Ott Kattel on Rae valla noor, kes juhendab foto- ja videokunstile suunatud meediaringi. Ringi õpe toimub Rae Kultuurikeskuses ja noortekeskustes üle valla ning kestab mai lõpuni.
Tähelepanelikumad on ehk märganud, et Sinu nime võib näha enamuse Rae valla kultuurisündmuste pildigaleriide all, aga see uudis, et oled värskelt alustanud meediaringi juhendaja, pole veel laiemale üldsusele teada. Millega ringis täpsemalt tegelete?
Meediaring on tegelikult juba kaks aastat koos käinud ja tegutsesime Rae koolimajas Vaskjalas. Käesoleva aasta sügisel otsustasime veidi suuremalt asja ette võtta ja lisada videõppe osa. Peamine tegutsemiskoht on meil Rae Kultuurikeskuse ruumides ja kord nädalas juhendan ka erinevates Rae valla noortekeskustes. Õpime kompositsiooni, kaamera kasutamist ja tehnilist poolt ning fototöötluse ABC-d ehk objektide eemaldamist, värvide keeramist jne. Meil on olemas arvuti koos video- ja fototöötlusprogrammidega, hea kui huviline võtaks kaasa oma sülearvuti, kui see on olemas.
Millal ja kuidas jõudsid fotograafiaga tegelemiseni?
Umbes 2015. aastal ostsin esimese peegelkaamera, alustasin looduse ja muu sellise pildistamisega. 2016. aasta kevadel olin ühel kitarrikontserdil ja pidin seal ise üles astuma, kui lähenes üks võõras mees, kes uuris, et kas ma pildistada oskan ja palus teha mõned ülesvõtted. Tegin nagu paluti ja see tulemus andis päris hea enesekindlusesüsti, peale seda hakkasin käima erinevatel sündmustel inimesi pildistamas. Siis üsna pea kohtusin Toomas Aruga, kes julgustas veelgi rohkem sellega tegelema ja nii on see asi arenenud.
Kas oled video tegemise ja monteerimisega samuti algusest peale sina peal või on see juurde tulnud?
Kui aus olla, siis Rae koolimajas me videopoolega väga sügavalt ei jõudnudki tegeleda, eks ringi liikmete suurem huvi oli pigem fotol ja kuna Rael on ka suurepärane fotoilmutuslabor, siis jäi see periood pigem fotokeskseks. Katsetasime seal palju vanade kaameratega ja igasugune fotomanipulatsioon oli ka rohkem seotud ilmutamisega. Mulle meeldib pildistada sündmusi ja eriti meeldib kaameraga ringi jalutada hämaras või isegi täiesti pimedas. Pimedas pika säriga pildistamine on korralik väljakutse ja selle käigus olen õppinud nii mõnegi triki.
Oled sa kunagi filminud filmi peale?
Jah, tunnistan, et ei ole veel seda filmi ilmutanud. Kaamera oli 70-ndatest, Canoni filmikaamera ja filmi sinna sisse leidsin ühe inimese kaudu, kes plaanis mingid seisma jäänud fotoasjad niisama ära anda või minema visata. Eks ilmutamisel ükskord selgub tõde, kas midagi korralikult peale ka jäi.
Millega uus meediaringi asukoht üllatab, kas on lisandunud uusi võimalusi?
Jah, panime kultuurikeskuses püsti spetsiaalse nurgakese, kus on ka n-ö green screeni võimalus, lisaks siis erinevate taustade kasutamisele. Valgustust on rohkem, saab katsetada portreefotot ja ka näiteks tootefotode tegemist, moeseeriate pildistamist ja kõike muud, mida stuudionurk võimaldab. Lisaks siis muidugi video pool, green screen ehk roheline taust lubab hiljem töötluse käigus selle asemele igasuguseid huvitavaid ja hulle taustu panna.
Kui suur teie ring on, palju inimesi osalema mahub korraga?
Hea grupi suurus on kuni 7 inimest, rohkem läheb paljuks. Kultuurikeskuses kohtume igal neljapäeval ja lisaks siis korra nädalas erinevates noortekeskustes Peetris, Lagedil, Vaidas ja Järvekülas.
Kui vaadata viimase kümnendi trende selles valdkonnas, siis iga mobiiltelefoni omanik on fotograaf ja viimastel aastatel liigub kogu sotsmeedia videote tegemise poole. Kas fotograafia sellises klassikalisemas mõttes on kaduv kunst?
Ei, kindlasti mitte. Telefonide kaamerad on küll väga võimsateks ja võimaluste rohketeks arenenud, aga päriskaamera on ikkagi hoopis teine tase ja tunne. Lisaks siis teadmised, n-ö päris fotograafia eeldab ikkagi baasteadmisi valgusest ja selle kasutamisest ning fotoaparaatidel on peale automaatseadistuste võimalik ise kruttida erinevaid seadeid selleks, et saada parim pilt. See on palju täpsem ja huvitavam. Kõik, kes tunnevad huvi foto ja video vastu, on oodatud meiega liituma.
Kas liigute meediaringi raames ka majadest väljas ja mis on ringi väljund?
Plaanime käia ka väljas pildistamas, näiteks tänavafotograafiat tegemas, mõnikord käime ka Rae koolimajas filme ilmutamas. Igal kokkusaamisel teeme mingid pildid või videoid valmis ja kui kõik läheb plaanipäraselt, siis tuleb kevadel töödest ka väike näitus.
Täpsemat infot leiab http://kultuur.rae.ee/ringid/meediaring/ või kirjutades ott.kattel@gmail.com.
NB! Koroonast tingituna on kõigil osalejatel maski kandmine kohustuslik, kuni olukord paraneb.