Rae valla edukamate ettevõtete hulka kuuluv AS Hekotek saab jälle täies mahus põhitööle keskenduda, sest mullu suvel Jüris täielikult mahapõlenud värvimismaja asemele on kerkinud kaasaegne viimistlustsehh.
Ehituse peatöövõtjaks oli Wesico Projekt OÜ ja Wesico Ehitus OÜ konsortsiumi ning tööde kogumaksumus oli 1,5 miljonit eurot, millest 1,3 miljonit eurot kattis PZU Kindlustus. Kesk- ja Ida-Euroopa suuremate kindlustusgruppide hulka kuuluva ettevõtte jaoks oli tegemist läbi aegade mahukaima väljamakstud kahjuga.
Kuna hoone oli algselt ehitatud laohooneks ja vahepeal oli muudetud kasutusotstarvet ning täienenud olid ka ehitustele esitatud nõuded, tuli kõik uuesti projekteerida. Vaatamata ehitusbuumile õnnestus see teha vaid kahe kuuga. Uues hallis on ka paremad töötajate olmetingimused, millele kulus ligi 100 000 eurot. Hoone kaasajastamise kulud tasus Hekotek oma vahenditest. Kiire valmimine sai võimalikuks tänu sellele, et sündmuskoha ülevaatus ja ekspertiis kinnitasid, et tegu on kahjujuhtumiga ning PZU alustas kahju hüvitamist niipea, kui tekkisid esimesed taastamiskulud. Kindlustusfirma korvas lisaks otsesele põlengukahjule ka äritegevuse katkemise kulud.
Pool toodangust Venemaale
Masinaehitusettevõtte juhatuse esimees Heiki Einpaul oli jaanuarikuu viimasel reedel toimunud tuleteemalisel – näib, et ettevõtte juhtkond ei suhtu traagilistesse juhtumitesse ülemäära tõsiselt – avamispeol silmnähtavalt rahulolev.
„Põrguväljal (Hekoteki aadress on Põrguvälja tee 9 – A.K.) läks ühel hetkel väga kuumaks,“ meenutab Einpaul muheledes seitsme kuu taguseid sündmusi. „Ei olnud meeldiv tunne näha hoonet põlemas. Päästetöid segas tugev tuul. Kui saime aru, et tuli oli pööningule läinud, pidime olukorraga leppima. Plekist angaari ei saa väljast veega kustutada enne, kui plekk on maha tulnud. Töö ümberkorraldamine läks suhteliselt valutult, sest koormus polnud tol momendil väga suur. Abikäe ulatasid koostööpartnerid ja allhankijad ning kliendid ei pidanud kannatama.“
Konkursil Eesti Parimad Ettevõtted tunamullu Aasta Ettevõtte tiitli pälvinud Hekotek keskendub ekspordile – kodumaale jääb maksimaalselt viiendik käibest, ligi pool toodangust läheb Venemaale. Stabiilselt tuleb tellimusi ka Skandinaaviast, kuid vajadusel ollakse valmis tegutsema ka maailma kuklapoolel. Paar aastat tagasi sisustati näiteks saeveski Uruguays.
„Vene turg on ettearvamatu ja ainult sellele ei saa panustada,“ nendib Einpaul ja räägib idanaabritega seonduvast lähemalt: „Venemaal ei pruugi inimeste ja poliitikute arvamused kokku langeda. Venemaa on meie naaber ja me ei karda teda. Meie eesmärk on olla poliitikast võimalikult kaugel.“
Ilusatest ja kaasaegsetest ruumidest ei ole suurt tolku, kui pole inimesi, kes seal töötavad, rõhutab Einpaul. Asjatundjatele Hekotekis tööd leidub, kuid Hekoteki vajadustele vastavaid inimesi on äärmiselt keeruline leida. „Koolitame ise inimesi ja nad kasvavad koos ettevõttega. Hoiame enda töötajaid ja seetõttu on kaadrivoolavus suhteliselt väike. Mina tean ja töötajad teavad, et asendajate leidmine on raske ning seetõttu otsime konfliktide asemel kompromisse. Välismaalt pole me tööjõudu palganud. Venemaal on meil tütarettevõte, kes aitab meid sealsete projektide realiseerimisel,“ räägib Jüris ca 120 inimesele tööd pakkuv Einpaul.
Hekotek loodi 1992. aastal peamiselt Soomes aastakümneid samal alal edukalt tegutsenud spetsialistide poolt. Stabiilse arengu tulemusel on Hekotek tõusnud suurimaks saetööstusele seadmeid valmistavaks ettevõtteks Baltimaades.
Rekordkäibe ootuses
„Hekoteki siht pole rikkaks saada, vaid esmajärjekorras soovime, et meie kliendid oleksid õnnelikud. Rikkus iseenesest ei saa olla eesmärk. Raha ja õnn pole omavahel korrelatsioonis,“ tutvustab Einpaul ettevõtte, mille eelmise aasta käive oli 31 miljonit eurot, filosoofiat. „Võrreldes mullusega on meil tööd oluliselt rohkem ja käibe poolest võib tulla rekordaasta. Tänase prognoosi kohaselt ületab käive jälle 50 miljoni euro piiri.“
Aaviku külas elava Einpauli sõnul on mitu tema alluvat just töökoha pärast Rae valda kolinud. „Hekotek on pikka aega olnud usaldusväärne tööandja ja tean mitmeid inimesi, kes on seetõttu meile lähemale elamispinna muretsenud,“ lisab ta.
Hekotek on õla alla pannud Rae valla mängude auhinnalaua katmisele ja omavalitsust esindavate sportlaste võistlusvormide valmistamisele. Kultuurivallas on toetatud Rae kammerkoori tegemisi. „Sõpru võib valida, kuid naabritega peab oskama läbi saada. See põhimõte kehtib nii välismaal äri ajades kui ka kohaliku elu tasandil. Ajame oma rida ja aitame võimaluste piires kaasa Rae valla arengule,“ ütleb Einpaul.
Andres Kalvik
AS Hekotek juhatuse esimees Heiki Einpaul tunneb headmeelt, et uus viimistlustsehh õnnestus projekteerida ja ehitada seitsme kuuga.
Foto: Raul Mee