tõsta sotsiaalseid ja majanduslikke kulusid.  

 

Kuidas eakate vaimset tervist toetada? 

Kogukonda kuulumine 

Kogukonnad saavad aktiivselt osaleda eakate vaimse tervise toetamises. Neil on oluline tunda kaasatust kogukonnaga, kus nad elavad.  

Rae vald pöörab eritilist tähelepanu eakate kaasatusele.  Aastast 2022 on vallas toimiv vanemaealiste nõukogu. See on kohaliku omavalitsuse juures loodud esinduskogu, mis keskendub eakate huvide esindamisele, jälgib omavalitsuses nende heaks tehtavat, esitab ootusi lahenduste suhtes ning edastab vanemaealistele asjakohast teavet. 

Hobid ja harrastused

Eakatele mõeldud hobi- ja harrastustegevustega tegeleb aktiivselt Rae vallas ringide juhendaja Virve Sepp. 

Esmaspäeviti kell 12 saavad eakad kokku võimlemistunnis Rae Kultuurikeskuses saalis. Mõnikord külastab trenne ka kogukonnapsühholoog Olga, kes õpetab lihtsamaid tantsusamme ning vastab vaimset tervist puudutavatele küsimustele. Kolmapäeviti on eakatel võimalik minna Rae Spordikeskuse ujulasse ja jõusaali.  Käimas on ka käsitööring ja muusikaring, kus mängitakse ukulelet. 

Suhtlemine ja sotsiaalne tugi 

Eakad vajavad sotsiaalset tuge ja teenuseid. Eelkõige vajavad nad suhtlemist ja toetust oma lähedastelt. Aga ka iga kogukonnaliige võiks sellesse panustada ja vaadata enda ümber, märgata, pakkuda vajadusel abi. Kõigil meil on kiire elutempo, kuid igaüks võiks leida aega oma eakate lähedaste külastamiseks. Neil on ka meile palju anda ja õpetada.  

Oluline on suunata eakaid looma uusi ja värskendama vanu suhteid. Suhtlemine on üks oluline vaimse tervise vitamiin. Jah, mõnikord pole tahet oma mugavustsoonist välja astuda, hirmus on ka, kuid mõttekaaslasi võib leida endale igas vanuses!  

Sotsiaalsete teenuste kohta Rae vallas saab rohkem teada Rae Sotsiaalkeskuse veebilehelt või võttes ühendust Rae valla sotsiaalametiga.  Vallas on suurepärased isiklikud abistajad, kes aitavad eakatel oma eluga paremini toime tulla, abistades neid ning pakkudes neile ka emotsionaalset tuge. 

Üritused 

Üks võimalus edendada eakate sotsiaalset aktiivsust on osalemine avalikel üritustel ja kogukonnatöödes. Rae vallas organiseeritakse tihti üritusi vanemaealistele.  

Lähiajal tulekul: 

02.03 tulevad meile toreda kontserdiga külla laulustuudio Mamma-Miia laululapsed.  

06.04 kohtume Rae valla raamatukogus huvitavas vestlusringis koduloobibliograaf Mairold Kausiga. 

04.05 esmakordselt astub publiku ette Rae valla eakate ukulele ansambel koos lauluansambliga. 

Juunis on tore väljasõit Saaremaale ning juulis välisreis Gotlandi saarele. Tehakse ka  külastusi suveetendustele. Soovi korral saab rohkem infot ringi juhendaja Virve käest telefonil 5880 3504 või e-posti aadressil virve.sepp@raesotsiaalkeskus.ee.  

Tugiteenused 

Rae vallas tegutsevad kogukonnapsühholoogid, kes võtavad hea meelega vastu nii eakaid kliente kui ka nende lähedasi, et pakkuda psühholoogilist tuge elus esinevate raskuste korral. Kohtumised psühholoogiga on eelregistreerimisega e-posti aadressil olga.luptova@raesotsiaalkeskus.ee või telefonil 5823 3930. 

Eakate vaimse tervise tagamine on oluline kogukonna heaolu jaoks. Pingutame üheskoos, et eakate vaimne ja füüsiline tervis oleksid korras ning nad saaksid elada rahulikult ja tervislikult. 

 

Hobid ja harrastused aitavad hoida eakate vaimset tervist. Foto: pexels.com