Aastal 2014 alustas Lagedil tegutsemist pärimus- ja rahvamuusika ning –tantsuga tegelev huvistuudio nimega ÕHIN. Vestlesime ühe selle looja ning muusika- ja kandleringide juhendaja Lilian Kappiga, et uurida lähemalt, mis teeb huvistuudio eriliseks ja kuhu võiks järgmine kümnend neid viia.
Milline on ÕHINA sünnilugu?
ÕHIN sündis kahel põhjusel. Minu laps alustas teekonda uues Lagedi lasteaias. Ühtegi huviringi seal siis ei tegutsenud, aga soov oli, et ta saaks mõnes ringis osaleda. Samal ajal pöördusid ka lasteaia õpetajad ideega käima lükata mudilaste muusikaring. Nii toimuski esimene tund veebruaris 2014. Kuna ringiga liitus kohe suur hulk lapsi, tekkis üsna pea vajadus avada lisaks veel ringe. Tekkis huvi ka tantsuringi vastu, millest sündis idee kaasata minu rahvatantsuga tegelev õde. Nii alustasime koos septembris 2014 juba lisaks mudilaste muusika- ja tantsuringidele ka ringidega koolilastele, noortele ja täiskasvanutele.
ÕHINA nime mõtlesime välja õhtul, mil sündisid ka kõik alustavate ringide ideed. Nimi sai kokku erinevatest sõnadest, mis võiksid iseloomustada meie ringidega liituvaid õpilasi: Õpin, Huvitun, Innustun, Naudin.
Nüüdseks on ÕHIN omandanud uue tähenduse: õpetajad, kes õpetavad suure õhinaga ja õpilased, kes õpivad veel suurema õhinaga ning kogu ÕHIN ongi üks suur õhinapõhine kooslus.
Kus te tegutsete ning mida teie juures õppida saab?
ÕHINA tunnid toimuvad Lagedi koolimajas ja lasteaias. Mudilastele on muusikaring, kus tehakse ka esimene tutvus kandlemänguga. Koolilapsed saavad õppida väikekannelt, mandoliini, kitarri ja ukulelet. Täiskasvanud pillimängijad aga osaleda iganädalastes kapelli proovides ning tantsida naisrahvatantsurühmas.
10 aastat on päris pikk aeg ning teha olete kindlasti jõudnud palju – milliseid saavutusi või ettevõtmisi välja tooksid?
Kõige suuremad ettevõtmised pillimängijatel on olnud seotud üle-eestiliste rahvamuusikapidudega. Oleme kümne aasta jooksul pääsenud läbi tiheda kadalipu igale peole. Viimasel korral kolmes liigis: kandled, näppepillid ja koondorkester. ÕHINA koosseis valiti esindama rahvamuusikapidu Riigikogu lahtiste uste päevadel. Lisaks esitas ERRS ÕHINA aasta kollektiivi nominendiks.
Väga suure tähtsusega on ÕHINA pillimängijatele ka igatalvised kontsertreisid. Oleme esinenud Peterburi Jaani kirikus, Göteborgi Eesti majas, Riia Eesti majas jne.
ÕHINA naisrahvatantsurühm on samuti läbi pingeliste ettetantsimiste pääsenud naiste tantsupeole Jõgeval aastatel 2016 ja 2022. Lisaks on tantsitud Harjumaa laulu- ja tantsupidudel.
Traditsiooniliste esinemiste hulka kuuluvad näiteks osalemine Mardilaadal Unibet Arenal, Jüri Klunkeril, erinevatel folkidel nt Võru Pärimustantsu festival või sel suvel Viljandi folk.
Mis teeb ÕHINA eriliseks?
Eriliseks teeb see, et tegeleme ainult pärimus- ja rahvamuusikaga ning pärimus- ja rahvatantsuga. Oleme Rae vallas selliselt ainulaadne nähtus.
Hetkel on meil õpilasi umbes 65. Suur osa neist on ÕHINA ridades mänginud või tantsinud juba 5–10 aastat. Koos mängivad õed-vennad ja mõnel puhul ka perekonnad.
Eriline on see, et huvistuudio ÕHIN loojateks on kaks õde: Lilian Kapp – muusika ja Teele Hein – tants. Mõlemad väga kirglikud oma ala fännid, kes oma teadmisi ja oskusi suure õhinaga edasi annavad.
Oleme leidnud ÕHINA pillimängijate hulgast veel mõned innukad õpetajad. Üks neist on õpilaste seast välja kasvanud kitarriõpetaja Timo Rasmus Siitan ning teine meiega mõned aastad tagasi liitunud pühendunud pärimusmuusik, mandoliiniring juhendaja Hans Mihkel Vares.
Milline on ÕHIN 10 aasta pärast? Millest on unistused ja eesmärgid?
Tahaks loota, et ÕHINA põhituumik ei väsi ja mängime ning tantsime koos ka 10 aasta pärast. Soovin, et pärimus- ja rahvamuusikapisik püsiks kõigis edasi ka siis, kui koolitee Lagedil lõppeb. Nii kaua, kui on õpilasi, keda õpetada, nii kaua õpetame! Kaugemad eesmärgid on osalemine 2025. aasta rahvamuusikapeol ja tantsupeol. Lähimad aga valmis saada meie esimene helikandja ning pidada maha juubelikontsert 12. oktoobril Rae kultuurikeskuses! Kõige tähtsam on aga hoida õpetajate ja õpilaste sees õhinat, mis aitab ÕHINAL kesta!
Foto: erakogu