Rae valla sotsiaalamet algatas projekti, mille eesmärk on kaasajastada ja parandada koduhooldusteenuse kättesaadavust ning kvaliteeti Rae vallas – et toetada eakaid ja täisealisi erivajadustega inimesi nende igapäevaelus koduses keskkonnas.
Koduteenust osutatakse Rae vallas ka praegu, kuid eesmärk on pakkuda teenust isikukesksemalt ja erinevate kaasaegsete lahenduste abil. Uue komponendina toome eeloleval suvel koduteenuse sisse heaolumeistri. Tema töö põhieesmärk on oma kodus elava hooldust ja tuge vajava täisealise inimese kodu muutmine turvalisemaks ja mugavamaks, et abivajaja saaks seal ohutult oma igapäevaseid tegevusi toimetada. Heaolumeistri ülesanne on vähendada kodus elavate eakate ja erivajadustega inimeste riske viga saada.
Heaolumeistri teenus ei ole eraldi teenus, vaid tema kaasamise vajadust hinnatakse koduteenuse osutamise käigus. Heaolumeistri ametinimetus tuleneb tema ülesandest tagada kodus elava abivajaja turvalisus ja heaolu. Sama ametnimetusega isikud on tööl ka Tartu linnas.
Mida teeb heaolumeister?
· Esmane nõustamine kodu kohandamise ja abivahendite osas, abivahendite paigaldamine kodukeskkonda.
· Täisealise abivajaja koduse keskkonna hindamine ja aitamine kukkumisriskide kõrvaldamisel (kinnitab lahtised vaibad, abistab mööbli ümberpaigutamisel jne).
· Lihtsamate koduste tegevuste teostamine, mis oma sisult ei eelda kalli tunnihinnaga spetsialisti tellimist, kuid mille tegemata jätmine või abivajaja enda poolt tegemine võib põhjustada kukkumisi.
· Aitamine lihtsamates kodutöödes, mis vajavad erinevatel tasapindadel turnimist ja ronimist, näiteks lambipirni vahetamine, suitsu- ja vinguandurite kontroll ning patareide vahetus, kardinate alla võtmine/üles panemine jne.
· Nõu andmine ja suunamine õige spetsialisti poole, kes saab teha vajalikud keerulisemad remonditööd kodu turvalisemaks muutmisel, kodukoristamisel ja vajadusel ka kolimisel.
· Trepironija ja ratastooli kasutamisel abistamine, et aidata liikumistakistusega abivajajat kortermaja kõrgemalt korruselt alla, kas näiteks sõiduks sotsiaaltranspordiga arsti juurde, kasutama vajalikke avalikke teenuseid (pank, töötukassa jne), rehabilitatsiooni ja taastusravi ning muid olulisi teenuseid, mis on hooldusvajadusega inimesele vajalikud.
Projekti ühe olulise tegevusena võetakse kasutusele FleetComplete tarkvarasüsteem, mis on loodud spetsiaalselt teenuste haldamiseks ja optimeerimiseks.
Projekti tegevusena alustatakse eeloleval suvel ka Rae valla hooldusvajadusega inimestele häirenupu teenuse pakkumist, mis on samuti innovatiivne ja kaasaegne meetod kodus elava toetust vajava inimese turvalisuse tagamisel.
Rae valla sotsiaalameti projekt „Isiku kodus elamist toetavate teenuste kaasajastamine ja kättesaadavuse parandamine“ sai 233 297 eurot toetust Riigi Tugiteenuste Keskuselt. Projekti kogumaksumus on ligi 291 622 eurot, Rae vald panustab sellesse omafinantseeringuna 58 324 eurot.
Projekt on rahastatud 2021–2027 Euroopa Liidu ühtekuuluvus-siseturvalisuspoliitika fondide meetmest 21.4.9.1 „Iseseisvat toimetulekut toetavate ja kvaliteetsete sotsiaalteenuste ning hooldusvõimaluste tagamine“. Projekti tegevused toimivad 01.05.2025–30.04.2027.
Uue algatuse eesmärk on senisest isikukesksemalt toetada eakaid ja erivajadustega täiskasvanuid nende koduses igapäevaelus. Foto: pexels.com