Noortevolikogu soovib panustada ja olla kaasatud erinevatesse teemadesse

Rae valla nooretevolikogu kohtus 19. märtsil Rae vallavolikogu ja vallavalituse esindajatega. Noortevolikogu esimees Kirke-Riin Rebane ja liikmed Cathleen Alloja ning Olivia Bronzini andsid ülevaate pärast valimisi toimunud tegemistest.

Detsembri lõpul valitud 21-liikmeline koosseis on jõudnud juba päris palju: pidanud kaks koosolekut, omavahel paremini tuttavaks saanud, valinud esimehe ja aseesimehe, pannud paika aastaplaani, tutvunud Viimsi noortevolikogu ja -keskusega, Eesti Noorteühenduste Liidu võimalustega ja Rae valla noorte heaolu spetsialistiga jne.

Positiivne on, et selle noortevolikogu kooseisu liikmed esindavad praktiliselt kõiki Rae valla piirkondi. Kõige aktiivsemad on Lagedi ja Rae küla noored – sealt on pärit vastavalt viis ja kolm noortevolikogu liiget. Noorim liige volikogus on 13- ja vanim 19-aastane.

 

Noored on ära sõnastanud aasta olulisimad teemad ja valdkonnad

Noored on enda jaoks ära sõnastanud selle aasta olulisimad teemad ja valdkonnad, kuhu oma tähelepanu suunata. Murekohana tõid nad välja Rae valla ühistranspordi ja täpsemalt selle, et bussid liiguvad noorte jaoks ebasobival ajal. Nii on raske jõuda iseseisvalt linna kooli, trennidesse ja tegeleda muude hobidega, mis lõppkokkuvõttes avaldab negatiivset mõju noortele. Murele lahenduse leidmiseks on nad läbi mõelnud, kuidas saavad nemad kaasa aidata. Plaanis on kohtumine vallavalitsuse vastavate spetsialistide ja Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse esindajatega, et tekitada arutelu ja esitada ka oma parendusettepanekuid. 

Teine prioriteet sel aastal noortevolikogu jaoks on panustamine ülevallaliste noorteürituste korraldamisse ja ka ise 1–2 üritust läbi viia, muuhulgas osaleda aktiivselt Rae Noortefestivali korraldamises. Miks seda vaja on? Et pakkuda noortele kvaliteetset ajaveetmise ja eneseteostuse võimalust, meelelahutust. Samuti teha noortevolikogu niimoodi ka teistele noortele nähtavamaks ja tekitada huvi selle tegevuses osalemise vastu.  Üritused on samuti hea võimalus küsida noortelt erinevate teemade osas sisendit ning nende arvamust.

 

Soov on teha koostööd Rae vallavolikoguga

Plaanis on koostöö ka teiste noortevolikogudega – kogemuste vahetamiseks ja parimatest praktikatest õppimiseks. Aga mitte ainult! Soov on teha koostööd ka Rae vallavolikoguga ja hakata osa võtma volikogu komisjonide tööst. Volikogu esimees Tõnis Kõiv selgitas noortele, millised komisjonid on, mil viisil tegutsevad ning et igasse komisjoni on oodatud ka üks noortevolikogu liige.

Noored rääkisid avatult oma mõtetest ja tähelepanekutest, mis vajab nende meelest vallas parendamist ja kuidas ka nemad sellesse oma panuse anda saavad. Samuti sellest, kuidas ja kuhu võiksid noored rohkem kaasatud olla. Vallajuhtidelt küsiti julgelt küsimusi ja pakuti välja oma ideid ning lahendusi.

 

Noortevolikogu mentor, Rae valla noorsootöö spetsialist Kädi Kuhlap: "Rae valla noortevolikogu on loodud selleks, et meie valla noored oleksid rohkem kaasatud valda puudutavatesse küsimustesse. Noortevolikogu esindab noori ning nende arvamust.

Tean omast käest, et iga uus algus võib tuua meie teele erinevaid väljakutseid, s.h enda hirmudele vastu astumist ning nende ületamist.  Seetõttu ongi mentoril oluline roll, et noored tunneksid: nad on täiskasvanu poolt ka vallatasandil igakülgselt toetatud ja pöörduda võib iga väiksemagi murega. Mentorina on minu ülesanne tutvustada noortele olulisi teemasid ja vajadusel seletada neid arusaadavalt nende keeles. Kui ühes või teises kohas on arenguvajadusi, siis loon koos noortega sobivad tingimused, mis aitavad kaasa
pidevale arengule.

Kuigi noortevolikoguga tegelemine on mulle vahel suur väljakutse – liikmeid on palju, nad on väga erinevas vanuses ja nende motivatsioon panustada on erinev, tunnen siiski, et just otsene kontakt ja koostöö noortega hoiavad ka mind ennast n-ö värske ja tegusana. Ja just selline peakski üks noortega tegelev ametnik olema!"

Foto: Noortevolikogu tutvustas oma plaane ja mõtteid vallajuhtidele. Foto: Ruth Roht