Erivajadusega laste vanemate initsiatiivil ja Rae valla toetusel toimus 1. augustil järjekorras kolmas Rae valla erivajadusega laste perepäev. Kui varem on üritust võõrustanud Jüri Võsukese lasteaed, siis seekord aitas Eesti Diakoonia- ja Ühiskonnatöö Sihtasutus ning üritus toimus Männirahu mõttemaja mõnusate mändide all Keibu külas Lääne-Harju vallas. Toredast üritusest sai osa üle 70 inimese.
Antud sündmus kogub justkui iseenesest aasta-aastalt üha hoogu juurde. Enam ei saa jätta tegemata, sest pered ootavad, et kord aastas kokku saada. Erilistel lastel on seda ühte päris oma päeva väga tarvis. Nad saavad olla rõõmsad, nautida vahvaid tegevusi ja leida sõpru ning keegi ei vaata imelikult. Kõigist osalevatest vanematest on tekkinud äge mees- ja naiskond, kellega koos tehakse ühiseid üritusi, peetakse nõu sarnaste murede korral ja jagatakse häid uudiseid. Üle 120 inimese on koondunud Facebooki sotsiaalmeediagruppi nimega „Rae erivajadustega laste vanemate kinnine vestlusgrupp“, mis on mõeldud Rae valla erivajadustega ja puuetega laste vanematele, nendega seotud isikutele, erialaspetsialistidele ja toetajatele. Kes vähegi tunneb, et on tarvis tuge ja koosmõtlemist/olemist, siis on väga teretulnud. Samade probleemidega silmitsi seisvad vanemad saavad pakkuda kogemusnõustamist ning moraalset tuge.
Vanemate vahelise positiivse koostöö näitena võib välja tuua selle, et perepäeva projekti omaosaluse katteks koguti raha isetehtud küpsetisi müües. Vaja oli 159 eurot ja 20 senti. „Just nagu mõnes heas inglise filmis, kus kiriku katuse remondiks korraldatakse laat. Meie võtsime ka ette ja tegime koogiküpsetamise aktsiooni. Tulu läks perepäeva korraldamiseks. Eesti inimesed on väga suure südamega ja lahked, eriti kui on vaja lapsi aidata. Kõik soolased ja magusad küpsetised ning marjarullid läksid otseses mõttes nagu soojad saiad. Lisaks tehti teavitustööd ka erivajadusega laste „elu-olu-vajadused“ valdkonnas, sest ainuüksi Rae vallas elab umbes 200 peret, kus kasvab erivajadusega laps.
Kui tähtis sündmus kätte hakkas jõudma, siis lubas ilmateade kõva sadu. Seega palus korraldaja kaasa varuda vihmakeebid, -varjud ja vahetusriided. Ära jätmine polnud variant. Kolme päevaga sai kokku laenatud vist kõik valla vabad pop-up-telgid, millest teha lastele kuivem mänguala. Olime valmistunud!
Kui perepäev algas, oli ilmataat oma veekraanid kinni keeranud ja lapsed said terve päeva trallida batuudil, Lottega koerusi teha, näomaalija juures näod kirjuks võõbata, ponidega mitu tiiru sõita ning suuremad ATV-ga metsavahel põristada. Suhkrupiiga jagas laiali kõik vanilje- ja šokolaadijäätise varud ning suhkruvati, meisterdati ja joonistati.
Teie aitasite kaasa, et lapsed said unustamatu päeva!
Tänan oma peret, teisi vanemaid ja abilisi, kellega sain jagada organiseerimise koormat. Samuti tänan Rae valda projektitoetuse ning sponsoreid Orkla Eesti ASi, Saku Õlletehast ja Aakre moosi abi eest. Annan edasi laste särasilmse rõõmu Eesti Diakoonia- ja Ühiskonnatöö Sihtasutusele perepäeva ruumide ja ponide ning batuudi eest Meediatugi Oü-le. Meil oli super mängujuht Janne Liidik, näomaalija Liisa Saade ja Suhkrupiiga. Hinges on soe tunne, kui mõtlen, kui kiiresti reageerisid Karla ja Vaidasoo külajuhid, kui ütlesin, et vajan hädasti telke ja raha mul eriti anda ei ole. Aga nii see päev kujuneski selliseks nagu pidi – läbinisti positiivseks. Aitäh!
Fotod: Triin Raja.