Rae valla elanikele mõeldud heaolu- ja liikuvusfestival tõi kokku kohaliku kogukonna, pakkudes aktiivset ja sisukat päeva igas vanuses osalejatele. 14. septembril toimunud festival leidis aset Jüri kooli esisel alal, kus tänavatest ja parklast sai üheks päevaks mõnus olemise ja liikumise ruum täis erinevaid tegevusi.
Festivali eesmärk oli pakkuda vallaelanikele võimalust täiendada oma vaimse tervise vitamiinide – liikumine, suhtlemine, söömine, tunded ja puhkamine – varusid. Terviklik lähenemine heaolule ja vaimsele tervisele sisaldas erinevaid tegevusi, mis aitasid kogukonna liikmetel tunda end toetatuna ja motiveerituna terve eluviisi poole püüdlemisel.
Suhtlemine oli kogu päeva keskmes. Kogukond tuli kokku, et veeta aega üksteise seltsis, õppida midagi uut ja arutleda heaolu teemadel. Rae Kultuurikeskus tõi oma seinte vahelt vabasse õhku mitmeid töötubasid nagu keraamika, ukulele ühismängimine, taiji ja jooga. Esinesid Rae valla rahvatantsurühmad Joondu ja Lustilised, Õie Lasteaia tantsulapsed, laulukoor Heliand ning ühekoos tantsiti Sukad & Tagi ning kolme erineva põlvkonna esindaja – Virve, Marta ja Olga – juhendamisel. Rae Noortekeskuse loodud lebola pakkus võimalust suhelda noorsootöötajatega ja osaleda kogukonna arendamise aruteludes. Valla varjevõrgutajad tutvustasid, kuidas punutakse varjevõrke Ukraina toetuseks, pakkudes mõtteainet ja sidet kogukonna ühistegevuse kaudu.
Söömine ja tervislik toitumine oli üks festivali kesksetest teemadest. Külastajad said nautida maitsvaid roogasid tänavatoidualal, kust leidis midagi meelepärast igale maitsele. Kogukonnaköögis sai valmistada tervislikku magustoitu ning maitsta parajat vitamiinilaksu andvat kuusevõrsete limonaadi. Samuti jagasid Pharma Nord ja toitumisnõustajad väärtuslikke teadmisi toidulisandite ja tervisliku toitumise kohta.
Liikumisega seotud tegevusi leidis endale igaüks, olgu selleks siis mõne uue sportliku tegevuse proovimine, ühistranspordi või jalgrattaga liikumise võimalustega tutvumine. Veloteek tõi külastajateni võimaluse proovida uusi jalgrattaid ja elektrirattaid. Rae Autokool korraldas lastele jalgratta vigursõitu ja täiskasvanutele haagisega tagurdamise väljakutset. Oma ala professionaalid viisid käbi kettagolfi ja kepikõnni töötube. Rae Koss korraldas erinevaid korvpallimänge ning Decathlon andis võimaluse mängida toredaid ka koduaias mängitavaid õuemänge. Lisaks sai nõu ja juhiseid küsida personaaltreeneritelt ja füsioterapeudilt.
Festivali üks meeldejäävamaid tegevusi oli MTÜ Pane Oma Meeled Proovile loodud ratastoolitakistusrada ja nägemispuude simulatsioon. Seal said osalejad kogeda erivajadustega inimeste igapäevaseid liikumisväljakutseid ja õppida nende olukorda paremini mõistma. Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus avas uksed oma sinisesse vallaliini bussi, kus sai tutvuda nende ülesannete ja liinidega, ning uurida valla ja maakonna liinivõrgu kohta. Valla liikuvusspetsialist Õnne kaardistas ideid uute pinkide ja jalgrattahoidikute asukohtade kohta, et muuta Rae vald veelgi liikumissõbralikumaks.
Tunded ja vaimse tervise toetamine oli festivali oluline osa. Naiskodukaitsjad jagasid eluks vajalikke oskusi ning Rae vabatahtlikud päästjad tutvustasid oma igapäevaseid töid ja teadmisi, millega nad panustavad kodukoha turvalisusesse. Festivali vaimse tervise aladel sai vestelda kogukonnapsühholoogide, koolipsühholoogi, kogemusnõustaja, loovterapeudi ja mänguterapeutidega, kes pakkusid tuge ja nõu, kuidas tunda end vaimselt hästi. Lapsed said meisterdada maske, mängida liivaga ja värvida. Väike Päike Lasteklubi pakkus lastele mõnusat sensoorset tegevust ja tutvustas emotsioonideteemalisi materjale lastele. LAHE Tervis tegi kohapeal soovijaile lõõgastavat massaaži ja jagas infot lastele mõeldud rehabilitatsiooni teenuste võimaluste kohta. Osalejad said kinnitust, et esmaabi saab ja tuleb anda nii näppu lõikamise kui muremõtete korral – külg külje kõrval tutvustas Punane Rist elustamisvõtteid ja Peaasi.ee vaimse tervise
esmaabi.
Ka puhkamine leidis oma koha festivali mitmes tegevuses. Extery taskupark pakkus lõõgastumiseks ja mängimiseks ideaalset keskkonda. Rae Noortekeskuse lebola oli mõeldud neile, kes vajasid hetke rahulikuks puhkuseks ja akude laadimiseks. Tutvuda sai ka Jüri Raamatukogu tegemistega, viia koju mõni põnev raamat ning uudistada Rae valla vanu kaarte.
Päeva jooksul oli võimalus kuulata kolme silmaringi avardavat paneelarutelu.
„Tervena elatud pikk elu“ – psühholoog Avo-Rein Tereping, toitumisnõustaja ja personaaltreener Triin Parro ja Peetri aktiivse elustiiliga elanik Aleksandr Ganzha jagasid kogukonnapsühholoog Olga Luptova juhtimisel pika ja õnneliku elu saladusi. Eksperdid rääkisid tervisest ja tervislikust eluviisist ning rõhutasid, et tervis ei tähenda ainult haiguste puudumist, vaid hõlmab endas füüsilist, vaimset ja sotsiaalset heaolu. Kõik olid ühel meelel, et liikumine on oluline elu edasiviiv jõud ning liikumise osas võiksime võtta lapsi eeskujuks – nemad liiguvad ju kogu aeg ja see on nende elu loomulik osa. Selleks, et elada pikalt ja õnnelikult, võiksime vältida rööprähklemist, süüa tervislikult, veeta aega aktiivselt ning nautida omavahelist suhtlust. Õnneliku elu saladus ei peitu raskuste ja muutuste vältimises, vaid oskuses kohaneda ja nendest õppida. Arutelus jõuti selle mõtteni, et igaühe heaolu on tema enda kätes.
„Levinud tervisemüüdid – fakt või reaalsus“ – arutlesid Marie Sarik (Võsukese Lasteaia tervise- ja heaoluspetsialist), Roman Fosti (maratonimees) ja Eliis Salm (jätkusuutliku toitumise spetsialist) Siim Kelneri (personaaltreener, noorte jõusaali treener) juhtimisel. Keskenduti erinevatele punktidele, mis puudutavad vaimset tervist, inimese toitumist, liikumise vajadust ning kui palju me peaksime pöörama tähelepanu just meie laste liikumisele ja selle edendamisele. Laste puhul on fakt see, et lihtsuses peitub võlu ehk kõige kergem viis lapse liikumise soodustamiseks on lihtsalt minna temaga koos toast välja õue. Inimene on loodud liikuma ja kõige parem on seda näha just laste pealt, mine lapse mõtetega kaasa, innusta ja tunnusta tema tegevusi ning saavutusi.
„Avalik ruum kui heaolu alus“ – Christel Sogenbits (MTÜ Pane Oma Meeled Proovile), Markus Lukk (Extery OÜ) ja Aimar Altosaar (MTÜ Kuldne Liiga) avasid abivallavanem Ivari Rannama juhtimisel põnevalt kontraste, kuidas hea ja turvaline avalik ruum tähendab erineva vanuse ja võimekusega inimestele midagi erinevat. Näitena toodi Tallinnas Sõpruse puiesteed, kus viibida ja jalutada just eriti mõnus pole, kuid mis liikumis- või nägemispuudega inimesele on väga selge ja turvaline liikumisruum. Siiski nõustuti, et hea avalik ruum loob võimalusi omavaheliseks suhtluseks. Lihtne viis juba täna mõnusama avaliku ruumi loomiseks on üksteisest rohkem tervitada.
Olulisemad mõtted, mis festivalilt kaasa võtta:
· Hoolime enda ja lähedaste vaimsest tervisest sama palju kui füüsilisest, inimene on tervik.
· Suhtleme ja leiame aega kõigile, nii pere pisematele kui ka kõige vanematele.
· Liikumine peaks inimese jaoks olema sama lihtne nagu igapäevane hambapesu! Liikudes selginevad päris tihti meie mõtted, sport ja kehaline aktiivsus toetavad meie närvisüsteemi tegevust ja selliselt talitades ongi terves kehas terve vaim.
· Pimedal ajal turguta oma keha D-vitamiiniga, söö kõht täis kvaliteetset ja just inimkehale vajalikku mitmekesist toitu.
· Lapsed on meie tulevik – toetame, oleme eeskujuks ning tunnustame oma lapsi, et igapäevane liikumine oleks lihtne nagu A, B, C.
· Tervitame üksteist tänaval – see on kõige lihtsam samm, kuidas muuta meid ümbritsev avalik ruum avatumaks ja sõbralikumas.
· Võtkem ise rohkem vastutust oma ümbritseva (tänava)ruumi eest – arvestame rohkem erinevate, ka erivajadustega liiklejatega ning panustame oma kodukoha või ühistu heakorra hoidmisse.
Festivali lõpetas Tsirkusekooli põnev etteaste, mis pakkus vaatajatele närvikõdi, vahvaid elamusi ja võimalust ka enda oskused proovile panna. Heaolu- ja liikuvusfestivalile panid õla alla E-Lux Peetri Jooks ja Pharma Nord. Festivali korraldati koostöös peaasi.ee meeskonnaga.
Osalejate, korraldajate ja külastajate tagasiside põhjal võib öelda, et Rae valla heaolu- ja liikuvuskuu oli igati edukas ning plaanime seda järgmisel aastal korrata. Ootame ka teie ettepanekuid ja tagasisidet heaolukuu tegemiste kohta!
Foto: Ott Kattel