„Ema, kui täis on sinu tass?“ – olulised vestlused emadele

Emadele mõeldud teraapiliste kohtumiste sari „Ema, kui täis on sinu tass?“ tõi viiel korral Rae sotsiaalkeskusesse kokku siinsed emad, et arutada nende jaoks olulisi, igapäevaelu puudutavaid teemasid. Kohtumisi vedas kogukonnapsühholoog Olga Luptova, kes aitas emadel mõista nende emotsioone, leida toetust ja jagada kogemusi teiste emadega.

 

Miks on need teemad olulised?

Emaks olemine on imeline, kuid samas keeruline roll. Sageli leiavad emad end pingelises olukorras, kus jagavad oma aega ja energiat laste, töö ja koduste kohustuste vahel, unustades seejuures enda vajadused. See võib viia väsimuse, stressi ja emotsionaalse kurnatuseni.

Kohtumiste sarja teemad olid hoolikalt valitud, et aidata emadel:

· mõista oma rolli muutumist – kuidas emadus mõjutab suhteid, enesetunnetust ja igapäevaelu;

· teadvustada väsimuse ja ärrituvuse põhjuseid – kuidas leida tasakaalu ja ennetada läbipõlemist;

· rääkida paarisuhetest – kuidas hoida lähedust partneriga pärast lapse sündi;

· loobuda „ideaalse ema sündroomist“ – miks pole vaja olla täiuslik ning olla „piisavalt“ hea ema.

 

Kuidas kohtumised osalejaid aitasid?

Osalejad said:

· tunnetada, et nad pole üksi – teised emad kogevad samu väljakutseid;

· õppida praktilisi strateegiaid emotsionaalse tasakaalu hoidmiseks;

· jagada oma kogemusi ja saada psühholoogilist toetust;

· leida julgust keskenduda ka endale – „täis tassiga“ ema on õnnelikum ja tasakaalukam ka oma laste jaoks.

 

Kogukonnapsühholoog Olga Luptova: „Minu jaoks oli see esimene kogemus viia kohtumisi läbi sellises formaadis ja sellele sihtrühmale. Sarja idee kasvas välja nii minu isiklikest kogemustest kui ka naisklientide lugudest, kus emaks saamine muutis elu täielikult. Grupinõustamise vorm sündis soovist jõuda rohkemate naisteni ning luua toetav keskkond, kus jagamine ja mõistmine aitaksid tunnetada, et sa ei ole üksi. Kuigi alguses tundsin ärevust ega olnud kindel, kas grupp üldse kokku tuleb, sai juba esimesel kohtumisel selgeks, et tuleb, ja osalejateks on naised, kes soovivad end paremini mõista ja endaga paremini toime tulla. Viis kohtumist möödusid väga kiiresti ning praegu on isegi raske uskuda, et need on juba läbi. Suur tänu kõigile osalejatele toetava ja sooja õhkkonna eest – just teie tegite need kohtumised selliseks, nagu need olid!

Sarjas osalenud jagasid oma mõtteid tagasisideküsimustikus:

„Mul tekkis tunne et ma pole murega üksi – et päriselt on teistel ka nii nagu minul endal.“

„Mulle meeldis see õhkkond ja teemad olid väga aktuaalsed. Sai nii mõnegi kasuliku nipi, mida kohe ellu rakendada.“

„Teemad olid üles ehitatud loogilises järjestuses, keskendudes ema, naise ja iseenda rollidele. Iga kohtumine pakkus nii positiivset energiat ja uusi mõtteid kui ka ootamatuid hetki harjutuste kaudu. Positiivsust oli kuhjaga kauba peale.“

„See on väga õige koht kuhu minna, kui tunned emana, et sooviksid midagi paremini teha kas siis enda, mehe või lapse jaoks, või soovid lihtsalt kodust välja saada ja uute inimestega kohtuda, kellel on elus sarnased väljakutsed.“

 

Järgmisel hooajal alustab uus grupp! Kui sa tahad osaleda sügavamatel vestlustel, tunda toetust ja kohtuda teiste emadega, tule meie järgmistele kohtumistele!

Järgmiste kohtumiste info tuleb augustis – jälgi Rae valla sotsiaalmeedia kanaleid ja kodulehte. Kohtumised toimuvad Rae sotsiaalkeskuses. Ära jää kõrvale – ka sinu „tass“ väärib täitmist! Küsimused ja registreerumine: olga.luptova@raesotsiaalkeskus.ee.

 

Kogukonnapsühholoog Olga Luptova. Foto: erakogu