Oktoobris toimus inspireeriv Erasmus+ õpiränne Saksamaale, mis pakkus võimalust osaleda mitmekesistes õppetegevustes mesinduse valdkonnas ja tutvuda Saksa kultuuri ning ajalooga. Programmi korraldas MTÜ Alustame Algusest ning rahastas Erasmus+.
Õpiränne keskendus mesinduse õpetamise oskuste arendamisele, tutvustades erinevaid õppemeetodeid ja pakkudes praktilist kogemust Saksamaa mesinduspraktikas. Kõik tegevused toimusid eesmärgiga arendada koolitajate teadmisi ja oskusi, et neid ka Eestis rakendada.
Kogu teekonna vältel Saksamaale arutles vahva reisiseltskond erinevate teemade üle, sh meie koolitusrolli ja varasemate õpikogemuste üle. Lisaks jagati oma teadmisi ja rõõmustati, et meil on võimalik nii erinevate koolitusmeetodite abil oma õpikogemusi rikastada.
Esimene päev Saksamaal algas hansalinn Lübeckis, kus tutvusime nii linna kultuuriga kui ka uurisime meesortide ja -hindade kujunemist erinevates välja-
panekutes. Tegime ettevalmistusi eelseisvaks mesinike päevaks ja valmistasime ette Eesti mesindust tutvustavat rikkalikku väljapanekut.
Tutvustasime Eestit, meie mett ja käsitööd
Teisel päeval osalesime Brandeburgi liidumaa mesinike meepäeval, kus tutvustasime Eestit, meie mett ja käsitööd. Samal ajal analüüsisime teiste osalejate strateegiaid ning nende rakendamise võimalusi Eestis, saades väärtuslikke kogemusi mesinduse nõustamise ja turunduse arendamiseks. Üllatuslikult kutsuti mind ka lavale sadade inimeste ette fortuunaks. Auhindade loosimise hetked ja publikuga jagatud rõõm olid eriliselt nauditavad.
Kolmandal päeval külastasime Berliini linnamesindust, kus tutvusime sotsiaalset kaasatust edendavate mesindusprogrammidega. Eriti põnev oli kooliaed, kus suurlinna keskkonnas toetatakse laste loodusharidust – lapsed õpivad loodust tundma mesitarude ja peenarde hooldamise kaudu. Saime väärtuslikke kogemusi ja näpunäiteid kooliaia juhtimise ning sealsete tegemiste kohta.
Järgmisel päeval osalesime õppepäeval Berliini Vabas Ülikoolis, kus professor Randolf Menzel jagas loengul ja vaatluspraktikal oma teadmisi mesilaste õppimisest ja mälust. Tuntud neuroteadlasena uurib Menzel, kuidas mesilased tajuvad ja töötlevad infot ning navigeerivad oma keskkonnas, pakkudes väärtuslikke teadmisi nii mesilaste kui ka laiemalt närvisüsteemide toimimisest.
Külastasime ka Berliini botaanikaaeda, kus arutlesime mesinduse ja taimekasvatuse omavahelise sünergia võimalikkuse üle. Botaanikaaias oli ka mesila, kus uuritakse mesilaste käitumist ja nende rolli ökosüsteemis. Samuti saavad külastajad seal õppida mesilaste tähtsuse ja nende elu kohta.
Õpirännaku järgnevate päevade jooksul oli aega tutvuda ka Saksamaa kultuuriväärtustega. Külastasime Magdeburgi, Bremeni, Hamburgi, mis on kõik olulised Hansa Liidu linnad. Jalutuskäik oli ka Potsdami lossipargis. Iga linnaga tutvumine oli võimalus uurida ajalugu ja kaubandusvõrgustike jälgi, mis on olulised ka Eestis.
Õpiränne aitab arendada mesindusoskusi ja luua koostöövõimalusi riikide vahel
Tagasiteel koju tegime kokkuvõtteid õpirände käigus omandatud teadmistest ja arutasime, kuidas rakendada saadud teadmisi – nii praktilisi koolitustehnikaid kui ka kultuurilisi kogemusi kodustes koolitustes.
Õpirändel osalemine andis mitmekesise kogemuse. Eriti väärtuslikuks pean praktilisi tegevusi, nagu meepäeval osalemine ja linnamesinduse külastamine, kus oli võimalus näha, kuidas teised riigid kasutavad mesindusega seonduvat kui sotsiaalse kaasatuse vahendit.
Kokkuvõttes on Erasmus+ õpiränne väärtuslik kogemus, mis aitab arendada mesindusoskusi, avardada kultuurilisi piire ja luua koostöövõimalusi eri riikide vahel.
Asutamisel on Põhja-Harju piirkonna mesindusklubi. Huvi korral saatke e-kiri aadressile mesilaspere@gmail.com või küsige lisainfot Mariannelt telefonil 502 9006. MTÜ Alustame Algusest mesindusalase tegevuse kohta leiate rohkem teavet kodulehelt www.mesilaspere.com.
Foto: Loo autor Brandeburgi Liidumaa mesinike meepäeval laval fortuunana auhindu loosimas. Foto: erakogu