Igaühel peaks olema võimalus leida oma tee, õppida ja kasvada viisil, mis talle sobib

  • Kädi Kuhlap, Rae valla noorsootöö spetsialist & Diana Prääm, Rae valla noorte heaolu spetsialist
  • 10.02.2025
  • NEET-noored, õppekäik

Rae Vallavalitsuses on alates 2024. aasta algusest tööl noorte heaolu spetsialist, kes tegeleb NEET-noortega ehk noortega, kes ei õpi, ei tööta ega osale täiendkoolitustel. Sarnased ametikohad loodi Euroopa Sotsiaalfondi kaudu üle terve Eesti. Rae vald on ühes projektis koos Viimsi ja Saue vallaga.

Projekti tegevuskava nägi ette, et Rae vald korraldab NEET-noortele põneva, hariva ning kasuliku õppepäeva: selleks, et tutvuda reaalse töökeskkonnaga, avastada erinevaid ameteid ning näha, millised oskused on tööelus olulised. Õppekäigu korraldamiseks pöördusime nende valla ettevõtete poole, millega jagame ühiseid väärtusi ning mis pööravad ka tähelepanu olulistele sotsiaalsetele probleemidele ühiskonnas. Rõõmu tegi, et koheselt olid koostööst huvitatud IKEA, DPD ning Decathlon. 

Õppekäik toimus 21.–22. jaanuaril. Esimesel päeval külastasime ettevõtteid. Ettevõtted olid noorte tulekuks hästi ette valmistanud: nad said tunda sooja vastuvõttu, näha ja kuulda, kuidas seal töö käib ning milliseid ameteid võib sealt leida.

DPDs saime lisaks töötajatele näha ka kollaseid roboteid, mis pakke tassisid ning Decathlonis kuulda, kuidas nende kollektiivi kuuluvad ka isegi motiveeritud alaealised. IKEA kaupluse telgitagused olid nii põnevad, justkui omaette maailm! Üldiselt jäi ettevõtete külastusest kõlama just see, et kindlasti tasub noortel nende poole pöörduda, sest inimese haridustasemest olulisem on sisemine motivatsioon ning tahe tööd teha. Välja toodi ka positiivseid näiteid liikumisest asutusesisesel karjääriredelil ja räägiti tööaja paindlikkusest: väga oodatakse tööle ka osalise ajaga töötajaid. Õppekäiguga saime ühiselt toetada noorte sotsiaalset ja majanduslikku kaasatust, pakkudes neile uusi teadmisi ja motivatsiooni.

Õhtul sõitsid noored ööbimiskohta Endla talus, kus ootas maitsev õhtusöök ja „Cashflow“ lauamäng. Teise päeva hommikul toimus töötuba „Kuidas värbamisel silma paista?“, mida juhendas CV Partner OÜ juhtiv värbamispartner Iren Tomski. 

Kokkuvõttes, kui noore elus puudub hetkel siht ja eesmärk, siis see ei ole häbiasi. Oluline on hinnata hetkeolukorda ja leida koostöös spetsialistidega oma tee, kuhu poole liikuma hakata. Selle juures ümber mõtlemine ja uue tee valimine on täiesti normaalne. Peaasi, et noor ei jääks oma murega üksi, vaid küsiks abi – selleks Rae vallas vastavad spetsialistid tööl ongi.

Projekti „Kesk-Harju noorte tööhõive suurendamine ja hoidmine“ on kaasrahastanud Euroopa Liit.

 

Õppekäiku kommenteerib Decathlon Eesti kaupluse juhataja Cathy Vivien Vahi:

Miks otsustasite noori oma ettevõttes vastu võtta? 

Me Decathlonis usume, et suurim väärtus peitub meie tiimi liikmetes. Kuigi oleme Eestis tegutsenud lühikest aega, on olnud suur rõõm näha, et paljud noored valivad meid oma esimeseks töökohaks. See on nii vastutus kui ka võimalus – toetada noori nende esimestel sammudel töömaailmas, aidata avastada enda tugevusi ja saada kogemusi, mis on edasise arengu vundament.

Me usume, et sport on kõigile – olenemata vanusest, kogemusest või taustast. Sama kehtib ka tööelus: igaühel peaks olema võimalus leida oma tee, õppida ja kasvada just sellisel viisil, mis talle kõige paremini sobib. Meie jaoks ei ole oluline ainult see, mida töötajad Decathlonis teevad, vaid ka see, milliseid kogemusi nad siit kaasa saavad.

Kas õppekäigud aitavad noortel paremini mõista tööelu ja karjäärivõimalusi? 

Kindlasti! Õppekäigud on suurepärane võimalus noortele saada esimesi kontakte ettevõtetega ja teha samm tööelu suunas. Meie jaoks on noortele töövõimaluste pakkumine enam kui lihtsalt panus tööturule – see on võimalus luua koos midagi suuremat ja inspireerivat. On ülimalt oluline, et noored mõistaksid, et töö ei pea olema vaid kohustus – see saab olla ka midagi tähendusrikast ja inspireerivat. Õppekäigud aitavad noortel näha, et ükski tee ei ole kivisse raiutud – tööelus on palju võimalusi, mille kaudu saab avastada oma tugevusi ja leida uusi huvisid.

 

Foto: Kädi Kuhlap