Augustis avab Kurna külas IKEA kõrval uksed kaubanduspark, mis pakub Eesti oludes uudset lähenemist. Kuna ca 99% katuse all olevast pinnast on välja üüritud, siis traditsioonilist kaubanduskeskuse südamikku ja vaba aja veetmise ala ei ole. Põhirentnikeks on toidupood Selver ja maailma suurim sporditarvete müüja Decathlon, mis avab Eestis oma esimese kaupluse.
Keskuse arendaja on Leedu ettevõte Venturecorp Property Holdings (VPH), kelle üks juhte Barry Nabuurs on veendunud, et Eesti inimesed võtavad Euroopas ja Põhja-Ameerikas edu toonud kontseptsiooni kiiresti omaks.
Tallinnas on mitu suurt kaubanduskeskust ja mitmete analüütikute hinnangul on turg selles sektoris täis. Miks otsustasite Tallinna külje alla rajada kaubanduspargi?
Kasutame oma tegevuses põhimõtet, kus enne projekti juurde asumist uurime võimalikelt üürnikelt, kuhu nad sooviksid oma tegevusega laieneda. Saadud tagasiside põhjal on kliendid huvitatud IKEA kõrval tegutsema ja suur huviliste arv näitab, et koha valik on end õigustanud.
Mille poolest Kurna kaubanduspark erineb olemasolevatest?
Kurna kaubanduspark on ainus ostukeskus Tallinnas, mis külgneb maailma edukaima jaemüüja IKEA-ga. Tegemist ei ole tavapärase ostukeskuse, vaid pigem jaemüügikeskusega, mis on populaarsed Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Pakume lihtsat juurdepääsu igapäevastele vajadustele, nagu spordi- ja elustiilikaubad ning kiirmood.
Kaks suuremat rentnikku on Selver ja maailma üks suuremaid spordikaupade müüjaid Decathlon. Selver on Eesti inimestele tuttav, aga mis teeb Decathloni eriliseks?
Pärast Decathloni kaupluste arendamist Riias ja Vilniuses olen hakanud nende kontseptsiooni uskuma. Decathlon on IKEA-ga võrreldav uuendustega kaasa minev jaemüüja. Nad on edukad üle maailma ning nad on saavutanud edu spordikaupade arendamisel. Decathlon pakub väga laia valikut spordikaupu soodsate hindadega ehk nad sobivad Eesti turule ideaalselt.
Milliseid poode või teenusepakkujaid soovite veel välja tuua?
Praegu saan nimetada Baby City, Toy City, Sportland, Nike, Sinsay.
Praegu on Ülemiste keskuses katusealust pinda ligikaudu 100 000 ruutmeetrit. Kurna kaubanduspark on ca viis korda väiksem – on Teil rääkida edulugu Baltimaadest, et selline kontseptsioon töötab?
Meil on sarnaste rentnike puhul mitu edukat näidet tuua: kontseptsioon töötab edukalt nii Vilniuses (Nordika) kui ka Riias (Saga). Kurnale sarnased kaubanduspargid töötavad edukalt Klaipedas (Liepu 81) ja Vilniuses (UNA). Me ei ole keskendunud moekaupadele ja seega ei konkureeri me Ülemiste keskusega.
Eeldan, et suurem osa kliente tuleb Tallinnast. Kui hea on ühistranspordiühendus?
Sarnaselt IKEA-le tuleb suurem osa klientidest poodi autoga. IKEA kõrval asuvate kaubandusparkide puhul tulid Riias ja Vilniuses ühistranspordiühendused alles pärast seda, kui olime tegevusega alustanud ning loodan, et samamoodi läheb ka siin.
VPH tegutseb mitmes riigis, millised on äriajamise eripärad Eestis?
VPH on kinnisvarasektoris tegutsenud üle 30 aasta, meie peakorter asub Vilniuses ja kontor Riias. Kurna kaubanduspark on meie teine projekt Eestis – juuni keskel avasime Rimi keskuse Pärnus. Eestis on antud valdkonnas professionaalsuse tase väga kõrge ning olen oma meeskonnaga nautinud koostööd partnerite, rentnike ja kohalike omavalitsuste ametnikega.
Foto: Andres Kalvik