Rae koolimajas toimetab kohalik kogukond kõrvuti loomeinimestega üle maailma

Septembris 1933. aastal valmis põllulagendikul Vaskjalas küla kõige uhkem ja kaasaegsem hoone, koolimaja. Kuusehekki siis ei olnud ja läikiva, särava plekk-katuse ning kõrgete akendega hoone paistis kaugele üle välja. Kes oskab vaadata, siis kollane maja on praegugi Jürist Arukülla viivalt teelt üle teeäärse kuuseheki näha. 
 
Aastal 1970 lõpetati koolimajas õppetöö, seda jätkati Lehmja koolis  ja alates 1980. aastast Jüri Keskkoolis. Koolimaja ruumid seisid aastaid eesmärgistatud tegevusteks kasutamata ja klassiruumides oli vaid panipaigad. 
 
Tänu külaliikumise hoogustumisele 2000. aastate algusest on koolimaja taas uksed avanud ja muutunud ümbruskonna külakogukondade kohtumispaigaks. Seal tegutseb ka Vaskjala Loomeresidentuur, mis on mõeldud loovinimestele üle maailma. Nii elab ja tegutseb koolimaja teisel korrusel juba seitse aastat mõni loovinimene, kes otsib inspiratsiooni koolimajast ja ümbritsevast keskkonnast. Kunstnike ja nende loominguga on võimalik kohtuda avatud uste päevadel, tuleb vaid jälgida Rae Kultuurikeskuse Vaskjala Loomeresidentuuri reklaami.  
 
Rae koolimajas peetakse külakoosolekuid, kokkusaamisi, külapäevi, jõulupidusid, toimuvad huviringide tegevused, korraldatakse kontserte, lastelaagreid ja paljusid muid lahedaid tegevusi. Tegusad aastad olid 2012–2015, mil MTÜ Rae Koda aktiivgrupi eesvedamisel korrastati esimesed ruumid. 2017. aastast kuulub Rae koolimaja Rae Kultuurikeskuse haldusalasse, mis võimaldas esimese korruse kõik kolm klassiruumi, saali ja lava tervikuna erinevateks tegevusteks kasutusele võtta. Nii sai Rae koolimaja uue eesmärgistatud ja tähendusliku staatuse. 
 
Rae koolimaja – Vaskjala küla tõmbekeskus 
 
Rae koolimaja võib pidada Vaskjala küla tõmbekeskuseks. Me oleme valla ainuke küla, millel on igal aastaajal olemas oma soe hubane koht kokkusaamiseks. Vaskjala külaseltsiga oleme koolimajja soetanud keraamikaahju, foto- ja videotehnikat, et edendada huvitegevust kodukohas. Siinsest multimeediaringist on võrsunud ka Vaskjala külast pärit valla populaarne fotograaf Ott Kattel. Rae koolimajas tegutseva kangatoa juhendaja on pikaajalise praktikaga Ülle Asur Tallinnast. Aktiivselt kangatoas tegutsevad naised tutvustavad ja näitavad huvilistele hea meelega enda loodud ilu. Aeg-ajalt leidub ka Vaskjalas resideeruvate kunstnike hulgas kangastelgede kasutamise huvilisi. 
 
Kodukultuuri-alased kursused, mida korraldati Rae vanas koolimajas juba 1920ndail ja 30ndail, jätkavad praegugi tegevust.  
 
Aastatega on populaarseimaks tegevuseks saanud aga keraamikaring. Üheks ringi peamiseks eesmärgiks on kohaliku kogukonna ühendamine. Nelja ja poole aastaga on tundides osalenud sadu inimesi – lapsi, eakaid, mehi ja naisi. Keraamikaringid toimuvad kaks korda nädalas, pakkudes nii loovuse väljendamise kui ka ühise aja veetmise võimalust. Lisaks regulaarsetele tundidele proovitakse keraamikat teha ka sünnipäevapidudel ja töökollektiivide kokkusaamistel. Sellistelt sündmustelt on mitmed uued liikmed meie juurde tee leidnud. 
 
Üle maailma kunstnikke kokku toov Vaskjala Loomeresidentuur ja nende väga erinäolised kunstiteosed ning põnevad loomingulised protsessid inspireerivad ka meid keraamikaga tegelemisel. See sümbioos erinevate kunstivormide vahel rikastab selle maja elu ja avardab meie kõigi loomevõimalusi. 
 
Keraamika huviringi juhendaja Mari Sarik kutsub kõiki huvilisi liituma meie ringiga ja kogema isiklikult keraamika võlusid kaunis ja rahulikus Rae koolimaja keskkonnas. Rohkem infot Facebooki lehel: Keraamika tuba. 
 
Rae koolimajas tegutsevate erinevate ringide kohta leiab infot veebilehelt www.kultuur.rae.ee/ringid.  
 

Ilmub mahukas ja põhjalik raamat Vaskjalast
 
Rae koolimajal täitub septembris 91 aastat. Vaskjala külaseltsil on hea meel kuulutada, et Varje Malsroosil on valmis saanud mahukas ja põhjalik raamat Vaskjalast. 
 
Vaskjala külaselts soovib Rae koolimaja sünnipäeval esitleda külarahvale ja teistele vallaelanikele ajaloo- ja mälestustekogumit, mis on talletatud kaunisse raamatusse. Varje Malsroos sidus Vaskjala kogukonna kaasabiga sellesse mosaiigitükikestena kokku Vaskjala ja külaga piirnevate alade ajaloolise voolamise muinasajast kuni tänase päevani. 
 
Kutsume kõiki, kes tunnevad kodukoha ajaloo vastu huvi pühapäeval, 8. septembril 2024 algusega kell 15.00 Rae koomajja, Ussiaugu tee 20 raamatu „Vaskjala“ esmaesitlusele.  Võimalik osta endale raamat ja saada autorilt autogrammi! 
 
 
Vaskjala loomeresidentuur kui osake maailma kunstiökosüsteemist 
Niina-Anneli Kaarnamo, Vaskjala loomeresidentuuri koordinaator 
 
Copper Leg Art Residency ehk Vaskjala Loomeresidentuur on kohtumispaik loovatele inimestele, sealhulgas visuaalkunstnikele, muusikutele, tantsijatele jt oma kunsti tegemiseks ja esitlemiseks. 
 
Copper Leg Art Residency võttis oma esimesed kunstnikud vastu 2018. aasta alguses avatud konkursi kaudu ja on sellest ajast alates olnud loov kodu enam kui sajale kunstnikule üle kogu maailma. Residentsi haldab Rae Kultuurikeskus, pakkudes oma residentidele majutust ja tööruume. Loomeresidentuur teeb koostööd ka kohalike underground-ürituspaikade ja galeriidega, nagu näiteks Tallinnas asuvad Galerii Metropol 6 m² & Metropol Kapp ja Cabaret Volta. 
 
Vaskjalas resideeruvate kunstnike tööde ja tegemistega saab tutvuda avatud uste päevadel ja töötubades, kava jälgimiseks hoidke silm peal Facebooki-lehel https://www.facebook.com/CopperLegResidency ja kodulehel https://copperleg.rae.ee/.  
 
Vaskjala Loomeresidentuur on üks 17-st organisatsioonist, mis on liitunud Eesti Loomeresidentuuride võrgustikuga LOORE. Uuri lähemalt:  https://www.loore.ee/.     
 

Miks on kunstiresidentuuri vaja?

Kunstiresidentuurid aitavad kaasa loovisikute mobiilsusele ja võimaldavad neil tegeleda oma tööga tavapärasest teistsuguses keskkonnas. Väga paljudele loovisikutele annab keskkonnavahetus uusi loomingulisi impulsse, avab uusi võimalusi, pakub nii erialaseid kui ka erialaväliseid kontakte. Mõnikord on loometingimused residentuuris paremad, kui on näiteks kitsaste koduste stuudioseinte vahel, mõne riigi kunstnikele on residentuur ka sõnavabaduse võimalus. Lisaks luuakse residentuurides uusi väärtusi, olgu siis füüsilises või ka sümboolses mõttes, mis lähevad korda sealses paikkonnas elavatele inimestele, ning neid väärtusi märgatakse ka väljaspool kunstivaldkonda.  
 
 
Foto: Rae koolimaja. Foto: Ott Kattel