Rae valla elanike liikumisharjumused on tugevalt autokesksed – 92% igapäevastest sõitudest tehakse peamiselt autoga ning enam kui pooltes peredes on vähemalt kaks autot. Selline liikumismuster toob kaasa olulisi terviseriske, rahalisi kulusid ning vähendab elukeskkonna kvaliteeti. Samas on paljud töö- ja koolisõidud, eriti Peetri ja Tallinna vahel, piisavalt lühikesed, et need teha hoopis rattaga ning pikemad sõidud ühistranspordiga.
Turvalise jalgrattasõidu planeerimine
Rae valla liikuvusuuringu raames kaardistati ära kõik valla jalgratta- ja jalgteed. Neid saab nüüd vaadata OpenStreetMaps (OSRM) veebilehe https://www.openstreetmap.org kaudu. Selleks vali aluskaardiks (inglise keeles layers) ‘CyclOSM’ või ‘Cycle Map’. Samuti saad uurida, milline teekond on jalgrattaga või jalgsi liikumiseks kõige optimaalsem ning ohutum. Teekonda saab planeerida samuti ülal nimetud veebilehel: sisesta sõidu algpunkt ja sihtkoht ning vali liikumisviisiks jalgratas.
Veebileht toimib ka telefonis, kuid mugavamaks kasutamiseks on olemas mitmeid rakendusi, mis planeerivad teekondi OSRM andmete põhjal. Näiteks OsmAnd või Cyclers (tasuta versioonid).
See teedekaardistus andis vallale tervikliku ülevaate ka sellest, kus täna ohutud liikumisvõimalused puuduvad ning kuhu peaks lähiaastatel jalgratta- ja jalgteede ehitust suunama.
Bussi- või rongisõidu planeerimine
Ühistranspordi kasutajad liiguvad keskmiselt 30% rohkem kui need, kes sõidavad autoga, kuna igapäevane jalutamine rongi- või bussipeatuseni lisab tervislikku liikumist ilma lisapingutuseta. Kui peatus asub kodust kaugemal, on hea variant sõita peatusesse jalgrattaga, kaugemalt tulijatel ka autoga – et saaks sihtkohas rohkem aktiivselt liikuda või ei peaks parkimise pärast muretsema. Auto saab mugavalt jätta näiteks Lagedi rongipeatusesse, kust pääseb vaid 16 minutiga Balti Jaama, või Jüri keskusesse ja sõita bussiga Tuule peatusest 17 minutiga Ülemistesse. Panustame vallaga lähisaastatel ka sellesse, et ratta saaks turvaliselt peatuse lähedusse parkida.
Bussi- või rongisõidu planeerimiseks on lihtsaim kasutada Google Mapsi, mis koondab hästi erinevate ühenduste ja graafikute info. Täpsema info leiab ka näiteks veebilehtedelt transport.tallinn.ee, elron.ee või kõige uuemast Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse reisiplaneerijast (ytkpohjal.pilet.ee/journey-planner või ytkpohja.pilet.ee, valides ülevalt menüüst reisiplaneerija).
Tallinn on viimastel aastatel teinud oma ühistranspordisüsteemis mitmeid muudatusi, pikendanud liine ja võimaldanud paremaid võimalusi ümberistumiseks, seega tasub kindlasti uurida, kas ka Tallinnas on täna juba paremad võimalused ühis-
transpordiga sihtkohta jõudmiseks.
Busside ja rongide liikumist on võimalik jälgida ka reaalajas. See on eriti kasulik veendumaks, et buss või rong ei hiline või kui hilineb, siis kui palju kauem peab ootama. Rongide liikumist reaalajas saab jälgida elron.ee avalehel, liikudes lehekülje alla kaardile. Vajutades rongi asukohale kaardil, näeb infot ka selle kohta, mis kell see rong Sinu peatusesse jõuab. Busside asukohta reaalajas näeb
ytkpohja.pilet.ee reisiplaneerijast.
Rae siseliinidel sõitmine on kõigile tasuta
Tuletame meelde, et Rae valla siseliinidel sõitmine on kõigile elanikele tasuta. Siiski on oluline sõidu valideerimine ühiskaardiga, et saaksime parimate andmete alusel ühistransporti planeerida. Nii maakonnaliinide bussides, rongides kui Tallinna ühistranspordis on võimalik lisaks ühiskaardile maksta pangakaardi või telefoniga, kuid ühiskaardiga on pilet bussides veidi odavam. Hea uudis on see, et mõne kuu pärast on võimalik osta Tallinna regioonis liikumiseks ühine ühe korra pilet, mis võimaldab mõistliku hinna eest sõita nii maakonnaliini, rongi kui ka Tallinna ühistranspordiga.
Proovi juba sel nädalal teha üks igapäevane sõit jalgratta, rongi või bussiga – nii säästad raha, liigud rohkem ja panustad puhtamasse elukeskkonda.
Foto: Paljud töö- ja koolisõidud on piisavalt lühikesed, et teha need rattaga. Foto: Õnne Kask