Peetri Jooks üllatab TFK lapsevankrijooksuga  

 

Eesti taasiseseisvumispäeva eelõhtul, 19. augustil täitub Peetri alevik jooksjatega. Teist aastat järjest toimuva Peetri Jooksu programm pakub spordirõõmu igas vanuses osalejatele. Korraldajatel on varuks paar olulist uuendust.

Esmakordselt Eestis antakse eraldi start TFK lapsevankrijooksu 5 km pikkusele distantsile, kus osaleda saavad vaid lapsevankriga jooksjad/kõndijad. „Saime idee välismaalt, kus sarnaseid üritusi on aastaid korraldatud. Kuna Rae vallas elab palju noori peresid, kus sirgub omakorda palju väikeseid lapsi, siis sobib selline jooksuvõistlus siia väga hästi,“ lausub Peetri Jooksu peakorraldaja Margus Merivälja. „Teeme lapsevankriga jooksjatele, kelleks võib olla ka isa või vanavanem, eraldi stardi, et nad saaksid rahulikult omas tempos kulgeda. Eesmärk on tuua stardijoonele vähemalt sada lapsevankrit. Lapsevanemad, kes ei oma spetsiaalset jooksukäru, on oodatud distantsi läbima kõndides. Jooksu peamine eesmärk on sportlik ajaviide ja seetõttu ei võta me ka aega.“

Lühike distants pikemaks

Pisut on muutunud ka lühikese distantsi ehk heategevusjooksu marsruut. Võrreldes eelmise aastaga on distants 250 meetrit pikem ehk täpselt viis kilomeetrit – korrigeeriti Peetri Selveri juures asuvat lõiku. „Sel aastal saab joosta uuel Vana-Tartu maantee kergliiklusteel, mis lisab võistlusele turvalisust,“ täpsustab Merivälja.

Apollo Kino heategevusjooksuga, mille patroon on tuntud telenägu Roald Johannson, kogutakse raha 9-aastase Hanna-Liisa unistuse täitumiseks – iseseisvalt kõndima hakata. Hanna-Liisa on raske puudega laps, kes sündis seljaajusonga ja vesipeaga. Tüdrukut opereeriti songa tõttu juba ühepäevaselt ning vastsündinute osakonnas sai ta diagnoosiks Arnold-Chiari sündroomi.

Tänu meditsiinilistele sekkumistele arenes tüdruk eakohaselt – ta on oma elu jooksul käinud kümnekonnal operatsioonil ja talle on paigaldatud ajušunt. Veel aasta tagasi oli Hanna-Liisa võimeline iseseisvalt liikuma spetsiaalsete jalatugedega. Siis vajas ta aga mõlema põlve opereerimist, mille tagajärjel on tüdruk hetkel ratastoolis. Et Hanna-Liisa oleks taas võimeline iseseisvalt liikuma, on oluline, et ta saaks järjepidevalt füsioteraapiat. Apollo Kino heategevusjooksu igalt osalustasult toetatakse Hanna-Liisa ravi viie euroga. Eelmisel aastal koguti raske liikumispuudega 8-aastase Jani toetuseks 1500 eurot.

Kui lühikese distantsi osalejad teevad Peetrile sisuliselt tiiru peale, siis põhidistantsi läbijad põikavad ka Järvekülla. Kiireid aegu soosiv 10 km rada on jäänud samaks.

Peetri kooli staadionil toimuvad Pom’beli lastejooksud kuni 12aastatele huvilistele. Ajavõtuta lastejooksude stardid antakse vanuseklasside kaupa ja kõikidel tuleb läbida üks 250 m pikkune ring.

Ajavõtuga Retlari noortejooks (sündinud aastatel 2000–2007) toimub 5 km distantsil. Start antakse ühel ajal, kuid ajavõtul arvestatakse erinevate vanuseklassidega. Osaleda võivad ka nooremad, kuid ainult piisava treenituse ja lapsevanema kirjaliku loa alusel. Lisaks täiskasvanutele on korraldajad sel aastal tellinud erikujundusega medalid ka lastele ja noortele.

Võistluskeskuses avatakse laupäeva keskpäeval Peetri Jooksu EXPO, kus on väljas erinevad kaupmehed ning lapsed saavad sõita poniga ja lustida batuutidel.

Tanja tasuta kontsert

Esimesel Peetri Jooksul oli pool tuhat osalejat, seekord loodavad korraldajad spordisõprade hulka kahekordistada. Rae valla elanikele kehtib Peetri Jooksu kodulehe kaudu registreerides 20protsendiline soodustus, selleks tuleb enne maksmist sisestada allahindluskood „RAEVALD“.

Eelmise aasta parimaks uueks jooksuvõistluseks valitud Peetri Jooks tahab ka sel aastal eristuda suurejoonelise meelelahutusprogrammiga. Igal kilomeetril asuvates meeleolupunktides astuvad üles bändid, muusikud, tantsutüdrukud ja diskorid. Võistluslinnakus loob meeleolu DJ Erkki Sarapuu. Võistlust kommenteerib suurte kogemustega Riho Järvelainen. Õhtule paneb särtsaka punkti kell 20 algav popartisti Tanja tasuta live-kontsert. Meeleolukast jooksupeost ja sellele järgnevast kontserdist on oodatud osa saama kõik.

Ühtlasi ootavad korraldaja oma ridadesse vabatahtlikke, kes aitaksid jooksu korraldusele kaasa. Andres Kalvik

LIIKLUSINFO 

ÜHISTRANSPORT

Bussiliin nr 121 Tallinn–Peetri–Tallinn suunatakse 19. augustil vahemikus kell 14.40–19.50 ümbersõidule mööda Mõigu teed ja Peetri teed. Peatuste Peetri kool ja Uusmaa asukohad on muudetud ning tähistatud ajutiste liiklusmärkidega.

Ühistranspordiga tulijad saavad Tallinnast Peetri Jooksule bussiga nr 121 (Peetri Kooli peatus) või kesklinnast bussiga nr 2 (Kaabli peatus).

LIIKLUSKORRALDUS

Jooksumarsruudil on liiklus suletud või häiritud kell 14–21. Liikluseks on täielikult suletud Pargi tee ja Küti tee (Pargi tee ja Mõigu tee vahelisel alal). Ümbersõit on vastavalt märgistatud. Liiklust piiratakse lühiajaliselt liiklusreguleerijate poolt Peetri teel, Kuldala teel ja Aruheina teel. Tekib lühiajalisi seisakuid.

Vana-Tartu maanteel kehtib kiiruspiirang 30 km/h ning tekib lühiajalisi seisakuid seoses jooksjate teeületustega.

Kindluse tee, Liiva tee ning Vana-Järveküla tee on liikluseks avatud, kuid kehtivad kiirusepiirangud ning võib tekkida lühiajalisi seisakuid.

Häälinurme tee ja Mõigu tee on liikluseks avatud, kuid kehtivad kiirusepiirangud ning võib tekkida lühiajalisi seisakuid.

PARKIMINE

Parkimine toimub selleks ettenähtud parkimisaladel, kus abistavad liikluskorraldajad. Võistluskeskusele lähim ja suurim parkla asub Küti tee 4 ja 6 kinnistul, kuhu pääseb ligi Vana-Tartu maanteed ja Küti teed pidi. Samuti saab parkida Aruheina lasteaia kahes parklas, Rae Keegli parklas ja Selveri parklas. Palume jälgida ajutisi liikluskorraldusmärke ning mitte parkida jooksurajale ja peatumist keelavate märkide mõjualas. Jälgida tuleb liiklusreguleerija märguandeid.

 

Foto: erakogu