Rae fond ulatab abikäe haigekassa toetuseta jäänud vähihaigetele  

 

Sel sügisel tähistab Rae valla elanike abistamiseks loodud Rae fond oma esimest sünnipäeva. Selle üks algatajatest Bärbel Salumäe räägib kogukonnale tekitatud fondist lähemalt.

Eelmisel sügisel levis kulutulena üle Eestimaa lugu väikesest Annabelist, kellel avastati 2016. aasta novembris närvisüsteemiga seotud kasvaja neuroblastoom. Kasvaja avastamise hetkeks oli see endale võtnud poole tüdruku rindkerest, painutanud kõveraks selgroo ning surunud kokku ühe kopsu. Võitluses vähiga sai väike vapper tüdruk kuus kuuri keemiaravi, käis rindkere operatsioonil, mille järgselt tehti talle kõrgdoos keemiaravi koos luuüdi siirdamisega, mis tipnes neljanädalase kiiritusravikuuriga.

Lõplikuks haiguse seljatamiseks vajas Annabel veel 172 000 eurot maksvat efektiivset uut ravimit, mille hüvitamisest aga haigekassa keeldus.

Õnneks tõttas siin appi vähiravifond Kingitud Elu, mille algatatud kampaaniaga kutsuti Eesti inimesi toetama Lagedi tüdruku võitlust ühe karmima lastehaigusega.

Samal ajal elas väikese tüdruku võitlusele täiest hingest kaasa Rae vallavolikogu liige Bärbel Salumäe. „Et kindlustada Annabeli raviks vajaliku summa kogumine, pöördusin kampaania esimesel päeval Rae kultuurikeskuse poole ja tegin ettepaneku korraldada vähiravifondi toetuseks eraldi Rae valla sisene heategevusaktsioon,“ räägib Salumäe.

Seda, kuidas meediakajastused väikesest võitlejahingest inimesi puudutasid, ei osanud aga keegi oodata. Loetud päevadega kogunes pahalasega kimpus tüdruku toetuseks üle kolmesaja tuhande euro. Bärbel Salumäe uskus, et suurem osa rahast suudetakse kokku koguda, kuid ei uskunud, et nii kiiresti ja veel pea kahekordne summa.

„Kiire asjade käik oli positiivselt üllatav, tõeliselt rõõmustav ning inspireeris fondi loomisega nii mind ennast kui Toomas Aru ja Kristi Aru lõpuni minema hoolimata sellest, et Annabel lisakampaaniat enam ei vajanud. Vähiravifondi Kingitud Elu juurde loodud Rae valla elanike jaoks asutatud heategevusfond alustaski eelmise aasta 21. novembril Rae vallavolikogu istungil. Palusin kõigil Rae vallavolikogu liikmetel teha oma südametunnistuse järgi annetus Rae fondi ning järgnevatel päevadel õnnestus meil fondi seemneks panna idanema 353 eurot,“ meenutab Salumäe aastataguseid sündmuseid.

Salumäe sõnul on fond loodud eesmärgiga aidata vähki põdevaid kohaliku valla elanikke, kelle kulusid haigekassa erinevatel põhjustel ei hüvita. Fondi rahavarude suurendamisesse saavad panustada kõik valla elanikud ja ka väljaspool valda elavad inimesed. Samuti ettevõtted, mis otsivad võimalust heateoks nii jõuluajal kui näiteks firma juubeli tähistamisel.

„Meie vallas on palju häid inimesi ja tublisid ettevõtteid, kes on kinnituseks tugevast kogukonnast. Ettevõte Hyrles palus 10. tegutsemisaasta tähistamisel kõigil oma sünnipäeva külalistel just Rae fondi annetus teha. Samuti tegid annetuse Lagedi Kandi Kodukohvikutepäeva kohvikupidajad ning minul endal on igakuiseks heateoks sõlmitud püsikorraldusleping. Ka Lagedi kool korraldas Annabeli pere toetuseks heategevusürituse,“ kiidab Salumäe annetajaid.

Fondi ellukutsuja unistab sellest, et Rae vallas ei oleks ühtegi inimest, kes peab vähiga võitlema. Kuid juhuks, kui see siiski juhtub, võiks fondi olla kogunenud valla enda inimeste ja ettevõtete abiga piisav summa, et ei peaks hakkama üleriigilist kampaaniat tegema.

Fond on annetusteks avatud igal ajal, toetamiseks tuleb sobiv summa kanda SA Hille Tänavsuu Vähiravifondi Kingitud Elu arveldusarvele lisades märksõnaks „RAE“. Toetusi kogutakse avalikult ka kõigil Rae kultuurikeskuse poolt korraldatud sündmustel.

SA Hille Tänavsuu Vähiravifondi Kingitud Elu arveldusarved:

Swedbank: EE212200221059073061

SEB pank: EE211010220228917224

LHV pank: EE137700771001442514

Danske pank: EE133300332166860001

Nordea pank: EE591700017003638161
 

Vähi seljatanud võitleja hingega Annabel unistab lauljakarjäärist

Tuhandeid inimesi heategevuseks innustanud Annabel läks sel sügisel teise klassi ning kosub usinalt augustikuus toimunud seljaoperatsioonist.

„Annabel on väga vapper! Pärast viimast operatsiooni, mille käigus paigaldati tüdruku selgroogu rida vardaid, oli ta kolmandal päeval jalul ning viiendal tahtis juba tõukerattaga sõitma minna,“ räägib Annabeli ema Marianne Lõhmus.

Kuna raske haigus on jätnud oma jälje, on osaks pere igapäevast regulaarsed kontrollid arstile, immuunsuse tugevdamine, füsioteraapia, hingamisharjutused ja palju muud. Kuid võidetud pahalase kõrval on need väikesed mured ning asjad, millega paljud teisedki pered igapäevaselt tegelevad.

„Vati sees me teda ei hoia, sest laps on laps ja rõõmu peab ka olema,“ teatab ema, kelle sõnutsi on kogemus muutnud Annabeli äärmiselt tähelepanelikuks, mõistvaks ja hoolivaks olukordades, kus mõni täiskasvanu seda ei taipakski.

Teises klassis käiva tüdruku lemmikuks on kunstitunnid ning loodusring, kus saab põnevaid asju meisterdada. Just käeline tegevus on viimastel aastatel aidanud pikki päevi õhtusse saata ning see on talle siiani südamelähedane.

„Eneselegi märkamatult joonistavad ka emme-issi juba ükssarvikuid, lendavaid ponisid ja teisi sarnaseid tegelasi,“ muigab Annabeli ema.

Väga meeldib Annabelile veel laulda ja nii juhtubki, et tihti korraldab ta perele ja sõpradele kodukontserte. Tuleviku lauljakarjääriks valmistub tüdruk Mamma Mia laulustuudios.

„Meie südameis on mõõtmatu tänulikkus, et me nii kaugele oleme jõudnud – Annabel on olnud juba aasta pahalasest vaba! Aasta on saanud mööda ka sellest, kui meie lugu meediasse jõudis. Meenutades seda oktoobrikuu õhtut, kus koos esimese lumega saabus ööpäevaga Annabeli raviks vajalik raha, oli see tõeline emotsioonide virr-varr. Siiani ei ole seda tunnet võimalik kirjeldada. Meil on ääretult hea meel, et sellest kõigest sündis ka midagi suuremat – uue ravimi haigekassa nimekirja lisamine, fondidele tähelepanu juhtimine ja lasteea vähi teadvustamine ühiskonnas. Neid lapsi ja peresid on väga palju, kelle lood meediasse ei jõua, kuid kes on rohkelt tuge ja lootust saanud ka meid aidanud Kingitud Elu ja Eesti Vähihaigete Lastevanemate Liidult.“