Rahvusvaheline noortevahetus annab hea võimaluse maailma avastada ja rääkida kaasa olulistel teemadel

2025. aastal on Rae Noortekeskuse üheks prioriteetseks teemaks rahvusvahelise noorsootöö arendamine. Selle elluviimiseks keskendutakse esialgu eeskätt just noortele, andes neile võimaluse avastada maailma ning rääkida kaasa teemadel, mis neid puudutavad. Noortevahetuse projektid on Erasmus+ üks suundadest, mis loob selle jaoks sobivad tingimused.

 

Mis on noortevahetus?

Rahvusvaheline noortevahetus on eri Euroopa riikide noorte omavaheline kohtumine ühes riigis, mille raames noored käsitlevad enda jaoks olulisi teemasid ja kogevad teistmoodi õppimist. Tavaliselt on igal noortevahetusel kindel eesmärk ja teema ning selle käigus viiakse läbi tegevusi, mis võimaldavad osalejatel mitteformaalsel viisil arendada endas mitmeid võtmepädevusi.

Ehk siis tegu pole pelgalt reisimisega, vaid selle käigus toimub ka õppeprotsess. Noortevahetus on suunatud eelkõige noorte enesearengu toetamisele, kultuuridevahelisele õppimisele, sotsiaalselt oluliste teemade käsitlemisele ja väärtuste tugevdamisele.

Kui mitmed rahvusvahelised programmid on suunatud noortele, kellel on täitunud 18. eluaasta, siis noortevahetustel saavad osaleda noored alates 13. eluaastast. Programmis osalemine on tasuta, mis tähendab, et projekti raames on tasutud majutus-, toitlustus- ja reisikulud.

 

Soov pakkuda osalemisvõimalust suuremale hulgale noortele

Rae Noortekeskus kirjutab ise noortevahetuse projekte, mis annavad võimaluse rahvusvahelisi noortekohtumisi korraldada Eestis. Samuti otsime rahvusvahelisi partnereid, kelle juurde noortega minna.

Näiteks osaleme märtsikuus noortega Portugalis toimuval noortevahetusel, mis keskendub keskkonnahoiule. Projekte, kuhu noortega ka edaspidi minna, tuleb kindlasti veel. Loodame väga, et tulevikus saame seesugust osalemisvõimalust pakkuda suuremale hulgale Rae valla noortele.

Meie ressursid on küll piiratud, kuid lisaks tegutsevad mitmed organisatsioonid, mis vahendavad erinevaid noortevahetuse projekte, kuhu noored saavad kandideerida. Sellised organisatsioonid on näiteks EstYes, Seiklejate Vennaskond, Ethos MTÜ, Youth Europa jpm. Infot aktiivsete projektide kohta leiate nende kodulehtedelt. Siiski on need noortevahetuse projektid enamasti suunatud 16+ vanuserühmale. Seetõttu peame oluliseks ka ise oma noortekeskusega projekte kirjutada, et rahvusvahelise kogemuse saaksid juba ka veidi nooremad.

Noor vanuses 13–26! Kui see teema pakub sulle huvi, siis jälgi meie sotsiaalmeediat, kus jagame infot erinevate projektide ja osalemisvõimaluste kohta, või kirjuta e-posti aadressil mariliis.kyysmaa@raenoortekeskus.ee.

Foto: Rae Noortekeskus