Räägime lastest: kus, kellega ja miks?

Tänapäeva kiires ja inforohkes ühiskonnas tehakse juttu aina enam meie inimeste vaimsest tervisest – kuidas hoida iseennast ning oma perekonda ja lapsi? Me eestlastena pole harjunud rääkima, eriti muredest ega ka rõõmudest. „Räägime lastest“ metoodika loob aga suurepärase võimaluse rääkida omavahel kõigest ilma hinnanguid andmata.

 

Mis on „Räägime lastest“?

See on vanemlikkust toetav ja laste vaimse tervise raskusi ennetav lähenemisviis. Metoodika eesmärk on pakkuda peredele tuge, et vältida igapäevaste väikeste takistuste muutumist suurteks probleemideks. „Räägime lastest“ vestlus aitab vanematel ja lastel rääkida olulistest teemadest, mis mõjutavad nende igapäevast elu, ning leida parimaid lahendusi ja toetust.

 

Kuidas „Räägime lastest“ vestlus toimub?

Vestluse keskmes on lapse heaolu ja areng, arvestades lapse igapäevaelu nii kodus, lasteaias, koolis kui ka sõpradega. Vestluse käigus kaardistatakse ühiselt kõik pere tugevused, aga ka haavatavused. See loob soodsa võimaluse koostööks ja heaolu edendamiseks ning probleemide ennetamiseks. Just ennetamine ongi „Räägime lastest“ metoodika eesmärk.

 

Miks osaleda „Räägime lastest“ vestlusel?

„Räägime lastest“ vestlus aitab kaasa lapse üldisele heaolule ja arengule, pakkudes talle vajalikku tuge ja tähelepanu. Vestluse kaudu saavad vanemad võimaluse mõista lapse olukorda ja vaadet peres ning leida erinevaid viise lapse toetamiseks. „Räägime lastest“ toetab ühiste arusaamade tekkimist vanemate, lapse ja teiste lapse jaoks oluliste isikute vahel.

Lapsevanemad on pärast vestlusi öelnud: „Hea tunne oli peale vestlust – oli tunne, et tõesti keegi hoolib!“; „Ma ei teadnudki, et mu naine nii võib mõelda!“; „Üle pika aja saime mehega rahulikult oma pere asjadest rääkida – ma ei teadnudki päriselt tema mõtteid!“

 

Rae vallas on „Räägime lastest“ kasutajakoolituse läbinud üle 30 spetsialisti

Rae vallas on „Räägime lastest“ metoodika kasutajakoolituse värskelt läbinud kaks koolitusgruppi ja kokku üle 30 spetsialisti. Osalenute hulgas oli spetsialiste Rae sotsiaalkeskusest ja Rae noortekeskusest; Kindluse, Järveküla, Lagedi ja Jüri koolist; Assaku, Lagedi, Aruheina, Järveküla ja Võsukese lasteaiast. Huvi korral saavad vanemad oma lapse koolist või lasteaiast uurida võimaluse kohta läbida „Räägime lastest“ vestlus.

Võsukesest osales koguni 11 õpetajat ning lasteaial on uueks õppeaastaks juba kindel visioon, kuidas antud metoodikat igapäevaselt oma töös kasutada. Võsukeses lasteaiateekonda alustavate laste vanematel on esimene „Räägime lastest“ vestlus juba enne seda, kui laps tuleb lasteaeda – et luua nn alustala heale ja usalduslikule suhtele ning edaspidi seovad õpetajad „Räägime lastest“ vestlused arenguvestlustega. Rae vallas on olemas ka „Räägime lastest“ koolitaja, kes saab läbi viia uusi kasutajakoolitusi õpetajatele ja tugispetsialistidele.

Eestis juhib „Räägime lastest“ metoodika rakendamist Peaasi.ee ning koolituse korraldust toetas Colonna Heategevusfond. Täpsemalt saab metoodika kohta lugeda siit: https://peaasi.ee/raagime-lastest/. „Räägime lastest“ vestlused on lastevanemate jaoks tasuta.

Anni Purge on Võsukese ja Taaramäe lasteaia eripedagoog ning „Räägime lastest“ koolitaja. Mari Raud on Rae valla spordi- ja rahvatervise spetsialist.

Foto: erakogu