Õpiränne Slovakkia mesinike juurde andis väärt kontakte ja põnevaid ideid

MTÜ Alustame Algusest ja Slovakkia Mesinike Liidu koostööprojektina toimus Erasmus+ rahastusel õpiränne, millest mul oli tore võimalus osa võtta. Nimetatud MTÜ on registreeritud Rae valda ja mina olin selles projektis MTÜ koduvalla esindajana. 

Osaleda said need, kelle töö või tegevus on seotud lastega. Näiteks mesinikud, kes võtavad oma mesilates vastu lastegruppe, või koolide ja lasteaedade töötajad, kes ootavad külla mesinikke, et lastele teemat rohkem tutvustada. Rae vallas on palju koole ja lasteaedu, ning mina saan olla vahelüli lasteasutuste vahel ja viia neid kokku mesinikega MTÜ Alustame Algusest kaudu. 

Õpiränne algas 31. märtsil, kui alustasime vahva 24-se reisiseltskonnaga bussisõitu Eestist Slovakkiasse. Juba esimesel päeval pidid kõik osalejad end bussis oleva raadiomikrofoni kaudu tutvustama. Pärast seda olime nagu vanad sõbrad, kes tahtsid ja oskasid üksteisega suhelda. Meid oli ju igalt poolt üle Eesti: Setomaalt, Võrumaalt, Hiiumaalt kuni Viru- ja Harjumaani välja. Ootusärevad ja õpihimulised reisijad lootsid eelolevatest päevadest palju uut infot, tarkusi ja ideid – ja me ei pidanud pettuma.  

 

Mida kuulsime ja nägime Slovakkias 

Esimene koht, kuhu Slovakkias suundusime, oli Povina mesinduskeskus, mis oli väga uhke. Seal oli aktiivse eestvedaja ja kogukonna toel rajatud suurepärane puuskulptuuridega aed, kuhu oli muuhulgas mahutatud uskumatult palju erinevat tüüpi mesitarusid. Aias olid ka lihtsad ja huvitavad õppestendid. Keskus oli hea näide sellest, kuidas kogukond tegutseb üksmeelses koostöös. Kohal olid ka mitmed mesinduskogukonna liikmed, kes jagasid oma tarkusi erinevates tegevustes. Väga huvitav oli näiteks „juustupatsi“ valmistamine.   

Järgmisena külastasime mesinikku, kes eelmisel aastal ka Eestis käis. Jaroslav koos abikaasaga tutvustasid oma tegevusi. Neil oli ka väike armas poekene, kust sai osta kohalikku mett, veini, komme.  

Slovakid oskavad end turundada ka mesindusvaldkonnas. Meil oli kohtumine firmas „Medolandia APIMED“. Nautisime suurepäraseid roogi ning degusteerisime rahvusvahelistel võistlustel võitnud meejooke. Jalutasime erinevates ruumides, laes meekärjed ja gigantne meetilk läbimas mitmeid korruseid. 

Kolmandal Slovakkia päeval sõitsime Vcelarska Paseka Mesinduskeskusesse, mis on Slovakkias üks tunnustatumaid. Seal toimus meile meejookide valmistamise koolitus, kus võeti läbi kõik protseduurid. Boonuseks muidugi ringkäik keskuses, ajaloo ja muuseumiga tutvumine. Samasse päeva mahtus veel Jelka külla sõit, kus tutvusime apiteraapia majaga ja vaatasime vesiveski tööd. 

Neljanda õppepäeva märksõnad olid külakeskus ja kogukonnaruumid, kus koostöös tegutsevad nii lasteringid kui päästeteenistus. Meie lustisime seal muuhulgas ka rollimängus, kus oli teemaks elu mesilastarus. Iga osaleja pidi teadma, mis päriselt mesitarus toimub, alustades emasmesilase, nukkude, toitjate, leskede, koristajate ja valvurite tegevusest ning lõpetades sellega, et mis juhtub siis, kui tarru saabub vaenlane – herilane. 

Koolituse viimaseks kohaks oli Pod Banosomi kutsekeskkool. See kool töötab 7 päeva nädalas, 50% teooria ja 50% praktilised tööd. Kõigil lõpetajatel on võimalik omandada Slovakkia Kaubandus-Tööstuskoja tunnistus, mida aktsepteeritakse Euroopa Liidu riikides. Valdkonnad: põllumajandus, toiduteadus, maaelu arendamine, agroturism, haljastus, künoloogia, aiandus, majandus ja ettevõtlus. 

Kokkuvõttes jäin õpirändega Slovakkiasse väga rahule. Mida sealt kaasa sain? Palju uusi ja huvitavaid kontakte. Põnevad diskussioonid bussis. Rohkelt õppimist ja natukene puhkust käsikäes. Ka palju uusi ideid, mida saab loodetavasti Rae valla huvides ka ellu viia!

MTÜ Alustame Algusest on loodud Koolituskeskusena juba aastal 2006. Registreeritud Rae valda, kuid tegevuste ulatus on üle-eestiline ja ka erinevad tegevused Euroopas. Nendega saab tutvuda MTÜ kodulehtedel www.mesilaspere.com või www.maaelureisid.ee     

Foto: Kai Lasn