Rae vallas avatakse Eesti esimene maakunsti keskkond!

26. augustil avatakse Rae vallas Vaskjala külas Eesti esimene ametlik maakunsti keskkond. 

Lisaks maakunsti keskkonnale avatakse ka rahvusvaheline Vaskajala loomeresidentuur ja renoveeritud Rae koolimaja.

Residentuur on aga tegus juba avamiseelselt ning on võtnud vastu külalisi Venemaalt, Hispaaniast, Saksmaalt ja Austraaliast, kes on olnud abiks profiili kujundamisel ja osanud anda objektiivset hinnangut perspektiivide osas. Näiteks on külastanud Vaskjala residentuuri Moskvas elav ja töötav kuraator Anna Romanova MMOMA (koostöös Eha Komissaroviga kureerisid KUMU-s näitust "Sümmeetrilised maailmad peegeldatud sümmeetriad. Ülo Sooster, Juri Sobolev, Tõnis Vint, Raul Meel"). Tema hinnangul tasuks kindlasti taolises looduslikus paigas praktiseerida maakunsti (land art) ja installatsiooni.

Lähima näitena maakunsti keskkonnana võib tuua Lätis juba pikalt tegutsenud Pedvale vabaõhumuuseumi (www.pedvale.lv) Kuramaal.

Selle piduliku sündmuse tähistamiseks oleme  püstitanud 3 installatsiooni Kunstikonteineri liikmetelt. Installatsioonid jäävad kohalikele ja mujalt tulnud külalistele uudistamiseks statsionaarselt.

1. "Kümblejad - sauna installatsioon" Tanel Saar ja Kunstikonteiner, Kultuuritehas Polymer (Tallinn), Baltas Nakts Festival (Riga, Latvia), Fountain Art Fair (Miami, USA), Brisbane Festival 2010 "UNDER THE RADAR" (Brisbane, Australia), 2009 - 2010.

2. Installatsioon „Kes seisnud selgimata pilgu eel“ Kilian Ochs ja Kunstikonteiner, Kultuuritehas Polymer (Tallinn), Tartu Kunstimaja, Pärnu Linnagalerii 2013

4. Installatsioon "Monument Euroopale - Euro Rainbow",  Janno Bergmann , S12 Galerii, Bergen, Norra 2016, Pärnu Linnagalerii 2017.

3. Rauno Teideri kohaspetsiifilise valgusinstallatsiooni avamine.

Lisaks kunstile on avatud Rae koolimaja ja Vaskjala residentuur külalistele alates kella 18.00-st. Toimuvad erinevad töötoad ja õhtu lõpeb Jaani Pehki kontserdi ja saunaga, mis toimub sauna installatsioonis.

Kogu päeva ajakava on leitav kultuur.rae.ee

 

Foto Janno Bergmann