Rae vallas alustas kogukonnatöö spetsialist

Rae vallast sai tänavu esimene omavalitsus, kus on loodud kogukonnatöö spetsialisti ametikoht, mille võttis vastu kultuuriajakirjaniku ja artistina tuntust kogunud Mart Niineste, keda uude ametisse astumise eel usutles Rae Kultuurikeskuse juhataja Toomas Aru.

Kirjelda natuke ennast, kes oled, millega tegelenud oled?

Olen see prillidega vaikne tüüp, oleks vist esmamulje. Sealt edasi läheb juba keeruliseks. Viimased kümmekond aastat olen olnud kultuuriajakirjanik põhikohaga. Lisaks olen tegelenud rokkmuusikaga nii artistina kui ka korraldajana.

 Defineeri kogukond, mida see tähendab Sinu jaoks?

Kõige laiemalt öeldes tähendab see kõiki kohalikke oma huvide ning soovidega. Ning nemad omakorda jagunevad erinevateks omavahel põimitud alamkogukondadeks. Ma vaataks seda kõike veidi nagu Karl Linne elusloodust. Põhimõtteliselt on ta nagu lapitekk. Mulle meeldib mõelda kogukonnast kui omavahel mõne ühisosa tõttu seotud inimestest, kes ei pelga ise oma elu põnevamaks või paremaks teha.

Mis võiks see ühisosa olla Rae vallas?
Kõigepealt muidugi Rae vallas elamine ise. Ja sealt edasi alamkogukondade endi huvid ning vajadused. Vaevalt et väikelastega pere kolmanda nooruse klubiõhtule tuleb, samas Nukuteatri väljasõit võib nad küll kokku tuua. Või kui valla laulukoorid otsivad lavaväljundit, siis miks mitte kasvatada sellest vajadusest välja Harjumaa vallakooride festival? Ühisosa on vundament, milline maja sellele ehitatakse, on juba kogukonnasünergia küsimus.

Mida võiks tähendada Rae valla kogukond? On see üldse olemas?

On küll, see tähendab Rae valla elanikke.

Mis Sinu arvates on kogukonnatöö?
Kui nüüd bürokraatiaslängis vastata, siis kogukonnatöö on töö, mille eesmärk on jõuda kogukonna sisemise potentsiaali rakendamiseni selle võimalikult täielikul määral. Ma olen kindel, et talentidest Rae vallas puudust pole.

Just kogukondlik kultuuritegevus selle omaalgatuslikul kujul pasunakooridest kirjameeste- ja karskusseltsideni tegid meist 19. sajandil rahva, kes lõi esimesel võimalusel oma riigi. Ma ei leia, et Rae vald peaks Eesti riigist lahku lööma, kuid mu ideaalis ei peaks ükski raekas ka valla piiril suurlinna tulesid piidlema ega Tšehhovi õdede kombel pealinna järele õhkama, vaid koduvallast oma igapäevase kultuuri- ja meelelahutusdoosi kätte saama, olgu siis tarbija või tegijana.

 

Foto: Rae Sõnumid

Kogukonnatöö spetsialist Mart Niineste (vasakul) Lagedi kooli aulas koos riigipalgalise kirjaniku Indrek Koffiga, kes on tulnud rääkima õpilastele oma loomingulisest tegevusest.