JÜRILOPPET 10 – Võsukese „suusabaasist“ võrsus valla „tantsupidu“

„Emme, emme, kas TÄNA on Jüliloppet?!“

„Jah, tibu, täna on lõpuks Jüriloppeti päev,“ vastab ema väiksele Miale, kes on viimased viis päeva ärganud sama küsimusega.

„Kas venna tuleb ikka ka?“

„Venna pole ühtegi Jüriloppeti etappi vahele jätnud, muidugi tuleb venna ka!“ vastab ema.

Vaadates tagasi Jüriloppeti algusaastatele, ei osanud ilmselt keegi arvata, kui suured mõõtmed võtab Võsukese Lasteaia algatatud perespordisari. Lumepallina veerema lükatud üritus on tänaseks oodatud sündmus sadade Rae valla suurte ja väikeste seas. Aga Loppetit tullakse kaema ja nautima ka kaugemalt, raja ääres on lastele kaasa elamas lausa mitme põlvkonna jagu lähedasi. Rõõm rõkkab ja nakkab, tervis tuleb ja head tuju jätkub pikemaks. On maruvahva olla selles karussellis osaline juba 10 aastat.

 

Mis on Jüriloppeti edu saladus?

„Mis siis, kui ma ei võida?“ küsib Mia murelikult.

„Jüriloppetil võidavad kõik! Sa oled lasteaias juba suusatamist harjutanud,“ vastab ema.

Nagu ühes lasteaias ikka, sai ka Võsukeses idee alguse lastest, väikestest „võsukaeltest“. Igaüks teab, kui oluline on kasvatada inimeses spordiarmastust juba maast madalast. Pisikesed, värisevate jalgadega tulevased suusameistrid saavad aasta–aastalt oskusi juurde: samm muutub kindlamaks ning julgus kasvab kamaluga. Kuid see on vaid pool võitu. Loppet tähendab (vana)vanemate ja teiste rüblikutega koos veedetud aega, ühtekuuluvustunnet, jagatud rõõmu, vastutuse võtmist ja andmist. See on ühise eesmärgi nimel pingutamine ja õnnestumise üle rõõmustamine. Loppet pakub ka taaskohtumisrõõmu juba lasteaia lõpetanud laste, nende vanemate ja õpetajate vahel, tänutunnet ning heameelt, et üks väike, ent oluline panus laste spordihuvi kasvatamiseks on taaskord antud. Loppeti populaarsus näitab, et selle kõige väärtustajaid on palju.

 

„Emme, kas ma saan siis ka medali? Sellise nagu vennal? Tal on neid nii palju!“ pärib õhinas Mia.

„Kindlasti saad sa medali! Ja ilmselt mingi üllatuse ka,“ rahustab ema Miat.

 

Kas tuleb ka Jüriloppet 20?

Tuleb, muidugi tuleb. Kuni on kaasalööjaid ja -mõtlejaid. Eesti ilmastikuolud on heitlikud ning alati ei ole valget ja kohevat lumevaipa, millel oleks lust suusal libiseda lasta. Ent siiski on leitud võimalus liikuda – kasvõi vaevu nähtava lumekirme peal – suuskadega või ilma, peaasi, et liikuda saaks. Meie suusabaasis on alati tantsupidu. Olgu koolis õppiv nooruk või just lasteaiateed alustanud nupsik – kõik saavad saapad jalga ning suusad alla. Ja need säravad medalid, mis hiljem uhketele omanikele kaela riputatakse, on pildistamist ja filmimist väärt – need on hindamatud hetked kõikide osavõtnute jaoks.

Jüriloppeti ajaloo 10 aastale tagasi vaadates võime „hooldetiimina“ öelda, et muidugi oleme täna 10 korda kuulsamad – Loppetit teatakse ja tunnustatakse. Igal üritusel on kohal ka uued näod, sest sõna levib.

„Emme, me tuleme ju järgmisel aastal jälle?“

„Muidugi me tuleme jälle!“ vastab ema.

Siiski saab see kõik toimuda siis, kui on huvilisi, ja mis seal salata, ka toetajaid. Kui jätkub koostöö osapoolte vahel ning jagub initsiatiivi. Ilma väikeste võsukeste vanemate toetuse ja kaasamiseta ei oleks ka Jüriloppetit. Seega, Võsukese Lasteaia korraldustiim on omalt poolt valmis nagu ikka. Pisikesed punapõsksed nöbininad suusa-, jooksu- ja muudel radadel väärivad, et neil oleks parim keskkond, parimad eeskujud ning tingimused kasvamiseks ja arenemiseks.

Kõik Rae valla väikesed spordisõbrad koos oma peredega on oodatud Jüriloppeti suusatamise etapile Jüri terviserajal 1. veebruaril avatud stardiga kell 10.00–11.30. Sõiduvalmis suusad ootavad teid kohapeal! Rajale pääsevad kõik kuni 10-aastased lapsed – olulised pole oskused, vaid tahe ja rõõm osaleda Jüri suurimal spordipeol. 

Elagu Jüriloppet 10!

 

Foto: erakogu