Rae Noortekeskus otsib rahvusvahelisi kogemusi

Alates mullu septembrist Rae Noortekeskuse juhina töötav Mari-Liis Küüsmaa pingutab selle nimel, et lisaks Eesti- ja vallasisestele tegemistele saaksid meie noored ka rahvusvahelisi kogemusi.

Taotlemisel on Erasmus+ programmi Euroopa vabatahtliku teenistuse akrediteering, mis võimaldab vastu võtta Eestis kogemusi hankida soovivaid piiritaguseid noorsootööst huvitundvaid inimesi. Sama programmi raames kirjutatakse noortevahetuse projekti, et Rae valla kogemustejanulised 13-26-aastased elanikud saaksid endale meelepärases riigis silmaringi laiendada.

„Eestisse tulevate külaliste teadmisi ja oskusi saab ära kasutada meile oluliste teemade lahendamiseks,“ selgitab Küüsmaa. „Sel korral keskendume sotsiaalvaldkonnale ja sotsiaalsetele ettevõtetele ehk proovime panna noori mõtlema sellele, kuidas meie valla keskkond on sobilik erivajadustega noortele ning mida peaksime muutma. Kui projekti rahastus heaks kiidetakse, saab seda suvel juba rakendada.“

Kaks tööpakkumist

Ida-Virumaalt Illukalt pärit, eelnevalt Rakveres noorsootöötaja ametit pidanud ning Sloveenias ja Saksamaal rahvusvahelistel koolitustel osalenud Küüsmaa sõnul on tegemist väga väärtusliku kogemusega. „See annab võimaluse tutvuda kohaliku kultuuriga ja aitab parandada keeleoskust,“ lisab Tallinna Ülikoolis sotsiaalpedagoogikat õppiv Küüsmaa. „Rakveres töötades saime endale läbi Erasmus+ programmi vabatahtliku noormehe Austriast. Lahe oli vaadata, kuidas ka kõige pisemad noortekeskuse külastajad proovisid temaga inglise keeles suhelda.“

Rae Noortekeskus koosneb neljast üksusest, mis asuvad Jüris, Lagedil, Vaidas ja Järvekülas. Kõige rohkem on sel hooajal lapsi käinud pallimängude halliga samas majas tegutsevas Jüri Noortekeskuses. „Õpilased kasutavad kooli lähedal asuvaid ruume usinalt, et pärast tunde kokku saada või enne treeningut ja huviringi aega parajaks teha. Tipptunnil on tunda ruumipuudust,“ ütleb Küüsmaa.

Järveküla Noortekeskus jääb koolimajast pisut eemale ning seetõttu käib seal rohkem rahvast õhtul ja koolivaheaegadel. Koostöös samas majas tegutseva Spot of Tallinnaga on noortekeskuse külastajatel teatud päevadel võimalus elamusspordikeskuse atraktsioone tasuta kasutada.

Vaida Noortekeskus on avatud kaks kuni kolm päeva nädalas, kuid lähitulevikus loodetakse leida lahendus, et uksed oleksid lahti esmaspäevast reedeni. „Vaida on ruumide ja avaruse poolest parimas seisus – seal on lisaks tegevustoale ka suur köök. Sarnaselt Jürile on kooli läheduse tõttu noortel sinna mugav tulla,“ räägib Küüsmaa.

Pikalt on noorsootöötajat otsitud Lagedile. Tegemist on täiskohaga tööga, mille eest on ette nähtud brutopalk pisut üle 900 euro. Sobiva inimese leidmiseni täidab asendaja rolli Mari-Liis Küüsmaa vend Martin Küüsmaa.

Rae Noortekeskus otsib oma ridadesse ka mobiilset noorsootöötajat, kelle ülesandeks on leida üles need noored, kes on mingil põhjusel noorsootööst kõrvale jäänud. Täiskohaga töö eest pakutakse brutopalka tuhat eurot.

Jüris avatakse noortekohvik

Kuna Rae Noortekeskuse üksuste töötajad on ametis olnud võrdlemisi lühikest aega, võtab ühtse löögirusika moodustamine veel aega. „Pingutame selle nimel, et erinevad üksused jagaksid omavahel ideid ning korraldaksid ühisüritusi ja väljasõite. Batuudikeskuste ja lasermängutubade külastused on olnud väga populaarsed. Palju on noori kohale toonud Jüris toimuvad kokandus- ja filmiõhtud,“ loetleb Küüsmaa. „Me ei soovi duubeldada koolide huviringe ning tahame leida midagi seesugust, mis noori, sealhulgas ka 14+ noori, noorsootöö juurde toob. Noorsootöö põhimõtted on terves Eestis uuendamisel, sest praeguses süsteemis nähakse puudujääke. Seega ei ole ainult meie selle dilemma ees, kuidas edasi minna.“

Lähiaja ühe suurema projektina on kavas Rae kultuurikeskuse ruumides tegutsenud söögikohast tühjaks jäänud ruume kasutada noortekohvikuna. „Kohvik ei oleks avatud igapäevaselt, vaid vastavalt tegevusele. Seal saaks korraldada näiteks teemaõhtuid ja vestlusringe. Samuti ei tasu kinni olla sõnas kohvik. Pigem on selle nimetuse all peetud silmas, et noored ise juhivad ning korraldavad tegevusi, mis just nende arvates on nendevanuseliste jaoks aktuaalne – näiteks osaluskohvik või maailmakohviku formaat. Kui tegevuste kõrvale saab ka tassike teed ning midagi hamba alla, siis annab see veelgi jumet juurde. Jäme ots oleks noorte enda käes, noorsootöötaja oleks taustal moraalseks toeks,“ lisab Küüsmaa.

Koostöös Rae valla noortevolikoguga toimub 2. märtsil avaüritus, kus astuvad üles kohalikud talendid ning publikut naerutab improgrupp Ruutu10. Rohkem infot saab kodulehelt raenoortekeskus.ee või Facebookist.

Andres Kalvik

 
Rae Noortekeskuse juht Mari-Liis Küüsmaa mängib hea meelega Järveküla Noortekeskuse külastajatega piljardit.

Foto: Andres Kalvik

 

KOMMENTAARID

Kristel Lina 

Jüri Noortekeskuse noorsootöötaja

Septembrist novembrini käis igapäevaselt Jüri Noortekeskusest läbi 35 noort, detsember oli veidi rahulikum. Olen viimastel kuudel näinud palju uusi nägusid ehk usun, et Jüri Noortekeskus läheb üha populaarsemaks.

Jüri Noortekeskus on populaarne, sest see asub kooli kõrval. Meie kõige suurem huvivaldkond on nutiseadmed. Samas on lapsed väga huviatatud ka erinevatest filmiõhtutest, lauamängudest ja käsitööst. Meil saab mängida tahvelarvutidega, Xboxiga, meisterdada, lauamänge mängida või nisama sõpradega aega veeta.

Oleme igakuiselt teinud umbes seitse üritust ja noored on nendega hästi kaasa läinud. Igakuisteks regulaarüritusteks on poisteklubi, tüdrukuteklubi, kokandusring ja filmiõhtu. Samas korraldame ka väljasõite: oleme käinud Megazone'is ja uisutamas.

Marleen Otsus 

Vaida Noortekeskuse noorsootöötaja

Olen käesoleva hooajaga väga rahul. Noored on paremini hakanud kasutama noortekeskuse võimalusi. Nad on muutunud julgemaks ja avatumaks enda ideede väljapakkumisel ning samuti ka teostamisel. Mul on väga hea meel suurepärase meeskonna üle, kellega on koostöö väga meeldiv ja vahva.

Vaida noortele meeldivad väga lauamängud, mida saab suurema seltskonnaga mängida. Lemmikuteks on Codenames, Jungle Speed. Populaarseks on ka Just Dance tantsumäng ja lauajalgpall. Väga populaarsed on üritused, kus tuleb erialaspetsialst meile esinema või teadmisi jagama. Samuti kokandusõhtud ja meediatoad. Siiski pole noortekeskuste puhul kunagi kindel, kui palju külastajaid ning mis kell keegi tulemas on – see ongi omamoodi salapära.

Marii Rein 

Järveküla Noortekeskuse noorsootöötaja

Mida aeg edasi, seda populaarsemaks Järveküla Noortekeskus noorte seas muutub. Teadvustatakse enam keskuse olemasolu ning hinnatakse võimalust siin aega veeta. Väga positiivne on näha, et noortekeskust külastavad erinevate koolide noored, kes on just tänu siinsetele tegevustele omavahel sõpradeks saanud. Igal kuul läbime erinevaid valdkonna teemasid, näiteks veebruar on meil loovusekuu ning märts tehnoloogia kuu. Vastavalt teemadele korraldame väljasõite, teeme töötubasid ning kutsume külalisi. Koolivaheaegadel oleme väga populaarseks aja veetmise kohaks.

 Lisaks pakume võimalust noortekeskuse noortele korra nädalaskindlal päeval tasuta Spot of Tallinnat külastada. (Lisa informatsioon meie Facebooki lehel)

 Väga ootame siia ka noori, kel on mõtteis mõni idee, mida ta soovib teostada, kuid vajab selle jaoks abi. Oleme avatud kõikidele ideedele ning anname endast parima, et need ellu viia.

Martin Küüsmaa 

Lagedi Noortekeskuse noorsootöötaja

Lagedi Noortekeskus on üsna pisikene, selle suurust võib võrrelda elutoaga. Sellest hoolimata on noortel võimalus mitmeid erinevaid tegevusi üheskoos teha ning kogemus on näidanud, et pisikesse ruumi võib väga palju tublisid noori mahtuda. Noorte seas on populaarne multifunktsionaalne mängulaud, millega on võimalik mängida nii hokit, piljardit, lauajalgpalli kui ka lauatennist. Noorte aega sisustavad ka PlayStation, harivad lauamängud ning lisaks sellele ka joonistamised 3D pliiatsiga. Samuti on olemas arvutikasutamise võimalus. Veebruaris on kavas sõbrapäeval sõita külla Kiili noortele, seal toimub ka sõbrapäevadisko. Kuu lõpus algav koolivaheaeg on mitmete tegevustega ära sisustatud. Märtsis keskendume tehnoloogiale. Kavas on külastada erinevaid asutusi, kus saab 3D printeriga printida ja saada aimu virtuaalreaalsusest.

 

LÄHIAJA ÜRITUSED

VAIDA NOORTEKESKUS

12. veebruar kl 14 loovkirjutamine – loovuse vabastamine ja loov lähenemine tekstide kirjutamisele.

13. veebruar kl 14 kokanduspäev – sõbrapäeva nädala puhul teeme ise komme ja maiustusi.

22. veebruar kl 14 kultuur: Eesti (EV100) – tähistame Eesti sünnipäeva, teeme rahvustoitu ning loome ühiselt uhke sünnipäevatervituse.

1. märts kl 10 väljasõit põlekivikaevandusse Kohtla-Nõmmele (vajalik eelregistreerimine)

JÄRVEKÜLA NOORTEKESKUS

16. veebruar kl 16-18 Spoti päev (skeidi ala kasutus)

16. veebruar kl 18 väljasõit Kiili sõbrapäevadiskole, esineja AROP (vajalik eelregistreerimine)

20. veebruar kl 14-16 Spoti päev (akro ala kasutus)

22. veebruar kl 15 loovjoonistamine

26. veebruar kl 13 EV100 tähistamine

27. veebruar kl 13 Teletorni külastus (vajalik eelregistreerimine)

28. veebruar kl 16 kultuuriõhtu (Singapur)

1. märts kl 10 väljasõit põlekivikaevandusse Kohtla-Nõmmele (vajalik eelregistreerimine)

2. märts kl 16-18 Spoti päev (skeidi ala kasutus)

LAGEDI NOORTEKESKUS

12. veebruar kl 15 meisterdamisklubi – sõbrapäevakaardid

16. veebruar kl 18 väljasõit Kiili sõbrapäevadiskole, esineja AROP (vajalik eelregistreerimine)

19. veebruar kl 15 meisterdamisklubi – 3D pliiatsid

21. veebruar kl 15 EV100 kuldvillak

26. veebruar kl 14 filmimaraton

28. veebruar kl 14 väljasõit Megazone'i (vajalik eelregistreerimine)

2. märts kl 14 tantsumaraton

JÜRI NOORTEKESKUS

13. veebruar terve päev vastlakuklite söömine, valentinipäeva kaartide tegemine

16. veebruar kl 18 väljasõit Kiili sõbrapäevadiskole, esineja AROP (vajalik eelregistreerimine)

20. veebruar kl 15 tüdrukute klubi (teeme huulepalsameid)

22. veebruar kl 15 kokandusring

25. veebruar kl 15 filmiõhtu

28. veebruar kl 14.30 Skypargi külastus

2. märts kl 15 inimbingo + mõistatused

2. märts kl 19 üritustesarja „Noorelt noorele“ avamine Rae Kultuurikeskuse kohvikuruumis. Esinevad kohalikud noored talendid ja improgrupp Ruutu10