Meehommik Lagedi lasteaias

Kes on astunud sisse Lagedi lasteaeda, see teab, et meie maja meenutab ühte suurt mesitaru. Isegi meie lauad ja pingid on mesikärjekujulised, rääkimata sellest, et kõikide rühmade nimetuses esineb sõna „mesi”. Seetõttu polegi midagi imestada, et pidasime oma lasteaias 17. novembril üleeuroopalist mee hommikusöögi päeva. Sellise toreda algatuse mõtlesid 16 aastat tagasi välja Sloveenia Mesinike liidu mesinikud. Igal aastal, novembrikuu kolmandal reedel, viivad nad lasteaedadesse mett, et õpetajad saaksid seda lastele hommikusöögi juurde pakkuda. Nüüd on ka MTÜ Alustame algusest „Mesilaspere Koolituskeskus“ hakanud juurutama sellist traditsiooni Eesti lasteaedades. Lagedi lasteaeda jõudsid meepurgid Raplamaalt pärit mesinik-koolitajate Eha Metsalliku ja Ants Tekko töökatelt mesilastelt. Mesikäpad, Mesilinnud, Mesimõmmid, Mesimarjad, Mesililled ja Mesimummud tänavad väga magusa hommikusöögi eest!

Kuid ega siis päev ainult mett süües ei möödunud! Kõikides rühmades viidi läbi meega seotud tegevusi, tutvustati lastele mee erinevaid omadusi, lahendati ristsõnu, joonistati meega seonduvaid pilte. Joonistustelt võis leida mesilasi ja mesitarusid, aga ka meepurke, maiaid mõmmikuid, nektarit täis lilleõisi, meega saiaviilu või piimaklaasi, kuhu oli segatud mett. Teadagi, sügisel tuleb ju kurgud terved hoida! Kõige toredamalt tähistas meepäeva meie Mesilindude rühm, seal olid isegi lapsed mesilindudeks muutunud! Õpetajate Kristi, Tiina ja Lidia sõnul on nende lastel parimad lapsevanemad, kes igasuguste väljakutsetega õhinal kaasa tulevad. Nii olidki lapsed saanud selga mesilastiivad ja kollase-mustaga kostüümid. Kuna rühmas on lapsi alates kaheaastastest, siis räägiti lahti kõige tähtsamad põhitõed mesilaste ning mee kohta. Näiteks kuidas tee sisse saab suhkru asemel mett panna ja kui tervislik see on. Eks mesinike eesmärgiks ongi selle traditsiooniga viia lasteni teadmist mee kasulikkusest ning mesilaste tähtsusest.

Kuid meehommiku tegevused toimusid ka väljaspool rühmasid. Seekord ei olnud meil külas küll mesinikke, kuid selle eest käis meile mesilastest rääkimas ühe lasteaialapse vanaisa, kellel oli väga huvitav tiitel – Eesti Lepidopteroloogide Seltsi juhatuse liige Allan Selis. Lihtsamalt öeldes oskab tema väga palju rääkida putukatest, sealhulgas ka mesilastest. Vanemate rühmade lapsed kuulasid huviga ja oskasid ka küsimusi esitada, nii et mesilaste elu ja kombed said palju selgemaks. Saime mesilasi isegi näha ja võrrelda, kui palju see emamesilane siis ikka töömesilastest suurem on! Samuti said lapsed näha ja katsuda, milline on mesilasvaha. Oli huvitav ja õpetlik hommikupoolik.

Lagedi lasteaia lapsed kutsuvad kõiki üles tervislikult toituma ning sealhulgas mett väärtustama. Meie saime maitse suhu ja kindlasti korraldame lasteaias meele pühendatud päevi veel edaspidigi. Talvel küll mesilased magavad, aga juba kevadel, 20. mail on rahvusvaheline mesilaste kaitse päev ning loodame sel puhul endale külla kutsuda ka mõne päris ehtsa mesiniku.

Meehommikusöögi eest täname MTÜ- Alustame Algusest, kelle tegevusega saab tutvuda nende kodulehel www.mesilaspere.com ja maaelureisid.ee. Kindlasti on nad huvitatud koostööst ka teiste lasteaedadega.