Uuel aastal uue hooga! Täpselt selliselt tervitab Lagedi alevik oma alanud aastat. Endine Lagedi alevikuvanem Bärbel Salumäe astus kohalt tagasi seoses sellega, et täna on ta tööl Rae vallas abivallavanemana, kes kureerib valdkonda, mille alla küla- ja alevikevanemate tegevus kuulub. Õnneks oli aga olemas inimene, kes ametikoha 12. jaanuari 2022 Lagedi üldkoosolekul vastu võttis. Bärbel haaras „härjal sarvist“ ja kasutas võimalust intervjueerimiseks, et saaksime Jürgen Paat’iga paremini tuttavaks.
Jürgen, saame Sinuga tuttavaks. Kes sa oled ja kust sa tuled ning millega igapäevaselt tegeled?
Olen kohe 14-aastaseks saavate kaksikute uhke isa, pärit olen Lõuna-Eestist, aga juba 11 aastat elan Lagedil. Töökohaks on mul täna Muuga Betoonelement AS, kus pean müügi- ja projektijuhti ametit.
Alevikuvanema töö on vabatahtlik. Sa teed seda oma pere- ja tööelu kõrvalt. Paljude jaoks on üllatav, et see ei ole tasustatud ning küsitakse, miks sa selle jamaga tegeled? Mis Sind motiveeris antud ametit vastu võtma?
Me kõik tahame, et meil oleks võimalus kodukohas erinevatest tegevustest osa saada. Samuti vajame inimest, kelle poole pöörduda, kui on mõni mure. Öeldakse ikka, et kus viga näed laita, seal tule ja aita. Ma vigasid kogukonnategevuste raames ei oskagi välja tuua. Juba asjaolu, et aastas on üle 15 ürituse (see on ju rohkem kui üks iga kuu!), siis see näitab seda, et Lagedil on selle poolega hästi ning annab kindluse oma toimimise kohta. Samuti olen varasemalt ise ka kaasa löönud aleviku poolt korraldavate ürituste korraldamisel ning tean, mis tegevused ja meeskond selle taga on olnud. Minu rõõmuks kinnitas see sama meeskond mulle, et nad hea meelega abistavad ka edaspidi ning lisaks olen ju nendega varasemalt suures osas tuttav. Kindlasti on olemas ka kõik endised alevikuvanemad, seega kindlustunne on väga tugev.
Motiveerivad kindlasti minu pere ja sõbrad ning meeskond, kelle abiga saame panustada kogukonda tervikuna. Olen ise eelnevalt palju elamusi saanud ja miks mitte seda kõike tagasi peegeldada.
Alevikuvanema üheks ülesandeks on ürituste korraldamine, kuid mitte ainult. Mainisid ka ise, et kogukond vajab inimest, kelle poole pöörduda. Usun, et oled kenasti mitmete teemadega kursis, kuid mis Sulle Lagedi juures muret valmistab ja võrdluseks, mis on hästi?
Lagedi on turvaline ja maalähedane elukoht, mis on kõigest 15 minuti sõidu kaugusel kesklinnast. Positiivsuse poolest ongi need väga tugevad märksõnad minu arvates. Kogukonnas on toimiv lasteaed ja kool, kaunis Pirita jõgi, mugav ühendus rongi näol Tallinnaga. Ja taaskord tooksin välja hästi toimiva kogukonna.
Muret valmistab täna kooli- ja lasteaiakohtade nappus, sest elanikkond Lagedil kasvab jõudsalt. Samuti on murekohaks liikluskorraldus, õigemini liikluskultuur ning lisaks jäätmekäitlus. Kaks viimast on kindlasti asjaolud, millele saame ise kaasa aidata, andes ise eeskuju. Minu südameasjaks ongi inimeste turvalisus ja kogukonna ühtsus. Sellega soovin kindlasti jätkata.
Juba vana probleemina on ikka kaasas käiv Lagedi jalakäijasilla küsimus. Tundub, et siin on ainsaks lahenduseks uus sild, millest varasemalt ka juttu on olnud nii aleviku koosolekul kui ka kogukonnaliikmetega suheldes.
Räägime ka kogukonna üritustest, kuna neid oodatakse ja lüüakse aktiivselt kaasa. Mida peaks muutma või juurde tooma?
Leian, et kogukonnaüritusi on endine alevikuvanem ja MTÜ teinud väga mõnusas rütmis ja piisavalt palju. Kindlasti on märkimisväärne see, et mõeldud on kõikidele elanikele, üritused ei ole vaid kitsale vanusele või huvigrupile suunatud. Olgu selleks vastlapäevad, tantsuõhtud, vabariigiaastapäeva hommikukohv, suvealgusekontsert, jaanipäev, lastepäev, kodukohvikud jne. Proovime kindlasti samas vaimus jätkata!