Pildiküla 65

Imekaunil septembrikuu viimasel nädalavahetusel, mil ilm oli rohkemgi veel kui suvine, tuldi Pildiküla mänguväljakule kokku, et tähistada järjekorras juba 65. aastaringi täitumist küla esimese kodu rajamisest. Kuna tegu on siiski veel ärevate aegadega, sai ka see üritus korraldatud võimalikult passiivsena – ehk külalistel tuli vaid kohale tulla ja nautida pakutut (ja seda juba jätkus).

Võrreldes paljude meie valla küladega, on Pildiküla suhtelist noor ja värske. Elupaigana on aga see piirkond olnud atraktiivne läbi sajandite. Lähtuvalt mitmetest arheoloogilistest väljakaevamistest ning sealt kogutud leidudest, võime tõdeda, et sellel alal on elatud väga pikka aega. Seega peame end siiski juurtega külaks. Eriti veel seetõttu, et enamikes majades elavad nende ehitajad või vähemalt järeltulijad. Püüdes seda kõike väärtustada, kogusime kokku küla endistelt ja praegustelt elanikelt nende kodude saamislood. Lisasime loole sügavuse andmiseks leide meie aladel toimunud väljakaevamistelt ja kaunistasime tekstid paljude fotodega nii tänapäevast kui ka kaugematest aegadest. Nii saimegi kokku ühe tõeliselt erilise sünnipäevakingituse – kogumiku, mille eesmärk on anda ülevaade Pildiküla saamisloost ning asupaiga muistsest ajaloost: „Pildiküla raamat – ühe küla lugu läbi iga pere loo“.

Külavanema kiirele sissejuhatusele, peolistele pakutavale jahutavale Premia jäätisele ning mõtlemapanevale raamatuesitlusele järgnes aga võimas etteaste ansamblilt Dreamers, kes kostitas sünnipäevapeolisi hiliste õhtutundideni meeleolukate tantsulugudega läbi aastakümnete, tuues seeläbi tantsuplatsile jalga keerutama nii küla nooremad kui ka eakamad elanikud. Tantsupoognate vahepeal sai keha kinnitada maitsva tänavatoiduga Santa Maria mobiilsest takobussist ning joogipoolist teravate maitsete kõrvale pakkus BCD mobiilne kokteilibaar. Magusa suutäiega kostitas aga peolisi TULI Cateringi poolt kohale toodud 15 kg kaaluv imemaitsev peoteemaline tort.

Muidugi poleks seda kõike – ega isegi poolt sellest – olnud võimalik korraldada, kui poleks Harjumaa Omavalitsuste Liidu (HOL) korraldatavat kohaliku omaalgatuse programmi (KOP), tänu mille rahastusele sai üks väike küla pidada maha peo, mis pea võrdväärne mõne aleviku üritusega. Projekti omaosalusega toetas Rae Valla Alevike- ja Külavanemate Selts (RVAKS). Lisaks olid meil taaskord abiks meie superägedad ettevõtted naabrusest: elektriga varustas üritust Estanc AS ning elektri tarbimiseks vajalikud juhtmed ja lisaatribuutika tõi kohale Eventech OÜ. Rae vallavalitsuse ning noortekeskuse toetusel saime endale püsti panna ka suurüritusele kohase lava koos katusega. Jahutust pakkus sellisele suvisele ilmale kohaselt Premia Tallinna Külmhoone, kes kostitas meid aastapäeva puhul 3 kastitäie jäätisega ning hoiustada aitas seda Itaaliapitsa poolt laenuks saadud sügavkülmik.

KOP-i raames kirjutatud projekti eesmärgiks oli korraldada üritus, mis oleks nauditav nii küla noorematele kui vanematele elanikele. Leides seeläbi ühist kõlapinda ning turgutada küla ühtekuuluvustunnet. Tore oli ka lisaks praegu külas elavatele inimestele näha mitmeid eemale rännanud endisi elanikke. Lisaüllatust ja äratundmisrõõmu pakkus aga meie valitud ansambel ise. Nimelt on tegu siitkandi noortega, kellest mitmed käinud koos meie küla noorematega Jüri koolis ning kelle kaasakutsutud vanavanemad meie külast veel mitmeid kauaaegseid tuttavaid eest leidsid. Seega projekti tunnuslause „Muusika meid ühendab!“ sai sõna-sõnalt täidetud.

Pildiküla kunagine külavanem Janek Ljäkin on väga tabavalt kunagi oma kõnes öelnud, et küla on kui mesipuu või sipelgapesa, kus igal liikmel on täita oma ülesanne. Küla kui kogukond toimib ainult siis hästi, kui igaüks meist annab oma panuse küla tegemistesse ega näita üles ükskõiksust ja hoolimatust teiste liikmete suhtes. Seda mõtet tahame edasi kanda ja loodame siiralt, et üha uusi ideid, ja mis veelgi tähtsam – ideede teostajaid, astub elanike hulgast esile ja juba järgmine, 66. sünnipäev saab taaskord meeleoluka ülesehituse.

Seniks aga kõike ilusat ning jäägem ikka „negatiivseteks“!

(Aanu Rutov, Kädi Kuhlap, Siret Rätsepp, Anu Roop ja Kuldar Nurk)