Ole kursis oma lemmiku tegemistega

Viimasel ajal on sagenenud kaebused seoses kodukasside vabapidamisega ja sellest põhjustatud probleemidega.

Tahaksime kassiomanikele südamele panna, et nende lemmik peab püsima oma territooriumil – olgu selleks korter, maja või isiklik hoov. Kui kass kipub aiast väljas käima, tuleb leida lahendus, et seda enam ei juhtuks.

Kuigi levinud on arusaam, et kass on vaba loom, kes kõnnib omapäi, tuleb paratamatult ikkagi arvestada, et me ei ela enam ajal, kus talude vahel laiusid sajad meetrid või lausa kilomeetrid ja meie loomad ei häirinud teiste igapäevaelu.

Meie kodud on üldjuhul ümbritsetud naabritest ja me elame teineteisele üsna lähedal. Paljudel naabritel on kodus koer või kass. Kui koju võetakse kass ja lastakse tal vabalt mööda ilma ringi luusida, peavad paraku sellise otsuse negatiivsete tagajärgedega tegelema mitmed teised naabrid, kes pole teps mitte omale seda kassi soovinud. 

Mida tegelikult üks kass võib kellegi hoovis korda saata, millele kassiomanik tihtilugu ei mõtle?

·       Ta märgistab territooriumi – olgu selleks taimed, lillepotid, terrassil olevad esemed, lapsevankrid jne. Ja ei pea mainimagi, et see hais on tugev ja ebameeldiv.

·       Ta tuuseldab peenardes – kui kassiomanik ise ehk pole suurem rohenäpp või oma lemmiku pättusi pahaks ei pane, siis vaevalt, et keegi teine oma hoole ja armastusega rajatud peenramaal segipaisatud maasikataimi nähes kuigi õnnelik on.

·       Ta kasutab ka teiste hoove oma hädade tegemiseks – jah, nii on, ja oma aiast võõra kassi „jälgi“ leida pole meeldiv.

·       Ta kraabib aias olevaid esemeid. Kas kassiomanik ise oleks õnnelik, kui leiab eest rikutud aiamööbli?

·       Ta ronib võõrasse lapsevankrisse. Isegi kui olete kassiomanik, kas oleksite meeldivalt üllatunud, kui mõni võõras kass teie lapsevankrisse roniks või seda märgistama asuks? Vaevalt.

Kuigi näiteid saaks tuua veel, on ehk eeltoodu põhjal saanud selgeks, et teile kallis koduloom ei pruugi teistele samapalju rõõmu tuua. Te vastutate oma kassi tegude eest samamoodi nagu koeraomanik vastutab oma koera tegude eest.

Kui valda laekub kaebus, oleme sunnitud tellima kassi püüdmise. Mitte et meile kassid ei meeldiks, vaid seda nõuab seadus. Samuti on kehtestatud ka koerte ja kasside pidamise eeskiri, mis ütleb selgelt, et nii kass kui ka koer peavad püsima loomaomanikule kuuluval territooriumil. Loomaomanik vastutab selle eest, et tema loom ei ohustaks inimesi ega tekitaks neile kahju (sh varalist).

Kinnipüütud kass võib sattuda varjupaika. Kui kassil puudub mikrokiip või selle andmed ei ole lemmikloomaregistrisse LLR (www.llr.ee) kantud, võib kassi tagastamine osutuda keeruliseks ja tõenäoliselt veedab lemmik pikema aja varjupaigas kui seda kiibitud ja registreeritud kass. Siit tulenevalt on ka väga soovitav oma kassile paigaldada mikrokiip ja registreerida lemmikloomaregistris LLR. Registreerimine on tasuta ja seda saab teha omanik ise või vallavalitsuse abiga. Rohkem infot www.rae.ee/lemmikloomad. Kasside kiipimine ja registreerimine on soovituslik, koerte puhul on see kohustuslik.

Kokkuvõttes tahaksimegi südamele panna – hoidke oma lemmikud oma kodus, oma aias ja arvestage naabritega. Kui lemmik paneb plehku, siis kiibitud ja registreeritud loom saab oma koju tõenäoliselt kiiremini tagasi.