Me tegime seda taas! Mittelaager vol. 2

  • RAE VALLAVALITSUSE KORRALDUSMEESKOND
  • 09.07.2024
  • kogukond

Eelmise aasta juunis toimus esmakordselt peamiselt sponsorite toel Rae valla lastele suunatud päevalaager nimega Mittelaager. Selle vahva ettevõtmise eesmärk oli lapsi koos tegutsema panna hoolimata sellest, kui kellelgi neist oli mõni erivajadus. Nii mõnegi lapse jaoks oli see esmakordne kogemus üldse laagrisse minna ning mõnele teisele jälle väga oluline võimalus kogeda, et erinevused ei pea kedagi koostegutsemisest eemale jätma. 

Kuna Rae valla hariduse ja noorsootöö arengukavas oleme ühe tegevuste kogumina sõnastanud: „tegevuste tagamine hariduslike erivajadustega õpilastele suveperioodil“, siis pärast esimest õnnestunud laagrivahetust otsustasime, et laager tuleb ka sel aastal, nüüd siis juba suures osas oma rahaliste vahenditega. Mõeldud, tehtud ehk neli lustlikku laagripäeva, palju põnevaid, aktiivseid ning harivaid tegevusi, 18 kõige erilisemat, vahvamat ning toredamat last ning palju motiveeritud juhendajaid – nii võib 17.–20. juunil Rae kultuurikeskuses toimunud Mittelaagrit iseloomustada küll. Ehk me tegime seda taas ning toimus Mittelaager vol. 2.

Lapsed Mittelaagrist

Õed Kristella ja Kristelle: „Väga meeldis ja kõige ägedamad olid ratastooliga sõitmine ning koos laulmine.“

Maia: „Rõõmustasin, et laagris oli ka minu tuttav Ranar. Tema ei saa käia, aga temaga sai koos mängida lauamänge ja „Arva ära“ mängu. Väga meeldis Polli loomaaias, kus tohtis loomadele kaasa võetud porgandeid anda. Veel meeldis noortekas ja seal pildistamise ülesandeks ringi käia. Laager oleks võinud olla viis päeva, ikka nii, et terve nädal.“

Õed Elina ja Jana: „Mulle meeldisid laagris õpetajad. Lapsed olid väga head sõbrad, mängisime koos väga palju põnevaid mänge. Väga meeldis Polli loomaaias, seal meeldisid kõige rohkem paabulinnud ja jaanalind. Väga meeldis kooki teha, eriti seda kaunistada. Kõige lemmikum mäng oli „Reis ümber maailma“. Seltskond laagris oli väga lõbus ja tore. Õpetajad olid väga toredad ja sõbralikud.“

Lapsevanem Mittelaagrist

Ühe poisi ema: „Mulle vanemana väga meeldis see mõte, et tavalistel lastel on võimalus harjuda ka erilisemate inimeste ja lastega, et lapsed kohaneksid, et see ongi normaalne, kui meie ümber on veidi teistsuguseid inimesi, ja neid ei pea pelgama ning vastupidi. Nagu ma vanemana muretsesin, siis tõesti oli minu teismelise noorukiga laagris ka raskemaid hetki, aga õnneks juhendajatest teadis juba mõni, et seda ei tasu isiklikult võtta. Ja veel, nii tore oli kuulata, et kui algul laps heitis ette, et miks ma ta sinna Mittelaagrisse panin, siis pärast talle isegi meeldis ja viimase päeva sündmustest ja tegemisest rääkis innu ja uhkusega. Ja ka laps kiitis, et talle siiski enamus juhendajaid meeldisid. Selleaastane kava oli minu arust täitsa tore.“ 

Sel korral said lapsed osa seltskonnamängudest, fotojahist, raamatute ette lugemisest raamatukogus, väljasõidust Polli loomaaeda ja Viikingite külla, Eesti Paraolümpiakomitee korraldatud spordipäevast, küpsisetortide valmistamisest ja kaunistamisest, filmi- ja muusikatöötoast, jalutuskäikudest, rütmipillide meisterdamisest, põllulillede korjamisest, esinemisest ning laagri lõpetuseks fotoboksist väljunud fotode kleepimisest päris fotoalbumisse. Laager oli osalistele tasuta. 

Korraldajad Mittelaagrist

Korraldajatena teame, et tegemist ei ole nii öelda klassikalise laagriga ning esimese aasta kogemuse põhjal julgesime arvata, et laagril on palju suurem mõju selles osalenud noorele kui lihtsalt vaba aja sisustamine. Ja nii oligi: rõõm oli näha, kuidas üksteist aidati, toetati, suunati ning julgustati ja isegi rahustati. See laager õpetas meid kõiki. Õpetas meile kannatlikkust, empaatiat, väärtustama ja hindama seda, mis meil olemas on, ning andis meie tööle ka tähenduse.

Kõige parema ülevaate laagri kordaminekust andis viimane laagripäev, kus kõik meeskonnad ühiselt toimetasid. Erinevates tegevustes osalemised ning teemapäevad olid lõpuks kõik lapsed oma isikuomaduste ja erilisusega ühes suunas liikuma pandud. Juhendaja rollis olles nägid, kui oluline on töötamine ühtse meeskonnana, et parim lahendus leida. Kui ühel päeval oli lapsel keerulisem mõnest asjast osa võtta – emotsioonid sai võitu – siis teisel päeval sujus kõik paremini. Erilised lapsed täiendavad ja julgevad teistest eristuda ning õpetavad ka juhendajaid erinevates keerulisemates olukordades toime tulema. Kokkuvõtteks on Mittelaager võimalus ka erilistele lastel ennast näidata ning proovile panna erinevates tegevustes ja õpetada ka juhendajaid, kuidas elus asjad käivad.

Sel aastal olid laagrikorraldajatele abiks Tallina Ülikooli Haapsalu Kolledži tervisejuhi eriala neli tudengit Maarja, Sandra, Stella Maria ja Anneli. Nende tugi ja panus oli hindamatu. Tudengid sobitusid hästi nii korraldusmeeskonnaga kui ka lastega, olles neile igakülgselt abiks ja toeks. Oleme neile väga tänulikud!

Täname ka meie toetajaid: Valio Eesti AS, Marmiton AS, Kadarbiku Köögivili OÜ, Pizzakiosk OÜ ja Lunden Food OÜ, kes katsid meie vahepalade lauad ning Hansabuss AS, kes sõidutas meid Polli loomaaeda ning Viikingite külla. Samuti koostööpartnereid: Eesti Paraolümpiakomitee, mängufilmi „Fränk“ näitlejad ja tegijad, OÜ Maaväits,  Jaan Elgula ja Toomas Pae, Rae Noortekeskus, Rae Valla Raamatukogu, Rae Kultuurikeskus, Jüri Gümnaasiumi resto ja Pic Me! Photobooth.

Ja lõpetuseks, head lugejad, teile üks uus sõna, mis sai välja mõeldud laagrilaste poolt – keksjalg. See on inimene, kellel on ühe või mõlema jala asemel see konksumoodi asi. Laste andekusel pole piire!

Jääme ootama Mittelaager vol. 3!

 

Foto 1: Laagrilapsed Rae Kultuurikeskuses mängufilmi „Fränk“ näitlejate ja tegijatega. Foto: erakogu 
Foto 2: Sportlik päev Eesti Paraolümpiaga Rae Spordikeskuses. Foto: erakogu 
Foto 3: Noored ja juhendajad Rae Noortekeskuse poolt korraldatud fotojahil. Foto: erakogu