Rae Vallavalitsuse töötajad korraldasid 12.–16. juunil oma valla noortele esmakordselt 5-päevase linnalaagri nimega „Mittelaager“. Ettevõtmise idee sündis teenusedisaini koolitusel osaledes erinevate Rae vallavalitsuse töövaldkondade – haridus, noorsootöö, rahvatervis ja erivajadused – koostöös. Laagri peamine eesmärk oli näidata ja aidata noortel kogeda, et koos on võimalik toredatest tegevustest osa saada, olenemata sellest, kas noorel on erivajadus või mitte. Laager sai endale sellise nime, sest eesmärk oli korraldada midagi täiesti teistsugust ja erilist kui varasemalt.
Laager oli kõikidele osalejatele tasuta. Laagris osales 18 Rae valla last. Lastele oli ettevalmistatud väga mitmekesine ning vahva programm. Esimene päev oli kunstipäev. Päeva esimeses pooles külastas noori Tiia Järvpõld Suu ja Jalaga Maalivate Kunstnike Ühingust. Tiia Järvpõld näitas, kuidas ta varvastega imeilusaid pilte maalib. Noortel oli ka endil võimalus pintsel varvaste vahel või suus maalimist proovida. Laste maalidest tehti laagri viimasel päeval vanematele näitus. Kunstipäeva teises pooles külastasid noored Rae Huvialakooli, kus kunstiõpetajatel Marje Tahkil ja Õnne Päeskel olid noortele valmis pandud kaks põnevat kunstiülesannet vildikate, akvarellide ning paberitega.
Teisel laagripäeval keskenduti sellele, kuidas aidata end ja teisi. Selleks oli laagritegevuste jaoks enda valdustesse võetud Jüri Gümnaasiumi püstkoda ja selle ümbrus. Jüri Gümnaasiumi kooliõde Karoliina Lõhmus andis noortele vajalikud teadmised esmaabi andmisest. Lisaks õpetasid noorkotkad ning kodutütred, kuidas metsas enda varjamiseks näomaalinguid teha, erinevaid sõlmesid siduda ning nn sõduritoite valmistada ja maitsta. Sama päeva lõpus said noored Avelin Kalviku juhendamisel kogeda vaikuseminuteid, kirjeldada läbi erinevate piltide enda tundeid ning merekohina saatel mattidel maas lõõgastuda ja keha lõdvestada.
Kolmapäeval tutvustas Pimedate Raamatukogu teabejuht Priit Kasepalu koos abilise Siiriga abivahendeid, mida kasutab Priit pimedana igapäevaelus ning milliseid erinevad abivahendid on loodud nägemispuudega inimestele. Lastel oli võimalus proovida liikumist valge kepiga ning tunnetada sõrmedega nägemispuudega inimestele mõeldud raamatuid ja pilte. Lapsed said kaasa punktkirjamasinaga trükitud oma nime. Peale lõunat liiguti Jüri Noortekeskusesse, kus noorsootöötajad Triinu Pajuste ja Silvia Kuusik olid noortele ettevalmistanud toreda fotojahi.
Neljandal päeval valmistasid ja kaunistasid noored gruppides maitsvaid küpsisetorte, et laagri viimasel päeval enda pereliikmeid hõrgutistega üllatada. Peale seda sõideti bussiga Eino Roosioksa hobitallu, kus võis tutvust teha jäneste, rebaste, ilvese, kakkude, kitsede ja paljude teiste lindude-loomadega. Peale seda liiguti Aruküla terviserajale, kus peeti kosutav piknik ning peale jõu taastamist nauditi sealset seiklusparki.
Viimase laagripäeva hommikul osalesid noored Päär Pärensoni juhendamisel kaasaegse tantsu töötoas. Siis sätiti ruumid lõpupeoks valmis – külla tulid laste perekonnad! Silent Disco Eesti andis võimaluse kuulata saalis kõrvaklappidest noore DJ Oskar Mureli poolt mängitavat muusikat ning selle saatel tantsida. Fotoboxis pildistatud lõbusad fotod rändasid kõikidele laagrilastele kingitud albumitesse. Lõpusõnu öeldes läks korraldajate meel kurvaks, sest laagrilastega koos oldud aeg sai ruttu läbi ning lapsed oma siiruse ja rõõmsa meelega pugesid südamesse.
Paar väljavõtet laagrikorraldajate albumist:
Emili: „Aitäh, et korraldasite toreda ja lõbusa laagri! Kõige toredam oli see, et leidsin endale sõbra. Kindlasti tuleks järgmisel aastal uuesti:“
Sandri ema: „Aitäh nii toreda ettevõtmise eest! Suurepärased eestvedajad, ägedad lapsed, kõik oli nii kodune ja lihtne. Kindlasti jätkake seda mida te teete!“
Kaspar: „Aitäh toreda laagri eest! Tuleksin kindlasti järgmine aasta uuesti!“
Lizette: „Mega super laager. Olen väga rahul sellel nädalaga. Tahan järgmisel aastal kindlasti veel tulla.“
Mittelaagri õnnestumisele aitasid kaasa mitmed ettevõtted: Pizzakiosk, Fazer, Chef Lunden, ASSA ABLOY, Silent Disco Eesti, Ülemiste Keskus, Lumekool, Vipi Konsultatsioonid, Büroomaailm ja PhotoPoint. Koostööpartnerid olid: Rae Huvialakool, Rae Noortekeskus, Rae valla Noortevolikogu, Rae Kultuurikeskus, Rae Spordikeskus ja Jüri Gümnaasium.
Kõik laagripäevad olid väga päikeselised, toredad, omanäolised, täis põnevaid tegevusi ja külalisi.
Päevadesse mahtusid muuhulgas ka jalutuskäigud koos jutuajamistega elust ja surmast, hakkamasaamisest ja igatsusest terve olla. Oli tunda igal sammul märkamist, teineteise aitamist ja hoolimist. Laagrikorraldajad tänavad usalduse eest lapsevanemaid ja lapsi, kes naerusuil hommikuti laagrisse tulid. Samuti aitäh kõigile, kes laagrisse panustasid – täname koostööpartnerid, vabatahtlikke, tegevuste läbiviijaid.